Hava Durumu

Lale Karabıyık: Milli Eğitim Bakanı Özer öğretmenlerin talebini yok sayıyor

CHP’li Lale Karabıyık, ''Öğretmenler öğrencilerle ilgilenmek yerine, derslere hazırlanmak yerine sınava hazırlanıyorlar. Öğretmenleri böyle bir şeye mecbur tutmak çok yanlış” ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 09.11.2022 18:19
Haber Güncellenme Tarihi: 09.11.2022 20:19
https://www.kamuajans.com/
Lale Karabıyık: Milli Eğitim Bakanı Özer öğretmenlerin talebini yok sayıyor

CHP Bursa Milletvekili ve CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Lale Karabıyık, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun iptali için açılan davanın Anayasa Mahkemesi’nde görüşülmesi öncesi konuştu. Karabıyık,yürütme durdurma talepleri kabul edilirse 19 Kasım'daki sınavın iptal olacağını, bu sınavın hiçbir şekilde doğru olmadığını belirtti. Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in öğretmenlerin taleplerini yok saydığını kaydetti.

Lale Karabıyık'ın açıklamaları:

“Gelinen noktada şartlarını sağlayan öğretmenlerimizin yüzde 95’i uzman ve başöğretmenliğe başvurdu, 614 bin öğretmen. Başvuran öğretmenlerin yüzde 99’u eğitimlerini tamamladı. Eğitimlerini tamamlayan öğretmenimizin yüzde 96’sı da sınava başvurdu. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum. Bizim derdimiz sizlerin çok daha güçlü olmasıdır”

“Öğretmenler istedikleri için değil özlük haklarını alabilmek için mecburen bu sınava başvuruyorlar, kendilerini çaresiz hissediyorlar. Öğretmenlerin böyle bir talebi yok” 

Milli Eğitim Bakanı Özer öğretmenlerin talebini yok sayıyor

Öğretmenlerin memleketin dört bir yanında 1 gün iş bırakma eylemi yaptığını ve Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu istemediklerini her seferinde dile getirmelerine rağmen Bakan Mahmut Özer’in tüm bunları yok saydığının altını çizen Prof. Dr. Karabıyık, “Sayın Bakan öğretmenleri bu sınavdan hoşnutmuş gibi gösteriyor ancak gerçek tam tersi. Öğretmenler bu kanunu kendilerine yapılmış bir ayıp olarak görüyor. Burada yapılması gereken şey öğretmenlerin gerçek ihtiyaçları doğrultusunda siyasi kararlar alınmadan bir yasa yapılmasıdır. Sözleşmeli öğretmenlerin olmaması gerek, ücretli öğretmen ayıbına son verilmesi gerek. Öğretmen kadrolu olur” 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.