Borcu Yapılandırılan Esnafa Sicil Affı Getirilecek Mi?

Borcu Yapılandırılan Esnafa Sicil Affı Getirilecek Mi?

Kamuajans.com - Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, borcunu yapılandıran esnaflar hakkında açıklamalarda bulundu.

Kamuajans.com - Palandöken, yazılı açıklamasında, piyasaların rahat bir şekilde dönebilmesi için ödemelerin zamanında yapılması gerektiğini vurgulayarak, kamuya olan borçların yapılandırılmasının esnaf için büyük bir fırsat olduğuna işaret etti.

Esnafın büyük bir kısmı bankalardan kredi kullanıp borcunu peşin olarak kapatmak niyetinde olduğunu belirten Palandöken, "Ancak, bankalar vergi ve prim borcu bulunan esnafa kredi vermiyor. Bu sorun aşılmalı borcunu yapılandıran esnafın sicili temizlenmeli, sicil affı getirilmeli." ifadelerini kullandı.

Esnaf ve sanatkarın işlerini yürütebilmesi için zaman zaman krediye ihtiyaç duyduğunu hatırlatan Palandöken, şöyle devam etti:

"Esnaf işlerini yürütmek için bankaya kredi için başvurduğunda karşısına eskiden kalan belli sıkıntılı dönemlerin sonucu bozulan sicili öne çıkarılarak olumsuz cevap verilmektedir. Bunu kabul etmek mümkün değil. Artık teknoloji çok gelişti. Bir insanın kredibilitesine bakıldığı zaman şunun görülmesi lazım. Bu kişinin 3 tane çeki ödenmemiş, ancak yanında bir bilgilendirme notu düşülerek 3 ay süre ile 'terörden dolayı ticaret yapılamadı, bölgede doğal felaket yaşandı veya öngörülmeyen ani ekonomik kriz baş gösterdi' gibi notlar mutlaka düşülmeli. Sıkıntının etkisi sona erdikten sonra esnaf dükkanını açmış mı? Mal alıp ödemelerini yapmaya başlamış mı? Ticaretin içinde 25-30 yıldır olan binlerce çek ödemiş birinin 3 tanesini geciktirdi diye sicili bozulmamalı. Vergisini ödemiş, yıllarca dükkanında millete hizmet etmiş birinin ödemesini isteyerek geciktirmesi söz konusu olamaz, mal alamaz. Bunların tamamını kredi veren kurum ve kuruluşların bilmesi ve değerlendirmesi gerekir. Ticaretin özü dürüstlük ve güvendir."

Palandöken, sicil affının kilitlenen ticaretin önünü açacağını kaydetti.

Zeynep Akyıl 
Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.