Diyanetten Öğrencilere Yaz Kampı

Diyanetten Öğrencilere Yaz Kampı

KamuAjans.Com-Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle terör mağduru kız ve erkek öğrencilere yönelik düzenlenen 'Diyanet Yaz Kampı'nın kapanış programına katıldı.

Diyarbakır, Hakkâri, Şırnak ve Mardin’den gelen 12-16 yaş arasında 571 öğrencinin katıldığı ve Psiko-sosyal desteğin amaçlandığı Diyanet Yaz Kampının üç haftalık gezi ve eğitim programının kapanışında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, ülkenin içinden geçtiği süreçte böyle bir programın düzenlenmiş olmasının önemine işaret ederek, “Sevgili çocuklar, sizler bizim için çok kıymetlisiniz. Gözümüzün nurusunuz. Ülkemizin içinden geçtiği bu zor günlerde böyle güzel bir programı düzenlediğiniz için sizleri tebrik ediyorum. Bizler size çok değer verdiğimiz için sizleri buraya davet ettik. Sizler de yaz tatilinizi bizimle geçirmeyi kabul ettiniz. Hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

“Terör örgütleri bilsinler ki, bizim bundan böyle onlara verecek bir tek çocuğumuz yoktur…”

Bu ülkede dili, ırkı ne olursa olsun Çanakkale’de şehit olmuş ortak ecdadın torunları olduğumuzu söyleyen Başkan Görmez, terör örgütlerini işaret ederek, “Fıtratları tertemiz, her biri muhteşem bir yapıya sahip bu çocuklarımızın eline kalem yerine silah veren o zalimler keşke bu sahneyi görselerdi. Onlar bilsinler ki bizim bundan böyle onlara verecek bir tek çocuğumuz yoktur” diye konuştu.

Terör mağduru çocuktan Diyanet İşleri Başkanı Görmez’ mektup…

Terör mağduru çocukların kamp süresi boyunca kendisine mektup gönderdiklerini belirten Başkan Görmez, her biriyle mektup arkadaşı olduğunu, içlerinden bir mektubun ise kendisini etkilediğini belirterek şunları söyledi;

Sizler bu milletin gözünün nurusunuz. Her biriniz bana mektuplarınızda teşekkür ediyorsunuz. Asıl biz sizlere teşekkür ediyoruz. Yaz tatilinizi bizimle birlikte geçirdiğiniz, davetimizi kabul ettiğiniz için. Her biriniz yaşadıklarınızı bana mektup yazarak anlattınız. Ben artık sizin mektup arkadaşınızım. İçinizden bir arkadaşınız bana gönderdiği mektubunda şunları yazmış; “Bize ‘Diyanet sizi bir kampa davet ediyor’ dediklerinde çok sevindik. Ancak sonrasında 15 Temmuz oldu. Hayallerimiz yıkıldı. Gidemeyeceğimizi düşündük. Daha sonra birkaç gün sonra Diyanet bizi aradı ve yola koyulduk. Ben size şunu söylemek istiyorum. 15 Temmuz’da şehit olanları unutmayın. O şehitlerin ailelerine söyleyin Biz hepimiz o ailelerin çocuklarıyız. O şehit ailelerin evlatlarıyız.”

“Dili ırkı ne olursa olsun hepimiz Çanakkale'de şehit olan ortak bir ecdadın torunlarıyız…”

Bu ülkede, dili ırkı ne olursa olsun hepimiz Çanakkale'de şehit olan ortak bir ecdadın torunlarıyız. Bizim öyle bir inancımız var ki, renklerimizi, dillerimizi, farklılıklarımızı bir tarafa bırakıp bizi kardeş ilan ediyor. Efendimiz Veda Hutbesinde ‘Ey insanlar, hepiniz Ademdensiniz, Adem’de topraktandır. Arap'ın Arap olmayana, Arap olamayanın da Arap'a üstünlüğü yoktur. Beyazın siyaha siyahın da beyaza üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece takvadadır, iyiliktedir, erdemli, faziletli, ahlaklı olmaktadır. Bizim dinimiz Türk, Kürt, Arap, Acem ayrımı yapmaz biz hepimiz kardeşiz.

“Aranızdaki kardeşliği unutmayın…”

Her biriniz büyüyünce iyi bir insan olacaksınız. Mühim olan önce iyi bir insan olmaktır. Öncelikle Allah'a iyi bir kul, anne babaya iyi bir evlat, iyi bir kardeş, iyi bir arkadaş olmak gerekir. Mühim olan iyi bir insan olmaktır. Bilginin peşini bırakmayacaksınız. İlimle beraber her biriniz iyi bir insan olacaksınız. Sizlerle tanıştığım için kendimi bahtiyar addediyorum. Aranızdaki bu kardeşliği unutmayın. Aranızda mektuplaşın. Bana da mektuplarınızı göndermeye devam edin. Artık ben de sizin bir arkadaşınızım. Derdiniz olduğunda bana mektuplarınızda yazın.

Ankara, İstanbul, Bursa ve Konya illerinde Türkiye Diyanet Vakfının öğrenci yurtlarında gerçekleştirilen yaz kampı programında, Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler, zenginleştirilmiş kültür ve sanat etkinlikleri ile sosyal programların yanı sıra kültürel ve tarihi mekânlara düzenlenen gezi programları, sanat atölyeleri, spor aktiviteleri, değerler eğitimi, yazar-okur buluşmaları ve münazara gibi etkinlikler de yer aldı.

Programda yaz kampına katılan çocuklar, kendi oluşturdukları koro ile şarkılar söyleyerek, gösterilerini sundular.

Başkan Görmez, programın ardından kampa katılan çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.