En Çok Öğretmen Atamaları Bu Branşlara Yapılacak

En Çok Öğretmen Atamaları Bu Branşlara Yapılacak

KamuAjans.Com-Gelecek atamalarda en çok öğretmen atamaları bu branşlara yapılacak.Son yapılan sözleşmeli öğretmen atamaları sonrasında atama bekleyen öğretmen adaylarımız için branş branş atama durumlarını değerlendirmeye alıyoruz. Bilindiği üzere FETÖ kapsamında açığa alınmalar ve ihraçlar öğretmen açıklarını etkiledi.

2016-2017 Eğitim Öğretim yılı için MEB'in ders saatlerinde yapacağı çalışmalarla bazı branşların öğretmen açıkları, artacakken bazı branşlarda öğretmen açıklarının azalacağı tahmin ediliyor... Özellikle son yapılan sözleşmeli öğretmen atamaları bazı branşlarda norm kadro doluluk oranını artırdı, bazılarında ise tamamen açık kapatıldı.

ÖĞRETMEN İHTİYACI ARTACAK VE EN ÇOK ÖĞRETMEN ATAMALARI YAPILACAK OLAN BRANŞLAR

-Son yapılan öğretmen atamaları sonrası 12 Bin civarı Öğretmen açığı bulunan İNGİLİZCE branşının 5. sınıflar hazırlık sınıfı olması nedeniyle ders saati artacağı için ingilizce öğretmenliğinde öğretmen ihtiyacı sayısı 25 Binleri bulacak..Çünkü ders saati artan her branşın öğretmen ihtiyacı da buna paralel olarak artar. Ve öğretmen ihtiyacı bakımından en çok ihtiyaç ingilizce branşında olacaktır. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı orta vadeli hükümet planına göre eğitim yabancı dil ağırlıklı eğitimin her eğitim öğretim kademesinde okutulacak olması, en az 30 bin ingilizce öğretmenine daha ihtiyaç olacağını gösteriyor.

-Öğretmen ihtiyacı artacak olan bir diğer branş ise "Din Kültürü Ahlak Bilgisi" branşı. İlkokul, ortaokul ve lise müfredatının tamamında dersi bulunan Din Kültürü Ahlak Bilgisi Öğretmenliği branşında Öğretmen açığının 15 Binlere ulaşacağı öngörülüyor.

- Sınıf Öğretmenliğinde de Öğretmen ihtiyacı çok artış gösterecek. Şuan Milli Eğitim Bakanlığında görevli 240 Bin civarı sınıf öğretmeni bulunması ve her yılda MEB'den emekli olan öğretmenlerin %50 sinden fazlasının sınıf öğretmeni olması sınıf öğretmeni ihtiyacını da artıracaktır. Son yapılan öğretmen atamaları sonrası 13 Bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunan Sınıf öğretmenliğinde son norm güncellemesi sonrası öğretmen ihtiyacının 20 binleri bulması öngörülüyor. Ayrıca FETÖ kapsamında ihraç edilen öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu sınıf öğretmeni.

-Özel Eğitim Öğretmenliği ile Rehber Öğretmenlik branşında da öğretmen ihtiyacının artış göstereceğini söylemek mümkündür. Rehber öğretmenlik branşında son yapılan sözleşmeli öğretmen atamalarından sonra 7 bin civarı, özel eğitim öğretmenliği branşında da 10 bin civarı öğretmen ihtiyacı bulunuyor. İleriki dönemlerde bu iki branşında öğretmen açığının 10 binin üzerine çıkacağını söylemek mümkündür.

-Okul öncesi branşı da öğretmen açığı artacak olan bir diğer branş. Son yapılan öğretmen atamaları sonrası 4 bin civarı ihtiyacı bulunan branşta; ileriki dönemde öğretmen ihtiyacının 30 binlere çıkacağı düşünülüyor. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı orta vadeli hükümet planına göre okul öncesi eğitimin zorunlu olarak okutulacak olması okul öncesi branşında da öğretmen açığını hissedilir seviyede artıracaktır. 3 yıl içinde atama bekleyen okul öncesi öğretmeni kalmayacaktır.

-Öğretmen ihtiyacı artacak olan diğer branşlar ise; Arapça, Bilişim Teknolojileri, Felsefe olacaktır.Gelecek yıldan itibaren okullarda okutulması planlanan "Düşünme Eğitimi" "Kodlama Dersi" ve "Arapça Dersi" bu branşlarda öğretmen ihtiyacını ve atamalarını da artıracaktır.

Beden Eğitimi ve ilköğretim matematik öğretmenliği branşında da öğretmen ihtiyacı artacağını söylemek mümkündür.


***Yukarıda sayılan branşların öğretmen ihtiyacının çok olacağını söylemek mümkündür.

ÖĞRETMEN İHTİYACI AZALACAK OLAN BRANŞLAR

Son yapılacak sözleşmeli öğretmen atamaları ve dersane öğretmen atamaları, bazı branşlarda doluluk oranını %100 seviyesine getirdi. Özellikle Sosyal bilgiler, Türk Dili Edebiyatı, Fen Ve Teknoloji, Tarih, Biyoloji, Coğrafya, Fizik, Kimya, ,Lise Matematik öğretmenliği ve Teknik Eğitim Branşlarında branşlarında öğretmen ihtiyacı azaldı. Bazı branşlarda öğretmen ihtiyacı kalmadı. Ders saatleri ile ilgili herhangi bir değişmenin de olmadığı bu branşlarda öğretmen açığının ve atamaların azalacağını söylemek mümkündür.mebpersonel.com 

HABERE YORUM KAT
UYARI:

Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamuajans.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.