Hava Durumu

Bir ilde daha çadır skandalı! İl Milli Eğitim Müdürüne zor sorular!

Türkiye yaşanan deprem faciası sonrasında ard arda yaşanan çadır skandallarıyla çalkalanıyor. Depremzedeler soğukta üşürken, Kızılay’ın çadır sattığının ortaya çıkması büyük tepkilere neden olmuştu.

Haber Giriş Tarihi: 17.03.2023 11:44
Haber Güncellenme Tarihi: 17.03.2023 11:44
https://www.kamuajans.com/
Bir ilde daha çadır skandalı! İl Milli Eğitim Müdürüne zor sorular!

Bursa’da yaşanan çadır skandalı İl Milli Eğitim Müdürünü koltuğundan etti. Bu skandalların bir benzerinin de Eskişehir’de yaşandığı iddia ediliyor.

23 Şubat 2023 tarihinde Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün resmi sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, Hatay’a gönderilen yardım tırlarıyla ilgili İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’nin açıklaması var. Töre açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Tırların birisinde Gazi Teknik Anadolu Meslek Lisesinin üretime üretime başladığı 100 tane çadırımız var. Bunların her biri 16 metre kare AFAD’ın şartnamesine uygun şekilde yapılmış ve üretilmiş çadırlarımızdır. Bugün bunları Hatay bölgesine gönderiyoruz.” Töre, Gazi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi tarafından üretilen 100 çadırın deprem bölgesine gittiğini açıklıyor. Ancak Töre’nin söylediği gibi bu çadırların Gazi Teknik Anadolu Meslek Lisesi’nde üretilmediği ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı döner sermayeli okullara depremzedelere çadır, soba gibi malzemelerin üretilmesi için para gönderiyor.  Gazi Teknik Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Dr. Süleyman Sırrı Kabadayı, okullarında çadırları dikebileceklerini söylüyor. Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü AFAD’dan örnek bir çadırı okula getiriyor. Çadırların bu şekilde yapılması gerektiğini belirtiyor. Okul Müdürü; “Biz yaparız” diyor. Milli Eğitim’de çadır üretim işini bu okula veriyor. Sonra bu okulun bu dikimi yapabilecek makinelere sahip olmadığı ortaya çıkıyor. Bu dikim işini yapabilecek yeni makineler sipariş ediliyor. Piyasada çadır kumaşı da bulunamıyor. Sonra Denizli’deki bir firmadan hazır çadırlar alınıyor. Okulda kalıp olmadığı için üzerine Gazi Teknik Anadolu Meslek Lisesi logosu daha basılamayan hazır çadırlar burada üretilmiş gibi gösterilerek; Hatay’a gönderiliyor. Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürünün ‘okulda üretildi’ dediği ancak hazır olarak satın alınan 100 çadır depremzedelere gönderiliyor.

Bu ilimizde yaşanan çadır skandalı ile ilgili Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürüne şu soruları yöneltiyorum.

1-Piyasada çadır kumaşı olmadığı halde okula 100 çadır yapabilmek için eğitim kurumunun hesaplarına kumaş girişi yapıldı mı?

2-Çadırlar okul tarafından dikilmiş olsaydı, hazır satın alınan çadırlardan daha az maliyetli olur muydu?

3- Hazır alınan çadırlarla ilgili X firmasında dikilmiş gibi fatura alındı mı?

4-Öğretmenlere dikim işi yapmadan, bu üretimi yapmış gibi döner sermayeden para ödenmesi teklif edildi mi?  Bazı eğitimcilerin ‘biz yapmadığımız işin parasını almayız’ dediği için bundan vazgeçildiği iddiaları doğru mu?

5-Çadır üretimi için sipariş edilen ve daha sonra iptal ettirilen makineler için herhangi bir ücret ödendi mi?

6-Depremzedele 100 çadır yapım işinde kamu zarara uğradı mı?

Haberes.com.tr/ Aydın Aydıner

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.