Okullarda Zorbaca İçeriğe Sahip Oyunlar Yazısı

Okullarda Zorbaca İçeriğe Sahip Oyunlar Yazısı

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 26670320-160.04.01-E.3693833 sayılı Okullarda Zorbaca İçeriğe Sahip Oyunlar konulu 19 Şubat 2020 tarihli resmi yazı yayınlandı.

Genel Müdür Vekili Mehmet Nezir Gül imzalı resmi yazıda ''Öğrencilerin, fiziksel, bilişsek ve psikososyal bir bütün olarak gelişimlerini desteklemek ve eğitimlerini güvenli bir okul ikliminde sağlamak Bakanlığımızın öncelikli görevlerindendir. Son dönemde dünyanın pek çok ülkesinde, öğrenciler arasında bazı fiziksel ve duygusal zorbalık davranışlarının ortaya çıktığı görülmektedir. Çeşitli ülkelerden videolar çekilerek sosyal medya kanalları ile ''viral'' bir şekilde yayılmaktadır. Çocuk ve gençlerin şaka veya espri gibi gördükleri bu fiziksel müdahaleler sosyal medya terminolojisinde ''challenge'' olarak adlandırılmakta olup ciddi bedensel ve ruhsal zararlar verme potansiyeli olan kaba, incitici davranışlardır. Popüler olan ve ülkemizde de sosyal medya paylaşımları ile yayılmaya başlayan ''Inpping Jump Challenge - Hadi Gel Zıplayalım Meydan Okuması'' isimli bir zorbalık eyleminde şaka adı altında bir grup öğrencinin başka bir öğrenciye zarar verme ihtimali söz konusudur. Videolarda yer alan bu zorbalıkta, öğrencilerin yaralanma hatta ölme riski ile karşı karşıya kaldığı görülmektedir. Videoların sosyal medyada paylaşılması ile birlikte yayılma hızı da artmaktadır. Gençlerimiz, interneti aktif bir şekilde kullanmasından dolayı bu gibi olaylarda risk altında bulunmaktadır.

Bahsi geçen şaka ya da oyun tarzındaki zorbalık olayları tekil birer eylemden ziyade ''akran zorbalığı'' sorununun tezahürlerinden biri olarak ele alınabilir. Önleme çalışmaları da akran zorbalığı üst başlığı altında ele alınarak tüm okul güvenliği ve şiddetten arındırılmış okul kavramı çerçevesinde yapılandırılmalıdır. Bu nedenle öğrencilerin okul içinde ve sosyal medyada birbirlerine zarar verme potansiyeli olan bu gibi davranışlarda bulunma riskine karşı dikkatli bir şekilde takip edilmeleri ve bu konuda öğretmen, öğrenci ve velilere gerekli bilgilendirilmenin yapılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini ivedilikle rica ederim.'' denilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.