Hava Durumu

4 Haziran Cuma Hutbesi Yayımladı

Diyanet İşleri Başkanlığı 4 Haziran Cuma Hutbesi'ni yayımladı. "İslam Zararlı Alışkanlıkları Yasaklar" başlığı ile yayımlanan hutbede "Sağlıklı ve huzurlu bir hayat için yararlı ve temiz şeyleri helâl, zararlı olanları da haram kılmıştır." denilerek zararlı alışkanlıkların din dışı olduğu vurgusu yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 02.11.2021 18:58
Haber Güncellenme Tarihi: 02.11.2021 20:58
https://www.kamuajans.com/
4 Haziran Cuma Hutbesi Yayımladı

Muhterem Müslümanlar!

Yüce dinimiz İslam, canın, malın, aklın,dinin ve neslin korunmasını emretmiştir.Sağlıklı ve huzurlu bir hayat için yararlı vetemiz şeyleri helâl, zararlı olanları da haramkılmıştır. İnsanın aklını ve bedenini tahrip edenzararlı alışkanlıklar da bu kapsamdadır. Zirainsan sağlığını tehdit eden, maneviyatınıörseleyen zararlı alışkanlıklar, hem Rabbimizininsana emanet olarak verdiği canları hebaetmekte hem de hayır yolunda harcanmasıgereken mal ve serveti heder etmektedir.

Aziz Müminler!

Günümüzde insanlığı kuşatan zararlıalışkanlıkların başında sigara gelmektedir.İçinde birçok zararlı maddeyi barındıran sigara,vücudu yavaş yavaş imha etmektedir. Sigarakullanan kişi aslında kendi eliyle sonunuhazırlamakta, soluduğumuz havayı zehirleyerekbaşta kendisi ve ailesi olmak üzereetrafındakilerin sağlığını tehlikeye atmaktadır.

Ne hazindir ki ülkemizde her yıl yüz bindenfazla insanımız sigaraya bağlı hastalıklardanhayatını kaybetmektedir. Hâlbuki YüceRabbimiz şöyle buyurmaktadır: “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.”1

Kıymetli Müslümanlar!

Son yıllarda yapılan birçok araştırmasigaranın insan sağlığı üzerinde pek çok zararlıetkisinin olduğunu bilimsel olarak ortayakoymuştur. Hem içene hem de çevresine verdiğizararlar göz önüne alındığında sigara içmeninAllah’ın koyduğu sınırları ihlal anlamı taşıdığıaçıktır. Dolayısıyla bir Müslümanın pek çokzararı bünyesinde bulunduran sigarayı içmesicaiz değildir.

Öte yandan, malımızı saçıp savurmak,sorumsuzca harcamak israftır. İsraf isedinimizce haram kılınmıştır. Cenâb-ı Hak,“Yiyin, için, fakat israf etmeyin. Çünkü Allahisraf edenleri sevmez.”2 buyurarak ölçülü davranmamızı, nimetlerin değerini bilmemizi veisraftan kaçınmamızı emretmiştir.

Değerli Müminler!

Peygamberimiz (s.a.s), çoğu insanınkıymetini bilemediği iki nimetten birinin sağlıkolduğunu bize haber vermiştir.”3O halde, sağlıklı bir nefesin ve sıhhatli birbedenin kıymetini bilelim. Salgın hastalık sürecinde artan duyarlılığımızı sigara ve diğerzararlı alışkanlıklar konusunda da devamettirelim. Çocuklarımızın ve gençlerimizin butür tuzaklara düşmemesi için milletçe mücadeleedelim. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu nesilleryetiştirmek için hep birlikte gayret gösterelim.

1 Bakara, 2/195.

2 A’râf, 7/31.

3 Buhârî, Rikâk, 1.

Bunlar da ilginizi çekebilir

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.