İmamlıkta Stajyer Dönemi

İmamlıkta Stajyer Dönemi

Kamuajans.com - Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan devrim niteliğinde karar... Mesleğe Yeni Başlayan ve Başlayacak İmamlara, Müezzinlere ve Kur'an Kursu Öğreticilerine stajyerlik dönemi başlıyor.

Kamuajans.com - Diyanet İşleri Başkanlığı'nın açmış olduğu 5 bin sözleşmeli imam alım sözlü sınavlarının tamamlanmasıyla beraber, tarihinde hiç görülmemiş bir uygulama da start veriyor.

<br />

Bunlardan birincisi sözleşmeli personel için gerek Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde gerekse bazı illerde 3 ay süreli  Hizmet İçi Eğitim Kursu düzenlenmesi.

<br />

Hizmet İçi Eğitim Kursu'nu geçemeyen adayların sözleşmesi fesh edilecek olması.

<br />

<strong>İkinci devrim niteliğinde karar ise...</strong>

<br />

5 Bin Sözleşmeli İmam-Hatipler, 3 ay stajyer olarak görev yapacak.

<br />

3 aylık Hizmet İçi Eğitim Kursu'nu başarıyla tamamlayan adaylar hemen imamlık makamına geçmeyecek.

<br />

<strong>MEB 'deki Uygulama Diyanet'te...</strong>

<br />

Diyanet'in veya Müftüklerin uygun gördüğü illerde uzman imamların olduğu camilerde 3 ay boyunca staj görecekler. Tıpkı Milli Eğitim'deki öğretmen adayların okullarda, tecrübeli öğretmenlerin nezaretinde aldığı stajyer eğitim gibi Diyanet'in imam adayları da uzman imamların yanında staj görecek.

<br />

Beş vakit namaz kıldırmaları, cuma namazına vakıf olup olmadıkları, cenaze işlemleri nikah kıyma, toplumla kaynaşma v.b gibi görevleri alanında uzman imamların gözetiminde 3 ay boyunca görev yapacaklar.

<br />

Başarısız olanlar ise; sözleşmesi fesh edilecek. Diyanet bu prosedürler için yönemetlik değişikliğine başladı bile.  İşi şansa bırakmak istemeyen Diyanet,  personelini titizlikle seçip,  yetiştirdikten sonra görev emanet edecek.

<br />

İlk uygulama 5 bin sözleşmeli personel için geçerli olacak. Daha sonraki dönemlerde ise Müezzin-Kayyım ve Kur'an Kursu Öğreticileri içinde geçerli olacak. Kadrolu yeni alımlarda buna dahil edilecek. Şimdi gözler yönetmeliğe çevrildi. <br />

<br />

<a href="http://dinihaberler.com">dinihaberler.com</a> özel haber

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.