Meslek Lisesi Memleket Meselesi

Meslek Lisesi Memleket Meselesi

LGS sınavı na girer öğrencilerimiz. Puanı ne olursa olsun velide etkin olan düşünce çocuğum Fen lisesine iyi bir Anadolu lisesine veya sağlık meslek lisesine yerleşsin. Anne babanın gözünde hayalinde çocuğum Doktor olsun Mühendis olsun vb meslekler var sanki çocuk değil anne baba okuyacak bu meslekleri icra edecek.

Peki Meslek Liseleri ne olacak oraya hangi öğrenciler gidecek. Düşünce ve uygulama LGS sınavında en altta kalan tabiri caizse elek altı çocuklar. Yanlış arkadaş bu düşünce. Çocuk meslek seçerken; kişinin kendisini tanıması, ilgi alanlarını, yeteneklerini, güçlü ve zayıf yönlerini bilmesi ve doğru değerlendirmesi önemlidir. Çocuk öncelikle hangi mesleği seçersem başarılı olurum sorusuna cevap vermelidir. Anne-babanın, yakınlarının arzusu veya toplum baskısından ziyade hangi mesleği sevdiği ve istediği, hangi mesleğe yatkın olduğu dikkate alınmalıdır.

KORONOVİRÜS’ te gördük en önde Meslek Liseleri var. Yüzümüze taktığım her maskede giydiğimiz her tulumda temizlik yaptığımız dezenfektanda gururla söylüyorum MESLEK LİSELERİN rolü ve alın teri var. Gerçekten teknik liselerin bugünlerde gösterdiği performans hepimizi gururlandırdı. Tercih listelerinde genellikle alt sıralarda yer alan meslek liseleriyle ilgili algı KORONOVİRÜS günlerinde altüst oldu, iyi de oldu...

Tüm okullar tatildeyken meslek liseleri fabrika gibi çalıştı ve çalışmaya da devam ediyor. 

Zamansız ölümüyle Türkiye'yi yasa boğan başarılı iş adamı Mustafa Koç, eğitim ve üretimi içeren çok güzel bir sloganı üretmişti: "Meslek lisesi, memleket meselesi. Bizlerin isteği büyüklerimizden Meslek Liselerine daha çok zaman ayırmak yatırım yapmak, plan program yapmak. Bunları başardığımızda Meslek Lisesi sadece ülkenin zor durumunda değil her daim gözde liseler olması üretken liseler olması.                             

Saygılarımla.

Hasan KILIÇ

hasanfeke@gmail.com                                                                                                                  

Cumhuriyet Anaokulu Seyhan/ADANA                                                                                                                                                

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.