Soru ve Cevaplarla Sözleşmeli Öğretmenlik Başvuruları

Soru ve Cevaplarla Sözleşmeli Öğretmenlik Başvuruları

Hükumetin 15 bin sözleşmeli öğretmen alacağını açıklamasının ardından gözler Milli Eğitim Bakanlığına çevrilmiş günlerce kriterlerin neler olacağı tartışılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı da birkaç gün önce sözleşmeli öğretmenlikle ilgili kriterleri yönetmelikle resmi gazetede yayımladı.

 MEB Sözleşmeli öğretmenlik alımı ile ilgili kriterleri ilgili yönetmelikte açıkladı. Biz de bu kriterleri en çok sorulan şekli ile sizler için soru-cevap şeklinde sunuyoruz.

Soru 1:  Sözleşmeli Öğretmenlik İçin Formasyon Gerekli Mi? 

* Evet gerekli. Öğretmenliğe kaynak teşkil edecek şekilde formasyon eğitimi almış ve bu eğitimin sonunda başarılı olmuş olması gerekir. 

Soru 2: Sözleşmeli öğretmenlik için KPSS Puan şartı aranacak mı?

* Evet KPSS puan şartı aranacaktır. Atamaya esas bölüm taban puanları bu atamalar için de gerekli olacak ve ana kriterlerden birisi de KPSS taban puanı olacaktır.

Soru 3: Adaylarda genel şartların yanısıra özel şartlar da aranacak mı?

* Evet sözleşmeli öğretmenliğe başvuruda bulunacaklarda, 657 sayılı Kanun'un 48'inci maddesinde belirtilen genel şartların yanında özel şartlar da aranacak.


Soru 4: Öğretmenlik alanı dışında mezun olanlar da ücretli öğretmenliğe başvuruda bulunabilecekler mi?

* Hayır. Sadece öğretmenliğe atanacakların tespitine ilişkin karara göre atama yapılacak alana uygun olması,  öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programlarından mezun olmuş olması şartı aranacak.

Soru 5: Sözlü mülakata ne kadar aday çağırılacak?

* En yüksek puandan başlayarak (her alan için kontenjanı oranında) alınacak öğretmen sayısının 3 katı aday mülakata çağırılacak. Soru 6: Sözlü sınav konularının ağırlıkları ne kadar olacak?

* Sözlü mülakat sınavında 4 ana başlıkta puanlama yapılacak. Konular ve puanlamaya etkileri şöyle olacak. 

 1) Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yüzde 25,

 2) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı yüzde 25,

 3) İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti yüzde 25,

 4) İfade yeteneği ve muhakeme gücü yüzde 25 

şeklinde puanlama olacaktır. 


Soru 7: Sözlü sınavda başarılı olmak için kaç puan alınması gerekiyor?

* Sözlü mülakata giren adayların en az 60 puan almaları gerekiyor.Soru 8: Sözleşmeli öğretmenlik müracaatında kaç tercih yapılabilecek?

*Sözleşmeli öğretmenliğe atanma isteğinde bulunanlara en fazla 20 tercih hakkı verilecek.

 

Soru 9: Atama tebliğinden sonra kaç gün içinde göreve başlanması gerekmektedir?

  

* Sözleşmeli öğretmenlik mülakatları sonucunda atamaya hak kazananlar içerisinden atamaları kendilerine tebliğ edilenlerin, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlamaları gerekiyor.


Soru 10: Sözleşmeli öğretmenler kadroya geçebilecek mi?

* Sözleşmeli öğretmenler göreve başladıktan itibaren 4 yıl çalıştıktan sonra başarı elde edenler arasında talep etmeleri halinde aynı okulda kadroya atanıp görevlerine devam edebilecekler.


Soru 11: Sözlü mülakat sonuçlarına itiraz edilebilecek mi?

 * Sözlü sınav sonuçlarına, sonuçların açıklanmasını takiben duyuruda  belirtilen süre içinde sınava girilen sınav merkezinin bulunduğu il milli eğitim  müdürlüğüne itiraz edilebilecek. Bu itirazlar, sözlü sınav komisyonunca  incelenerek oy çokluğu ile karara bağlanacak. İtiraz sonuçları, ilgili il milli  eğitim müdürlüklerince itiraz sahiplerine duyurulacak.


Soru 12: Puanların eşit olması durumunda nasıl bir yöntem uygulanacak?

* Adayların puanlarının eşit olması durumunda öncelikle KPSS puanı üstünlüğü ne göre hareket edilecek, eşitliğin bozulmaması halinde ise atama bilgisayar kurası ile belirlenecek. Atamalar, Bakanlıkça il/ilçe veya doğrudan eğitim kurumlarına  yapılacak.


Soru 13: Atanan öğretmenler istemeleri halinde sözleşmelerini fesh edebilecekler mi?

*Sözleşmeli öğretmenler, bir ay önceden yazılı ihbarla sözleşmeyi tek  taraflı feshedebilecek.


Soru 14: Doğum ve askerlik durumunda sözleşmeler iptal mi olacak? 

* Sözleşmeli  öğretmenlerin  doğum ve askerlik sebebiyle hizmet sözleşmesi feshetmeleri durumunda hakları saklı tutulacak ve istemeleri halinde ayrıldıkları  eğitim kurumunda tekrar görev yapabilecekler.

Soru 15: Sözleşmeli öğretmenlik için başvuru tarihleri ne zaman?

* Başvuru tarihleri 8- 11 Ağustos tarihleri arasında olacaktır.


Bu yazının tüm hakları kamuajans.com'a aittir. "www.kamuajans.com" biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.