Psikolojik Travmalar Konusunda Yeni Rehber Yayımlandı

Psikolojik Travmalar Konusunda Yeni Rehber Yayımlandı

Kamuajans.com – Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Psikolojik travmalar konusunda uzman bir akademisyen grupla çalışan Genel Müdürlüğümüz yeni rehberi yayımladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Salgının yarattığı kaygıyı normalleştirmelerine destek olabilmek için öğrencilerimiz ve velilerimize yönelik iki ayrı rehberi daha önce hazırlamıştık. Şimdi de gençlerimize yönelik bilgilendirme rehberi hazırladık. " dedi.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), psikososyal destek hizmetleri kapsamında koronavirüs salgını süresince psikolojik sağlamlığı korumak amacıyla öğrenci ve velilere yönelik desteklere devam ediliyor.

Daha önce "Aileler İçin Çocuklara Yardım Rehberi" ile "Yetişkinler İçin Bilgilendirme Rehberi" yayımlayan MEB, şimdi de gençlere yönelik bilgilendirme rehberi hazırladı.

MEB, koronavirüs salgını sürecince gençlerin psikolojik sağlamlıklarını korumak amacıyla bilgilendirmelerin yer aldığı rehber, Bakanlığın internet sitesi "meb.gov.tr" üzerinden erişime açıldı. Rehber, konunun uzmanı akademisyenlerin de katıldığı bir proje kapsamında Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandı.


- "Uzaktan eğitimde her hafta çeşitliliği ve kaliteyi artırıyoruz"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrencilerin eğitimlerini uzaktan eğitim yöntemleriyle desteklemeye devam ettilerini anımsattı.

Bu sürecin kolay olmadığını vurgulayan Bakan Selçuk, ilk kez bu kadar büyük bir ölçekte uzaktan eğitim desteği sunulduğunun altını çizerek, "Uzaktan eğitimde her hafta çeşitliliği ve kaliteyi artırıyoruz." dedi.

Uzaktan eğitime öğretmenlerin katkılarının da her geçen gün arttığına dikkati çeken Selçuk, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Eğitim süreçlerini bu şekilde devam ettirirken diğer taraftan öğrencilerimizin ve velilerimizin bu zorlu süreçte sürekli yanlarında olmak için psikososyal desteklerimiz de birer birer devreye giriyor. Bu kapsamda, Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğümüz, salgının yarattığı kaygıyı normalleştirmelerine destek olabilmek için öğrencilerimiz ve velilerimize yönelik iki ayrı rehberi daha önce hazırlamıştı. Yayımlanan kılavuzlar sahada aktif olarak kullanılıyor. Şimdi de gençlerimize yönelik bir bilgilendirme hazırladık ve rehberi yayımladık. Psikolojik travmalar konusunda uzman bir akademisyen grupla çalışan Genel Müdürlüğümüz yeni rehberi de tamamlayarak yayımladı. Bundan sonra yeni desteklerle ailelerimizi sürekli destekleyeceğiz."


- Rehberden öneriler

Salgın hastalık dönemlerinde psikolojik sağlamlığı korumak için gençlere yönelik bilgilendirmenin yer aldığı rehberde, sosyal izolasyonun "bireylerin fiziksel temastan olabildigince kacınması" anlamına geldiği belirtilerek, telefon, sosyal medya ya da internet uygulamaları ile iletisimin ve sosyal iliskilerin devam ettirilmesi önerildi.

Sosyal mesafe, izolasyon, karantina gibi kavramların açıklandığı rehberde, koronavirus riski altında bulunulan bu stresli surecte "endise, kaygı ya da korku, engellenmişlik, kızgınlık, yalnızlık, çaresizlik, duygusal karmaşa, güçsüz hissetme" gibi bazı olumsuz duyguların yaşanabileceği ifade edildi.

Bu çerçevede, rehberde yer alan bazı öneriler şöyle:

- Koronavirusle ilgili uzman kisilerden ya da yetkili kurumlardan gelen dogru bilgilere gore hareket edin,

- Koronavirus riskinden korunma yontemlerini ogrenin ve uygulayın,

- Mumkun oldugunca gunluk rutininizi ev icinde surdurun. Uyku ve yemek saatlerinizin degismemesine ozen gosterin,

- Kendiniz icin gun icinde evde yapabileceginiz en az bir amac belirleyin ya da bir yapılacaklar listesi hazırlayın,

- Zamanınızı yeni bir beceri gelistirmek icin kullanın,

- Arkadaslarınızla ve yakınlarınızla iletisim kurmaya devam edin,


- Medyayı sağlıklı kullanın,

- Yaşadıklarınızı yazarak ifade edin.

Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.