Hava Durumu

Sözleşmeli Öğretmenliğin Kaldırılması İçin Yeterli Sebepler Var

Kamuajans.Com – Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın resmi hesabından açıklamalarda bulundu. Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması gerektiğini maddeler halinde açıklayan Ali Yalçın ''Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması konusundaki haklı taleplerimize ve kararlı çabalarımıza olumlu cevap verilmesi için yeteri kadar gerekçenin oluştuğu kabul edilmeli'' dedi.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:39
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:39
https://www.kamuajans.com/
Sözleşmeli Öğretmenliğin Kaldırılması İçin Yeterli Sebepler Var
Sözleşmeli öğretmenlik;kabul edilmiş hatanın tekrarı,geçmiş sıkıntıları unutmanın,aynı kısır döngüyü yeniden kurup birçok değeri heba etmenin,öğretmenlerin işi ile eşi arasında tercihe zorlanmasının,haklı taleplere,geçerli mazeretlere duyarsız kalmanın adına dönüşüyor adeta..

Sözleşmelilik; öğretmenin eşinden/çocuklarından ayrı olması nedeniyle iç huzurununda iş huzurunununda olmadığı bir zemin.Öğrencisine hizmet azmi ile ailesine hasret aczini aynı anda taşımak demek bu.Moral ve motivasyon ve verimlilik tartışması yaşanıyor.

Sözleşmeli öğretmenlik,anayasal hakları sınırlıyor, aile bütünlüğünü bozuyor; eşleri,çocukları,anne babalarından 6 yıl boyunca ayrı bırakıyor. Öğretmenlerimiz “zorunlu hasret” yükümlülüğünden, eğitim sistemi yaşanan sorunlar nedeniyle sözleşmeli öğretmen” yükünden kurtulmalı.

Sözleşmeli öğretmenliğin kaldırılması konusundaki haklı taleplerimize ve kararlı çabalarımıza olumlu cevap verilmesi için yeteri kadar gerekçenin oluştuğu kabul edilmeli.Bu konuda adım atmak bazı gerekçelerle erteleniyor olabilir. 

Öğretmenliğin/öğretmenlerin itibarını zedeleyen sözleşmeli öğretmenliğe derhal son verilmeli; sözleşmeli öğretmenlerin yer değiştirme kısıtlamaları sona erdirilmelidir.

Sözleşmeli öğretmenlere kadro zaman alacaksa ilk adım olarak öncelikle "6 YIL ŞARTI" esnetilmelidir.

Sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen arasındaki özlük hakları kaynaklı var olan makas kapatılmalı ve yaşanan tenakuzun da bir an önce önüne geçilmelidir.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.