Eğitim Bir Sen'den sert promosyon tepkisi!

Eğitim Bir Sen'den sert promosyon tepkisi!

Eğitim Bir Sen'den sert promosyon tepkisi!

Promosyon anlaşmalarında 2022 yılının ortalarından sonra iştah iyice kabarmaya başladı. Rekor üstüne rekor açıklamalar gelirken fırsattan yararlanmak isteyen kurumlar önceki anlaşmaları revize yoluna gittiler.

Özellikle 2023 yılına girdikten sonra maaşlara yüzde 30 oranında zam gelmesine rağmen promosyon teklifler yarıdan fazla düştü.

Bazı kurumlarda verilen teklifler memnuniyet uyandırsa da bazı yerlerde yapılan teklifler çok komik rakamlarda kalıyor.

Sakarya'da promosyonlar çıkmaza girdi. Eğitim Bir Sen bankaların taş gibi davrandığını promosyon vermeye yanaşmadığını belirterek adeta açtı ağzını yumdu gözünü. EBS Sakarya tarafından yapılan paylaşımda şu ifadeler kullanıldı:

''Değerli Üyelerimiz,

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ilimizde görev yapan eğitim çalışanları olarak 14.000'in üstünde ki personeli kapsayan "Promosyon İhale" sürecinde ilk iki ihale sonucu ortaya çıkan rakamların, ekonomik gerçekliklerden uzak oluşu, eğitim çalışanlarının beklentilerini karşılaşmaması üzerine iptal edilmişti... 2- İlk iki ihalenin iptali üzerine Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü tekrar her ilçenin kendi ihalesini kendisinin yapması yönünde karar aldığını ilçelere bildirdi.

Bankaların duyarsızlığı taş gibi sert olmuştur..

Bunun üzerine 28 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilen Sakarya İl Milli Eğitim, Söğütlü ve Ferizli'de ki eğitim çalışanlarımız olmak üzere toplamda 1113 personel için ihale yapılmıştır. İhaleye Türkiye İş Bankası, Akbank, Halk Bank ve Yapı Kredi Bankası olmak üzere dört banka katılmıştır. Bankaların kapalı zarf içinde sundukları ilk teklifler çok düşük rakamlar olmuş, açık artırmaya geçildiğinde üç banka çekilmiş, en yüksek teklifi veren banka teklifini 12.600 e yükseltmiştir. Sendika olarak üç ihale görüşmesinde de bankalara para puan, personel sayısının gruplandırılması ve daha önce yapılmış ihale örnekleri gibi bir çok teklif sunulmasına rağmen, bankaların duyarsızlığı bir taş gibi sert olmuştur...

'ŞERH DÜŞTÜK'

Değerli eğitim çalışanlarımız bu duyarsızlık karşısında, - Promosyonun tümüyle reddedilmesi, - PTT den maaşların alınması, gibi bir çok teklif sunmuşlardır. Öncelikle biz sendika olarak üç İlçe ile yapılacak 12.600 TL Promosyon anlaşmasını kabul etmediğimizi, belirten, bu rakamın "yetersiz, haksız, beklentileri karşılamaktan ve ekonomik gerçekliklerden uzak olduğunu belirterek" ŞERH" düştüğümüzü buradan net şekilde ifade ederiz.

'EĞİTİM ÇALIŞANLARINA ÇAĞRIMIZDIR'

Yine eğitim çalışanlarımıza çağrımız, - Maaş hesaplarımız dışındaki tüm hesapları kapatmaları,-Kredi kartlarını iptal etmeleri, - Otomatik ödemelerini iptal etmeleri, - Maaş ve ücretlerini yattığı gün çekmeleri, - BES, Yatırım gibi hesaplarını gözden geçirmeleri gibi boykotların kişisel olarak gerçekleştirmelidir. Bir çağımızda yetkilere olacaktır. Bizleri elimiz kolumuz bağlı bırakan bu sistemin değişmesidir.

'SİSTEMİ DEĞİŞTİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ.'

Banka şubelerinin her bir artış için Genel Müdürlükleri ile görüşmesi, onların YETKİSİZ olduğunu gösteriyor. Yani masada YETKİSİZ'ler İle ihale yapılıyor.. Ya MEB yetkili Banka Genel Müdürlükleri ihaleye girsin yada eğitim çalışanlarımız kendileri kişisel olarak istedikleri banka ile anlaşma yapsınlar... Sendika olarak örgütlü gücümüzle bu süreci not ettiğimizi, sendika olarak tüm girişimlerimizle, her türlü meşru yolu kullanarak sistemi değiştirmeye çalışacağımızı açık, net ifade ederiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.