Öğretmenlere FETÖ'den  Etkin Pişmanlık Duyurusu

Öğretmenlere FETÖ'den Etkin Pişmanlık Duyurusu

Kamuajans.com - İl Milli Eğitim Müdürlüğünden ''Etkin Pişmanlık'' Yazısı​nda bu hükümden faydalanmak isteyenlerin yedi gün içerisinde yetkililere başvurabileceği ifade edildi. 15 Temmuz darbe girişimine karşı duruşuyla simge isimlerden birisi olan Muş Valisi Seddar Yavuz imzasıyla milli eğitim müdürlüğüne ve dolayısıyla da okullara gönderilen yazıda FETÖ sempatizanı ya da üyesi öğretmenlerin etkin pişmanlık yasasından yararlanabileceği bildirildi.

Kamuajans.com - 5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun ''Etkin Pişmanlık'' Kenar başlıklı 221. maddesinin; 1. ve 4. fıkrasında şöyle açıklanmıştır.

1. fıkrasında, ''Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu nedeniyle soruşturmaya başlanmadan ve örgütün amacı doğrultusunda suç işlenmeden önce, örgütü dağıtan veya verdiği bilgilerle örgütün dağılmasını sağlayan kurucu veya yöneticiler hakkında cezaya hükmolunmaz.''

4. fıkrasında ''Suç işlemek amacıyla örgüt kuran, yöneten veya örgüte üye olan yada üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen veya örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişinin, gönüllü olarak teslim olup, örgütün yapısı ve faaliyeti çerçevesibde işlenen suçlarla ilgili bilgi vermesi halinde, hakkında örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçundan dolayı ceza hükmolunmaz. Kişinin bu bilgileri yakalandıktan sonra vermesi halinde, hakkında bu suçtan dolayı verilecek ceza üçte birden dörtte üçe kadar indirim yapılır'' denilmektedir. 

 HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.