Hak-İş'ten Taşeron Çıkışı: Ciddi Sorunlar Yaşanıyor
Bildiri metninin 6 maddesinde taşeronda kadroya geçen işçiler için teşekkür edilerek nakil, terfi, TİS, kadro dışı kalan işçiler konusunda çağrıda bulunuldu.

Açıklamada şöyle denildi;

TAŞERONDAN KADRO İÇİN TEŞEKKÜR
"6. Kadroya Geçen Taşeron İşçiler için Hükümete Teşekkür Ederiz

HAK-İŞ Başkanlar Kurulu olarak, taşeron işçilerinin kadroya geçirilmesinin başarılmasını sendikal mücadelemizin bir nişanı olarak görüyor ve bu büyük başarının onurunu yaşıyoruz.

HAK-İŞ Başkanlar Kurulu olarak, taşeron işçilerimizin kadroya geçirilmesinde Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize içten teşekkürlerimizi yinelemek istiyoruz.

KADRO SÜRECİNDE CİDDİ SORUNLAR YAŞANIYOR
HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, bu bağlamda kadro sürecinde ciddi sorunlar yaşandığını ve bu sorunların zamana bırakılmayacağını vurgular.


HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, yeni kadroya geçirilen işçiler için özetle şu hususların altını çizer:

· Kadroya geçen taşeron işçilerin uyum sorunları ile ilgili olarak, gerekli uyum eğitimleri verilmelidir.

KADRO ALAN TAŞERONA TAYİN, NAKİL TERFİ İMKANI
· Bu çalışanlara, nakil, tayin ve gerekli şartları sağlarlarsa terfi imkânları getirilmelidir.

TİS HAKKI
· Sendikalı oldukları halde toplu iş sözleşmesi yapılmayan çalışanlara TİS yapma hakları getirilmelidir.

· Kadroya geçen taşeron işçilerle ilgili olarak özel bir çerçeve sözleşme yapılmalıdır.

KİTLER VE KAPSAM DIŞI TAŞERON İŞÇİLER
· KİT’lerde çalışanlar başta olmak üzere, kapsam dışı kalan taşeron işçilerin tamamı için, Bakanlık ile ortak çalışma yapılarak kadro imkânı verilmelidir.

GEÇİCİ VE MEVSİMLİK İŞÇİLER
7. 696 Sayılı KHK ile Çalışma Süreleri Uzatılan Geçici ve Mevsimlik İşçilerin süre uzatılmalarında sahada sorunlar yaşanmaktadır.

HAK-İŞ Başkanlar Kurulu olarak, 696 Sayılı KHK ile Taşeron işçilerimizin kadroya geçirilmesi ile beraber, geçici ve mevsimlik işçilerin çalışma sürelerinin 5 Ay 29 Günden 9 Ay 29 Güne uzatılmasından dolayı Cumhurbaşkanımıza ve hükümetimize her zaman teşekkürlerimizi sunduk. Her yerde bu büyük reformu anlattık. Ancak, geçici ve mevsimlik işçilerin Kanun’da yazıldığı şekilde 9 Ay 29 gün çalıştırılmasında zorluklarla karşılaşılmaktadır.

Daha önce sadece kampanya döneminde çalıştırılan Çay-Kur işçilerinin, en az 180 gün çalıştırılması için ilgili Kurumla protokol imzalanmıştır. HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, söz konusu protokole sadık kalınmasını önemle vurgular.

HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan geçici ve mevsimlik işçilerin, yasada belirtildiği üzere 9 Ay 29 gün çalıştırılması uygulamasında aksaklıklarla karşılaşıldığını belirtir, yasanın gereği olarak geçici ve Mevsimlik işlerde çalışan Orman Genel Müdürlüğü personelinin 9 Ay 29 gün çalıştırılmasının altını çizer.

HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, 696 Sayılı KHK ile çalışma süreleri uzatılan geçici ve mevsimlik işçilerin süre uzatılmalarının KHK’da belirtilen şekilde genişletilerek gerçekleştirilmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı vize işlemlerinin bir an evvel tamamlanmasını önemle talep eder.

HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, geçici ve mevsimlik işçilerin iş akitleri askıda olduğu zamanlarda, Sosyal Güvenlik primlerinin işsizlik sigortası Fonundan karşılanmasını talep eder.

KIDEM TAZMİNATI
8. Sosyal Taraflarla Müzakere Edilerek Hakları Güçlendiren Yeni Bir Kıdem Tazminatı Hayata Geçirilmelidir.

HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, Kıdem tazminatına, bu günkü haliyle erişimin çok kısıtlı olduğunun vurgular ve bu nedenle bu sistemin sürdürülemez olduğunun altını çizer. Haklardan geriye gidişe neden olmayacak ve istisnasız bütün çalışanların kıdem tazminatına kavuşacağı güçlü bir model geliştirilmelidir. Bu nedenle,

• Emekçilerin Kıdem Tazminatını koruyan, garanti altına alan bir sistem getirilmelidir.

• Bu sistemde Devlet garantisi de olmalıdır.

• Kurulacak sistemin yönetiminde işçi Konfederasyonları da yer almalıdır.

EYT'YE ÇÖZÜM GELİŞTİRİLMELİ
9. Kamuoyunda EYT’liler olarak bilinen, kişilere acil olarak çözüm geliştirilmelidir.

HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, Emeklilikte Yaşa takılanlar olarak bilinen EYT meselesinin, IMF politikalarının ortaya çıkardığı bir sorun olduğunun altını çizer.

Koalisyon Hükümeti döneminde, aktüeryal dengeyi sağlamak için getirilen Emeklilik Yaşında Kademeli Geçiş Sisteminin aktif-pasif oranı diye bilinen bağımlılık oranlarında iyileştirme yapamadığını vurgular.

HAK-İŞ Başkanlar Kurulu, Emeklilikte aranan prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresini doldurmuş, yaş unsuruna takılmış olanlar içerisinde, işten çıkarılmış, çalışma gücünü kaybetmiş veya sektörde iş bulamayanlar için çözüm üretilmesinin gerekliliğine işaret eder.

10. İşsizlik İle Mücadelede Etkin Politikalara İhtiyaç Bulunmaktadır.

HAK-İŞ Genişletilmiş Başkanlar Kurulu olarak, sendikasızlaştırmaya, güvencesizleştirmeye, kayıt dışı ve düşük ücretlerle çalıştırmaya her zaman itiraz ettik ve itiraz etmeye devam ediyoruz. İşsizlik sorununa çözüm bulmak amacıyla yeni sistem ya da model geliştirilmesini istiyoruz. İstihdam seferberliği gibi politika ve uygulamaları önemli bulduğumuzu ve desteklediğimizi belirtmek istiyoruz.

Yeni istihdamla ilgi getirilecek teşvikler belirlenirken, daha önce verilen desteklerin etki analizleri yapılmalı, yeni destekler, sahadan çıkarılan dersler sonrasında belirlenmelidir." 
Loading...
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
HastaneDekiler 3 hafta önce

Yuzde 777777777000000000000 engeliiiiii

Misafir Avatar
İLLER BANKASI 7 ay önce

iller bankası taşeron çalışanları kadro istiyor.ihaleler sıkıntılı,iş garantisi yok.neden bu kurum kadroya alınmıyor.

Misafir Avatar
İLLER BANKASI 7 ay önce

İLLER BANKASI HALEN TAŞERON SİSTEMİYLE ÇALIŞIYOR.BU KURUM NEDEN KADROYA ALINMIYOR.,ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞIN İLGİLİ KURUMUDUR.

Misafir Avatar
belediye şirketleri kadro değildir 7 ay önce

Belediyelere kadro verilmedi belediyelerin şirketlerine aldılar sayın hak iş başkanı bu yanlış çakma kadroyu düzeltmek için belediye taşeronları için ne yaptınız hep aynı boş lafları tekrarlayıp duruyorsunuz belediyeler için hiçbir icraatınız yok belediye çalışanlarının haklarını aldınızmı istedinizmi asıl haklarıyla gerçek kadro istiyoruz tediye enflasyon farkı kadro istiyoruz toplu sözleşme istiyoruz 2300 tl çalışıyoruz birazda biz emekçiler için çalışın çaba gösterin bakanlıklarda Çalışanları 4d kadrosuna alındı belediyeler bitlere şirketlere alındı ve bir kadrolu işçinin haklarından mahrum bırakıldık bu arım neden ve bu ayrım yapılırken siz neredeydiniz

Misafir Avatar
aslı 7 ay önce

kadro verildi ama nakil yok cakilli kaldik gurbette lutfen memlekete ailemizin yaninda calismak istiyoruz nakil hakkinin olmasini istiyoz sesimizi duyun artk nereye basvurduysam geri ceviriyolar ole bi hak yokmus ne yapicagimi bilmiyom esim ve cocuklarim memlekette yanliz sadece yillik izinlerde onlari goruyom :(

Misafir Avatar
Adımız belediye taşeron soyadınız köle 7 ay önce

Sayın hakiş başkanı her seferinde 900 bin kişi kadro aldı diyorsun chp liler belediye taşeronları işten ararken 1 kere olsun sayın cumhurbaşkanı belediyelere verilen kadro kadro değildir onları işten atıyorlar bu kardeşlerimiz yıllardan beri bizim yanımızda olmuş bakanlıklardakine nasıl 4d verdiysek bunlarda verelim bunlarda işsiz kalmasın hakiş başkanı kelimelerle top vevirmeyi bırak lütfen Allah rızası için doru birşey yaparak bu mağduriyeti bitirelim böyle giderse arkana baktığında kimseyi bulamıyacaksın başkanım

Misafir Avatar
belediye bitler 7 ay önce

merak ediyorumda insanlar burada seslerini duyurmak isterken yorumları beğenmeyen kimler işçiler haklarını arıyor sizse yaptığı yorumlardan rahatsız oluyorsunuz yazık.
evet belediyeler hala şirket bünyesi altında şirket bünyesi altında oldukları için işten çıkarmalar oluyor ve hiçbir sosyal hakka sahip değiller bir şirketten alınıp öteki şirkete aktarıldılar.

Misafir Avatar
MEHMET 7 ay önce

696 SAYILI KHK İLE TAŞERONDAN KADROYA GEÇENLER OLARAK BİZLERDE HAKKIMIZ OLAN EMEKLİ VE MEMURLARIN ALDIĞI ENFLASYON FARKINI İSTİYORUZ.. AYRICA ANAYASAL HAKKIMIZ OLAN 2019 KAMU ÇERÇEVE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNE DAHİL OLMAK İSTİYORUZ.. SABIRLA MÜJDE BEKLİYORUZ..