Hava Durumu

Öğretmenlerin gözü MEB'de ! 2023 yılı alan değişikliği yapılacak mı ? Ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir çok okulda çalışan öğretmenlerin kendi alanlarından başka bir alana geçme özgürlükleri şartlar çerçevesinde mevcut. Bu yılda gözler yine MEB'in resmi sitesine çevrildi. Genellikle aralık - ocak-şubat aylarında gelen açıklama bu yıl geç kalmış gözüküyor ? Alan değişikliği açıklaması ne zaman gelecek ?

Haber Giriş Tarihi: 01.10.2022 16:58
Haber Güncellenme Tarihi: 01.10.2022 17:58
https://www.kamuajans.com/
Öğretmenlerin gözü MEB'de ! 2023 yılı alan değişikliği yapılacak mı ? Ne zaman yapılacak?

Milli Eğitim Bakanlığına  bağlı bir çok okulda çalışan öğretmenlerin kendi alanlarından başka bir alana geçme özgürlükleri şartlar çerçevesinde mevcut. Bu yılda gözler yine MEB'in resmi sitesine çevrildi. Genellikle aralık - ocak-şubat aylarında gelen açıklama bu yıl geç kalmış gözüküyor ? Alan değişikliği açıklaması ne zaman gelecek ? 

Alan değişikliği; öğretmenlerin branşlarını mezun oldukları bölüme uygun olan başka bir branşla değiştirmeleridir. Milli Eğitim Bakanlığa bağlı okullarda çalışan birçok kadrolu öğretmenin tercih ettiği alan değişikliği için gerekli açıklamalar için gözler bakanlığın resmi sitesinde. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen şartları sağlayan öğretmenler kontenjan sınırı kapsamında alan değişikliğine başvurabiliyor. Öğretmenler için farklı bir branşta çalışma imkânı sağlayan uygulama için gerekli açıklama Aralık ayında geliyordu. Fakat 2022 yılında zamanında gelmeyen açıklama Şubat ayında gelmişti. Alan değişikliği için geçen sene geç kalan Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu sene ne zaman açıklama yapacağı merak konusu.

Alan Değişikliği Şartları Nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı alan değiştirme ile ilgili bir kılavuz yayınlar ve işlemler bu kılavuza göre yapılır. Fakat alan değiştirebilmek için belirli şartlar vardır;

1. Alan değişikliğine başvuracak öğretmenin adaylığının kalkmış olması gerekir.

2. Atama yapılacak alanlarda norm kadro açığının bulunması gerekir.

3. Atamalar hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanları eşit ise öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir.

Alan Değişikliği Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Alan değişikliği başvurularının ne zaman başlayacağına dair Milli Eğitim Bakanlığı tarafından takvim yayınlanmadı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.