Hava Durumu

Din Görevlilerinin Problemlerine Sessiz Kalamazsınız!

Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, din görevlilerinin sıkıntıları bilindiği halde sessiz kalınmasını anlayamadıklarını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 19:00
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 21:00
https://www.kamuajans.com/
Din Görevlilerinin Problemlerine Sessiz Kalamazsınız!

Din görevlilerinin ekonomik, sosyal, mesleki, idari ve hukuki problemleri bulunduğuna dikkat çeken Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, moral ve motivasyonu bozulan din görevlisinin verimli olamayacağını ancak bunların dikkate alınmadığını ve din görevlisinden en iyi hizmetin beklendiğini belirterek, bunun da “resmi mobbing!” olduğunu söyledi. 

Din görevlisinin de insan olduğunu, bu nedenle duygularının ve düşüncelerinin görmezlikten gelinemeyeceğini belirten İbrahim Diyanet Hak ve Adalet Sen Genel Başkanı İbrahim Kaya, bu toplumun bir ferdi olarak din görevlisinin de insan olduğu, bedenini, zihnini ve ruhunu rahatsız eden olayların olabileceğini, bunların çözülmesi için çalışılması gerektiğine vurgu yaparak “Din görevlisinin mesai saati yoktur. Asli görevinin yanı sıra düğün, cenaze, hastalık, dini günler ve geceler vb. her türlü konularda gece gündüz görev yapmaktadır.  Hem yorucu hem de bedenini ve zihnini rahatsız eden bu hususlar, görev yerinde can güvenliğinin bulunmaması nedeniyle ortaya çıkan endişe, topluma karşı işlenen suçlara karşı verdiği mücadele vb. gibi çeşitli etkenler din görevlilerinin problemlerini artırmakta ancak bu sorunların çözümlenmesi için doğrudan ya da alternatif çareler aranmaması, çözülmesi gereken sorunları artırmakta ve meslek hayatını zorlaştırmaktadır. 

Diyanet İşleri Başkanlığı personelinin yüzde 80’ini Din Hizmetleri Sınıfında çalışanlar oluşturmaktadır. Bu nedenle cami görevlilerinin sıkıntıları sık sık gündeme gelmekte ve çözüm önerileri sunulmaktadır. Sendika olarak saha çalışmalarımızda yaptığımız gözlemlerimiz ve görüşmelerimizden elde ettiğimiz veriler bize din görevlilerinin ekonomik, sosyal, mesleki, idari ve hukuki problemleri olduğunu gösteriyor. Bu sıkıntıların giderilmesi için sunulan öneriler dikkate alınmıyor! Eğer alınmış olsaydı bugün bu sıkıntılar gündeme getirilmemiş olurdu. Sözünü ettiğimiz sıkıntıların araştırılması ve çözülmesi yönünde irade gösterilmesi zorunludur. Bizim talebimiz, sözünü ettiğimiz sorunlardan din görevlilerinin bir an önce kurtarılması ve huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir şekilde görev yapmalarının sağlanmasıdır. Diyanet İşleri Başkanlığının görevlerinden biri de budur!” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.