Hava Durumu

MEB, dini bir vakıfla protokol imzalamıştı: Yargı iptal etti

Milli Eğitim Bakanlığı, İzmir’in Seferihisar ilçesinde bulunan bir öğrenci yurdunun, Anadolu İmam Hatip Lisesi hizmetlerinde kullanılması için 25 yıllığına İnsan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı'na verilmesini öngören (İnsan Vakfı) bir protokol imzaladı. Protokolde öğrencilerin sosyal, kültürel, eğitim gibi faaliyetlerinin İnsan Vakfı yetkilileri tarafından yürütüleceği yer aldı.

Haber Giriş Tarihi: 13.12.2022 12:39
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2022 14:39
https://www.kamuajans.com/
MEB, dini bir vakıfla protokol imzalamıştı: Yargı iptal etti

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, Eğitim-Sen, söz konusu pansiyonun dini faaliyetlerde bulunan İnsan Vakfı'na 25 yıllığına kiralanmasının hukuka aykırı olacağını belirterek İzmir Bölge İdare Mahkemesi Beşinci İdari Dava Dairesi’nde başvurdu. Sendika, mahkemeye yaptığı başvuruda, öğrencilerin ‘niteliksiz olan vakıf yetkililerine’ teslim edildiğini, vakfın etkinliklerinin gönüllülük ilkesine aykırı olduğunu gerekçe gösterdi ve protokolün iptal edilmesini istedi.

MEB, ‘kamu yararı’ dedi

Milli Eğitim Bakanlığı ise protokolün ‘kamu yararı gözetilerek’ hazırlandığını ve yasal mevzuata uygun olduğunu ileri sürerek davanın reddini talep etti.

İzmir Bölge İdare Mahkemesi Beşinci İdari Dava Dairesi, Anayasa’nın ikinci maddesine atıfta bulunarak, Türkiye’nin demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olduğunun altını çizdi. Mahkeme, eğitim ve öğretimin, Atatürk ilkeleri ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılacağı yönünde değerlendirmelerde bulunarak bu ilkelere aykırı olan eğitim ve öğretim yerlerinin açılamayacağını belirtti.

Protokol hukuka aykırı bulundu

Mahkeme, protokol hükümlerinin amaç ve kapsamını aştığı, eğitim öğretim hizmetinin yürütülmesine ilişkin yetkinin üst hukuk normlarına uygun olarak kullanılmadığı yönünde karar verdi. Mahkeme ayrıca, örgün eğitimdeki öğrencilere yönelik her türlü eğitim-öğretim, sosyal kültürel etkinliklerin devletin hizmet alanı içerisinde olduğunu hatırlattı. İdare mahkemesi son olarak hukuksal düzenlemelerin amaç ve kapsamını aşması nedeniyle davaya konu protokolün hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.