Hafta İçi Yapılan DYK Kurslarının Faydası Yok

Hafta İçi Yapılan DYK Kurslarının Faydası Yok

Normal eğitim yapan ilkokul ve ortaokullarımızda hafta içi 7 saat dersten sonra kısa adı DYK, olan Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılmaktadır. Ancak ; 8-12 yaş aralığındaki çocukların bünyesi, beyni, günde 8-9 saat süren bir eğitimi kaldıramamaktadır.

Ücretsiz olduğu için ve her dersten de açıldığı için haftanın 5 günü  kurslar yapılmakta ve çocuklarımız bitkin düşmektedir. Böyle her gün hafta içi yapılan bu kurslar, çocuklara bir şey katmadığı gibi okuldan da soğutmaktadır.

HAFTA İÇİ; (RESİM,MÜZİK,SPOR,TİYATRO, BT GİBİ) DERS DIŞI ETKİNLİKLER YAPILMALI

         

Normal eğitim yapan ilkokul ve ortaokullarda DYK yerine, öğrenciyi dinlendirici,rahatlatıcı, öz güven kazandırıcı; resim, müzik, spor, tiyatro, BT gibi derslerden ders dışı etkinlik formatında etkinlikler yapılması pedagojik açıdan, fiziki açıdan daha çok fayda getirecektir.

DYK KURSLARI CUMARTESİ YAPILMALI, PAZAR GÜNÜ SERBEST OLMALI

           

İlkokul ve ortaokullarda tüm derslerden  Destekleme ve Yetiştirme Kursları açılmasına gerek yok. Temel dersler ;Türkçe, Matematik,Fen ve Yabancı Dil derslerinden destekleme ve Yetiştirme kursları açılırsa amaca daha iyi hizmet etmiş olacaktır. Pazar günü de öğretmen ve öğrenci dinlenmeli ve dilediği şeyleri yapmasına fırsat ve imkan verilmelidir.

Liselerdeki 11. ve 12. sınıftaki öğrencilerimiz, üniversite sınavlarına  hazırlanması gerektiği için okulunda  bulduğu her vakti ve her imkanı destekleme,yetiştirme maksadıyla kullanmalıdır.

Şemsettin CERAN

Eğitimci-Yazar/Ankara

"Eğitimde Yeniden Yapılanma" Kitabının Yazarı 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.