Hava Durumu

A101 Protokolü İptal Edildi

Millî Eğitim Bakanlığı ile market zinciri olan A101 arasında imzalanan protokol iptal edildi.

Haber Giriş Tarihi: 03.11.2022 16:01
Haber Güncellenme Tarihi: 03.11.2022 18:01
https://www.kamuajans.com/
A101 Protokolü İptal Edildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın MEB ve A101 arasında imzalanan protokol ile MEB'in A101'e ucuz işçi akışı oluşturduğunu ayrıca çocuk işçiliğin meşrulaştırıldığını belirtti.

Ağbaba tarafından yapılan yeni bir açıklamada gelen tepkiler üzerine protokolün iptal edildiğini duyurdu.

 CHP’li Ağbaba:

“Bakanlık da çalışma hayatı ve iş gücü piyasasına göre bu tarz protokolleri büyük bir titizlikle ve en ufak bir sömürü ve mağduriyete yol açmayacak şekilde hayata geçirmesi gerekiyor” 

“Öğrencilerin pedagojik yetkinliği olan firmalarda gerçekten mesleki beceri kazanabileceği yerlerde pratik kazanması gerekiyor. Sömürü çarkı içerisinde iş kazası tehlikesiyle ucuz iş gücü olarak görülmesi açık ve net eğitim karşıtlığı ve emek düşmanlığıdır. Protokolde çok daha ağır şartlar olduğunu yine basına yansıyan haberlerden görüyoruz.”

Çocuklar yoksulluktan dolayı okullarını bırakmak zorunda kalıyor. Örgün eğitimin kapasitesi her geçen gün azalıyor; çocuklar okul görmeden yüz yüze eğitim almadan diploma sahibi oluyor” ifadelerini kullanan Ağbaba’nın açıklaması şu ifadelerle sürdü:

“Çocukların kaderi marketlerde sömürülmek değil, sosyal devlet en iyi imkanları onlara sunmak zorundadır. Milli Eğitim Bakanlığı da “çocuk işçiliği” teşvik etmek yerine onlara mesleki beceri kazandırmak ve bu yönde yatırım yapmak zorundadır. Öte yandan, yine basında yer alan haberlere göre üç harfli A101’in kendi çalışanlarını MESEM’e kaydettirip maaşlarını yine İşsizlik Sigorta Fonu’ndan karşılatmaya çalışmasıydı. Bakanlıklar bu konuda acilen soruşturma yapmalıdır. Devlet hiçbir üç harfliyi finanse etmekle mükellef değil. Eğer birileri MEB’in bu açığından faydalanıyorsa en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.'' dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.