Öğrencilere Burs Ve Kredi Desteği

Öğrencilere Burs Ve Kredi Desteği

KamuAjans.Com-TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Koçer, 2017 yılı bütçesinde en yüksek payın eğitime ayrıldığını vurgulayan Koçer, "Öğrencilere 9 milyar liralık burs ve öğrenim kredi desteği sağlanacak." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Nejat Koçer, 2002 yılında bütçeden eğitime 11,3 milyar lira pay ayrılırken, 2017 yılı bütçesinde bu payın 10 kat artışla 122 milyar liraya yükseldiğini belirterek, "Öğrencilere 9 milyar liralık burs ve öğrenim kredi desteği sağlanacak." dedi.

Koçer, TBMM Başkanlığına sunulan 2017 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı'nı, değerlendirdi.

Bu bütçenin, AK Parti hükümetlerinin 15. bütçesi olduğuna dikkati çeken Koçer, tasarının bu ay sonunda komisyonda görüşülmeye başlanmasının beklendiğini bildirdi. Koçer tasarıda, bütçe giderlerinin 645,1 milyar lira, faiz hariç bütçe giderlerinin 587,6 milyar lira, bütçe gelirlerinin 598,3 milyar lira, vergi gelirlerinin 511,1 milyar lira, bütçe açığının 46,9 milyar lira, faiz dışı fazlanın ise 10,6 milyar lira olarak öngörüldüğünü söyledi.

Koçer, büyümeyi hedef alan, özel sektör ve kamu yatırımları noktasında hassasiyeti olan, üretimi, ihracatı destekleyici, Ar-Ge ve inovasyonu öncelik haline getiren anlayışla hazırlanan 2017 yılı bütçesinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

"Yatırımlara ayrılan pay yüzde 30 arttı"

Gelecek yıl kamuya farklı sektörlerden 60 binin üzerinde personel alımı yapılacağını söyleyen Koçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yatırımlara ayrılan pay yüzde 30 artarak 78 milyar liraya çıktı. Sosyal güvenlik işveren prim destekleri başta olmak üzere, reel sektöre toplam 32,4 milyar lira aktarılacak. Bağ-Kur prim desteği 1,5 milyar liraya ulaşacak. İşletmelerin ödemesi gereken 22 milyarlık prim karşılanacak. Yatırım teşviklerinde 583 milyon liralık istisnalar sağlanacak. Enerji, faiz desteği gibi alanlarda işletmelere 600 milyon lira kaynak ayrıldı. İhracata teşvik paketiyle birlikte bütçeden ayrılan kaynak da 3 katına çıkarıldı. Turizm sektörüne destek için de 522 milyon lira kaynak ayrıldı. Küçük ve orta boy işletmeler için 1,1 milyar liralık destek öngörüldü.

Esnafa 1,3 milyar liralık kredi faiz desteği verilecek. Tarımsal kredilerde faiz desteği yüzde 37 arttı. Çiftçiye kredi faiz desteği 2,4 milyar liraya yükseldi. Ar-Ge ve inovasyon için 5,8 milyar liralık kaynak aktarıldı. Evde bakıma destek 5,8 milyar lira, engelli ve yakınlarına kullandırılacak destek tutarı da 5,3 milyar lira olarak belirlendi. Yerel yönetimlere 58,4 milyar liralık bütçe ayrıldı. Tarım sektörüne yönelik destekler yüzde 21,5 artış göstererek, toplam 30,9 milyar lira olacak."

"9 milyar liralık burs ve öğrenim kredi desteği sağlanacak"

Komisyon Sözcüsü Koçer, ekonominin temelini, üretim ve kaliteli insan gücünün oluşturduğunu belirterek, "İnsan kaynağının, bu kaynağı yaratacak olan eğitimin önemini biliyoruz." dedi.

2017 yılı bütçesinde de yüzde 20 ile en yüksek payın (122 milyar lira) önceki yıllarda olduğu gibi eğitime ayrıldığını vurgulayan Koçer, 9 milyar liralık burs ve öğrenim kredi desteği sağlanacağını söyledi.

Koçer, 2002 yılında bütçeden eğitime ayrılan kaynağın sadece 11,3 milyar lira olduğunu ifade ederek, "Bu da 2002 yılına göre 2017 yılında, eğitime ayrılan payda 10 kat artış anlamına geliyor." diye konuştu.

AA 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.