Özel Bankalar Neden Kredi Vermiyor? Kredi Talebi Reddedilen Vatandaşlara Uyarı...

Özel Bankalar Neden Kredi Vermiyor? Kredi Talebi Reddedilen Vatandaşlara Uyarı...

Kamuajans.com – İktisatçı Akademisyen Prof. Dr. Sinan Alçın, özel bankalardan kredi çekerken vatandaşların ne yapması gerektiğini anlatarak bankaların bu süreçteki tutumuyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

CNN Türk'te Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Alçın, özel bankaların kredi konusundaki tutumuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Alçın'ın açıklamalarından notlar;

Özel Bankaların bu dönemdeki tutumunu, bankacılık sektörü dünya genelinde kendini korumaya çalışarak süreci geçiriyor diyen Alçın, "Sektörlerin tırnak için de böyle bir hakkı yok. Kamu bankaları 115 milyar TL kredi dağıtmış ancak özel bankalar da 60 milyar TL düzeyinde. Başvurular özel bankalara yeni kredi türleri tanımlandı. 5 başvurudan bir tanesi olumlu cevaplanıyor. Başvuru rakamının yarısı kredi olarak açılıyor. Bu tip durumlarda nakit akış probleminin olduğu, tedarikçilere ödenmesi gereken paralar olduğunu düşürsek, kredi mekanizmasının sağlıklı biçimde çalışması lazım. dedi.800 milyar TL'lik potansiyel hakkında da dikkat çeken açıklamalarda bulunan Alçın "800 milyar TL tartışılabilir. Ağırlıklı olarak bankalar nasıl kredi yaratır diye bakarsak, MB tuttuğu dışında kredi olarak açar ama asıl önemlisi sermaye yapısı. Bu tip dönemlerde bankalar biraz ketum davranıyor. Sermaye arttırımı konusunda da yabancı ortaklıklı bankaların daha yavaş davrandığı görünüyor. Bankacılık sisteminin Türkiye'de karı artmış durumda. Hangi sektör için biz bunu söyleyebiliriz? Bu doğrudan piyasada doğrudan sektörlerin batması ve yaygın yoksulluğun ortaya çıktığı süreçte kredilerin çekildiğini görürüz ve bankaların da karlarını azaltır. " ifadelerini kullandı.


Bankalara önemli bir uyarıda bulunan Alçın, "Sermaye arttırımında gönülsüzler. Ticari bir işletme olarak banka alabilecek miyim acaba diyor. Ama kredi vermezsem bir daha kredi verebilecek miyim diye bakmalı. Yerli sermayeli bankalarda daha fazla olsa da, yabancı bankalarda zaman alıyor.

Bankalar kredi verirsem alabilir miyim diyor ama kredi vermezse o kurum kapanacak. O işletme olmayacak bankadan kredi almak için, ya da işsiz yurttaş bankadan kredi almayacak. Uzun vadeli çıkarla, kısa vadeli çıkar arasında değiş tokuş yapması lazım. Sektörlerle birlikte bankanın sağlıklı biçimde yaşama koşulları yaratacak durum." dedi.

Özel bankalarda kredi talepleri reddedilen vatandaşlara tavsiyelerde bulunan Alçın "BDDK'nın hem telefon hem de internet hattı var. 5'te biri olumlu oluyor kredilerin. Bankayı arayıp şube müdürüyle konuşuyorsunuz. O da bizim limitlerimiz dolu diyor. Aslında başvurumuz reddedilmiş oluyor. Kayıtlı olmalı bunlar. Mail üzerinden yapılmalı. Bankalar limit konusunda sürekli destekleniyor. KGF 25 milyar lira arttırılmış olan ayrıca belki tekrar arttırılır. Resmi cevabı BDDK sitesinden yükleyebilirler. Her başvuruya numara veriliyor. Her başvuran isteği kadar kredi alır anlamına gelmez ama yazılı olmayan kurallarla karşı karşıya kalmamış oluruz. " şeklinde konuştu.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarını da değerlendiren Alçın "İstif ekonominin baş düşmanıdır. Parada da yaratır. Para da bir mal alıp satıyoruz. Bu kanalların açık tutulması gerekiyor. Kredi başvuru yapan esnaf açısından değil aynı zamanda bankanın geleceği açısından kısa dönemli kazanç uzun vadeli yürütülebilir değil." dedi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.