Sözleşmeli Öğretmenlerin Öncelikli Olduğu İller

Sözleşmeli Öğretmenlerin Öncelikli Olduğu İller

KamuAjans.Com-Hükümetin fetullahçı terör örgütüne yapılan operasyonlar kapsamında açığa alınan öğretmenlerin sayısı 4 bine dayanmış durumda 81 ilde aralıksız devam eden operasyonlar sonucunda bir çok okulda öğretmen açığı meydana geldi.

OHAL kapsamında şüpheli sıfatıyla görevden uzaklaştırılan öğretmenlerin sayısı bihayli yükseldi.Görevden almaların 100 bine çıkabileceği düşünüldüğünde şuanki durumda 4 bin eğitimcinin görevden el çektirilmesinden doğan boşluğu sözleşmeli öğretmenler ile kapatmak isteyen milli eğitim bakanlığı bu kapsamda sözleşmeli öğretmenler alınacağını duyurdu.

Normal şartlarda atamalarında şubata alınmasıyla öğretmen açığının 50 bine yükseldiği alınacak sözleşmeli öğretmen sayısınnı 50 binden aşağı olmayacağı kanaati hakim. Sözleşmeli olarak atanacak öğretmenlerin görev yapacağı iller belli oldu

İşte O Madde 

"EK MADDE 4- (1) Öncelikle kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde olmak üzere Bakanlığın boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kuramlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilebilir.

(2) Sözleşmeli öğretmenler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla alım yapılacak her bir pozisyonun üç katma kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanır.

(3) Bu madde uyarınca atanan sözleşmeli öğretmenler dört yıl süreyle başka bir yere atanamaz. Aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabidir.Sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulur. Sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği dört yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanır. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapar, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmaz.

Sözleşmeli Öğretmenlerin Öncelikli Olduğu İller;

Adıyaman,

Ağrı,

Aksaray,

Amasya,

Ardahan,

Artvin,

Bartın,

Batman,

Bayburt,

Bingöl,

Bitlis,

Çanakkale ( Gökçeada ve Bozcaada ),

Çankırı ,

Çorum,

Diyarbakır,

Elazığ,

Erzincan,

Erzurum,

Giresun,

Gümüşhane,

Hakkari,

Iğdır,

Kahramanmaraş,

Karabük,

Karaman,

Kars,

Kastamonu,

Kırıkkale,

Kırşehir,

Kilis,

Malatya,

Mardin,

Muş,

Nevşehir,

Niğde,

Ordu,

Osmaniye,

Rize,

Samsun,

Siirt,

Sinop,

Sivas,

Şanlıurfa,

Tokat,

Trabzon,

Tunceli,

Van,

Yozgat,

Zonguldak

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.