Okulların Tatil Edildiği Dönemde Mesleki Eğitim Uygulamaları

Okulların Tatil Edildiği Dönemde Mesleki Eğitim Uygulamaları

Kamuajans.com – Dünyada hızla yayılan Koronavirüs (Covid-19) salgım nedeniyle Ülkemizde de bazı tedbirler alınmasına karar verilmiş, alınan tedbirler kapsamında Cumhurbaşkanlığı Genelgeleri ile bazı işletmelerin faaliyetleri durdurulmuş, bazı kamu ve özel işletmelerin ise asgari sayıda personel ile faaliyetlerine devam edeceği emri/talimatı verilmiş ve bu salgın sürecinde alınan tedbirler İle vatandaşlarımızın herhangi bir mağduriyet yaşamamaları amaçlanmıştır.

Bu kapsamda, Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlannda 06-10 Nisan 2020 tarihleri arasında uygulanması planlanan ikinci ara tatil 16-20 Mart 2020 tarihlerine çekilmiş ayrıca, 23-27 Mart 2020 tarihleri arasında eğitim kurumlan tatil edilmiş olup uzaktan eğitim yöntemiyle eğitim öğretime devam edilmiş ve ilgi (e) yazı ile de eğitim kurumlarının tatil süreleri 30 Nisan 2020 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bu amaçla, ilgi (b) ve (d) yazılarımız ile öğrenci/çırak öğrencilerin işletmelerde mesleki eğitim durumları İle ilgili açıklamalar yapılmış ancak. Devlet Katkısı Ödemesi yapılmayan kamu kurum ve kuruluşlarında işletmelerde mesleki eğitime/staja devam eden öğrenci/çırak öğrencilerin ücret durumları hususunda tereddütlerin oluştuğu Bakanlığımıza ulaşan yazılardan anlaşılmıştır.

Buna göre; Genel Müdürlüğümüze bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlannda öğrenim gören öğrenci/çırak öğrencilerin 28 Mart - 30 Nisan 2020 tarihleri arasında;

1- İlgi (a) Kanunun Geçici 12 nci maddesi kapsamında Devlet Katkısı Ödemesi yapılmayan kamu kurum ve kuruluşlarında, yapılan sözleşme esaslarına göre öğrencilik hakları devanı eden öğrenci-'çırak öğrencilerin SGK prim ödemeleri, ilgi (d) yazımızda belirtildiği üzere Bakanlığımızca ödenmeye devam edilecektir. Ücret ödemelerinin ise salgın nedeniyle olağanüstü gelişmelerin yaşandığı göz önünde bulundurularak ilgili kurumlarınca öğrenci/çırak öğrenci lehine değerlendirilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir.

2- İlgi (e) yazıda belirtilen tatil süresinin uzaması durumunda ise yeni bir talimat verilmediği sürece bu yazı doğrultusunda işlem yapılmaya devam edilmesi hususunda; Bilgilerinizi ve gereğini arz rica ederini.

Kemal Varın NUMANOGLU

Bakan a.

Genel Müdür  

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.