Öğretmenler Arası Kast Sistemi Kaldırılmalı

Öğretmenler Arası Kast Sistemi Kaldırılmalı

Kamuajans.com – Korona virüsünden dolayı eğitime ara verilince Milli Eğitimin kronik sorunlarında birisi olan ücretli, sözleşmeli ve kadrolu öğretmen şeklinde üçe ayrılan öğretmen ‘kast’ sisteminin ne kadar sorunlu olduğunu bir daha gördük. Bu idari izinde özellikle ücretli öğretmen ve usta öğreticilerin ücretlerini alamaması buradan gelen parayla evini geçindiren yaklaşık 150 000 ailenin mağdur olduğunu gördük.

ÖĞ-DER olarak konuyu yetkililerin bir an önce çözüm bulması için kamuoyunun gündemine taşıdık. Twiter etkinliğinden basından haber yapılmasına kadar eğitim emekçilerimize her türlü destekte bulunarak ücretlerinin ödenmemesinde yaşayacakları mağduriyetin giderilmesine bir nebzede olsa katkıda bulunduk. Bu konuda atılması gereken adımları atan Maliye ve Milli Eğitim yetkililerine, gerekse onlara bu konuda çağrıda bulunan siyasi partilere ve STK’lara, ücretli öğretmenler ve usta öğreticilerimiz adına bizde teşekkürü bir borç biliyoruz. Eski başbakanlarımızdan Rahmetli Erbakan hocamızın tabiriyle ‘pansuman tedbirlerle bu sorunların çözülemeyeceğinin de şuurundayız. Bu yüzden devletin ücretli öğretmen uygulamasını kaldırıp bu çalışanlara kadro vermesinin daha adil ve hakkaniyete uygun uygulama olacağı kanaatindeyiz. Kaldı ki Sayın Cumhurbaşkanının 3600 ek göstergeyi vereceğiz sözü unutulmuş değildir. Bu söz üzerine on binlerce emekli adayı öğretmen arkadaşımız beklemektedir. Yine EYT olarak tanınan emeklilikte yaşa takılanlarında alması gereken haklar verildiğinde emekli olan öğretmenlerden boşalan yerlere atama bekleyen öğretmenlerde dahil ücretli öğretmenler ve usta öğreticiler yerleştirilebilir.

Okulda aynı işi yaptığı halde öğretmenleri farklı kategorilerde çalıştırmak hiç adil olmayan bir uygulamadır. Bu uygulama bir an önce kaldırılmalıdır.

Birlik ve beraberliğin bizlere en çok lazım olduğu bu günlerde el ele verip bu sorunları çözmeliyiz. Sesimizi duyup çözüm üreten yetkililere buradan teşekkür ediyoruz. Aynı duyarlılığı öğretmenlerimizin kadrolu olarak istihdam edilmesi konusunda da göstereceklerini umuyoruz. Biz aynı geminin yolcularıyız. Bu geminin batmaması içinde hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. Atanmayan öğretmenlerin derdine çare bulunduğu ve tüm öğretmenlerimizin kadrolu olarak istihdam edildiği sağlık ve sıhhat dolu günlere bir an önce kavuşmayı umut ediyoruz.

Hamdi SÜRÜCÜ

Genel Başkan

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.