Hava tahmin raporları geldi! Meteoroloji uzmanları ayrı, valilikler ayrı uyarıyor! Aman dikkat!

Hava tahmin raporları geldi! Meteoroloji uzmanları ayrı, valilikler ayrı uyarıyor! Aman dikkat!

Son hava tahmin raporları meteoroloji uzmanları tarafından paylaşıldı. Bugün İstanbul ve çevresinde yaşanan yoğun yağış sonrası sel felaketi akabinde uzmanlar uyarılarını tekrarladı.

Meteoroloji uzmanlarından güncel hava durumu raporları yayınlandı. 28 Eylül tarihi dahil önümüzdeki 5 gün içerisinde İstanbul ve çevrelerinde ve ülkenin birçok bölgesinde sağanak yağışların görüleceği bilgileri verildi. Aşırı sıcaklıklar ile kurak geçen yaz aylarından sonra bu yağışlar her ne kadar hasretle beklense de uzmanlar sağanak yağışların oluşturabileceği risklere karşı önlemlerin alınmasına dikkat çekiyor. Dün İstanbul’da yaşanan sel felaketinden sonra vatandaşların daha dikkatli davranması konusunda da uyarılar yenileniyor. İşte tüm detaylar…

Uzmanlar yeni raporları açıkladı!

İstanbul ve Ankara ile Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Isparta, Kırklareli, Kocaeli, Tekirdağ ve Yalova’da sağanak yağışlar bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul ve Ankara ile Isparta, Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Edirne, Tekirdağ ve Kırkalerli şehirleri için sağanak yağış uyarısında bulunurken illerin valileri de uyarılarda bulunuyor.

İstanbul için dün de yaşanan sel felaketinden sonra gelen uyarı “turuncu” kodlu verilirken, diğer şehirlerde “sarı” kodlu uyarılar verildi. Vatandaşların olası durumlara karşı önlemlerini almaları şiddetle dile getirildi.

Valilikler uyarıyor!

Sağanak yağışlara karşı valilikler de uyarılarda bulunuyor. İstanbul Valiliği açıklamalarda;

"Marmara Bölgesi'nde 28 Eylül 2023 (Perşembe) günü devam eden gök gürültülü sağanak yağışların akşam saatlerinden itibaren İstanbul il geneli, Yalova ve Kocaeli, gece saatlerinden sonra Sakarya çevrelerinde yerel kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Ani sel, su baskını, yıldırım yerel dolu yağışı, ani kuvvetli rüzgar ve kısa süreli fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır." Uyarılarını yaptı.

Ankara Valiliği’nen yapılan açıklamada, “Ankara'da yerel kuvvetli gök gürültülü sağanak yağışlara dikkat! Yapılan son değerlendirmeler ve meteoroloji radarı verilerine göre; önümüzdeki 2 saat içerisinde Ankara'da gök gürültülü sağanak yağışların yerel kuvvetli olması beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağı ve kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” Denildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.