Baskı Yapanlar Ve Baskı Yiyenler!
Çünkü yıllardır bizim memur kardeşlerimize söylediğimiz sözlerin aynısıydı. Sendikal baskı neymiş bilmeyenler, en ufak bir hissedişe bile tahammül etmeyerek feryat figan etmişler ve bu feryatlar Beştepe’de yankı bulmuştur. Oysa çok değil daha 2014 yılında bir gecede sendikalarından dolayı hukuksuzca binlerce okul müdürü görevden alındı. Bunların büyük bir bölümü de devletin açtığı sınavla ve ellerinde kazandı belgesi olduğu halde kapının önüne konuldu. Bundan sonrası daha vahimdi çünkü hukukun hiçbir kararına uyulmadı mahkeme kazansalar bile kapının dışında tutuldular.

O dönem yaşananlar baskı falan değildi düpedüz cinayetti. İnsan hakları ihlali idi. Devletin teamüllerini yerle yeksan etmekti. Ancak tüm haykırışlarımıza kulak tıkandı ne baskıları kırabildik ne de memurları baskı endişesinden kurtarabildik. Her şeye rağmen ne bir başkanın ne de bir Cumhurbaşkanının ayağına kapanmadık. Aman ne olur bizi kurtar imdat diye bağırmadık. Basını seferber etmedik, etmeye de zaten gücümüz yetmezdi.
Bu süre zarfında yalnızca alanlarda olduk. Biz sırtımızı hakka, adalete, hukukun üstünlüğüne, milli ve ahlaki değerleri yüreğine hücrelerine kadar işleten kamu çalışanı kardeşlerimize dayadık. Mücadelemiz yalnız kendimiz için olmadı, işte bugün baskı görüyoruz diyenler imdat diye bağıranlar için de mücadele ettik. Çünkü kimden ve nereden gelirse gelsin haksızlığa karşı çıkmayı kendimize görev bildik.

Geldiğimiz süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızı yalnızca Memur Senin Cumhurbaşakanı olarak görmedik. Onu Türkiye Cumhuriyetinin mevcut Hakan’ı olarak gördük. Ya da Devle kültürümüzün gereği olarak Hakan -Güneş yani Gündoğdu’dur ve adaletin temsilcisidir anlayışıyla baktık.

EBS Toplu Sözleşme İçin Talep Topluyor
Yıllardır baskı gören diğer sendika mensupları için tek söz etmezken, baskılara sessiz kalınırken yalnızca bir sendikanın taleplerini karşılar şekilde beyan vermesi bu bakışımızdan olmalı ki bize yabancı geldi. Sendikal ayrım yapması bir sendikaya sahip çıkar şekilde beyanat vermesi karnımızdan konuşmaya gerek yok, bizi üzmüştür ve böyle olmamalıdır dedirtmiştir.

Cumhurbaşkanımızın tarafgir davranması benim sendikam, benim vakfım gibi tasnifler yapması korkarım ki sistem tartışmalarını yeniden gündeme taşır. Bunca emek ve zahmetle bu noktaya getirilen sistemi tartıştırmak harcanan zaman yazık edecektir. Bu yüzden nasıl ki seksen milyon insan sizi Cumhurbaşkanı görüyor ise siz de ayrım yapmadan seksen milyon insanın Cumhurbaşkanı olduğunuzu bazı hassas konularda tarafsız kalarak göstermelisiniz diye düşünüyoruz.

Sonuç olarak gelin ağlaşmayalım, muktedirlerin arkasına sığınmayalım. Muktedirlerden şunu isteyelim. 2014 yılında savcılıklara Şube Müdürü, İlçe Müdürü, İl Müdürü, Kaymakam ve Valiler için yaptığımız tüm şikayetler koğuşturmaya yer yok diye rededildi. Kamu çalışanı bundan böyle sendikasına göre değil liyakat ve ehliyetine göre istihdam edilsin diyelim. Hiçbir amir sendika tercihlerine müdahale etmeyecek, böyle bir yola yeltenen olursa savcılıklara verilen şikayet dilekçelerine koğuşturmaya yer yok ibaresi konulup rededilmeyeceği garantisini verelim. Sistemin normalleşmesi için de baskı yiyorum diyenlerin öncelikle baskı yapmaktan vazgeçtiğini görelim.

Remzi ÖZMEN / Kamu Sen İstanbul İl Temsilcisi 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
eğitim 12 ay önce

Sizin sendikanız tehditkar davranıyor. Bakışlar konuşmalar tavırlar kurum müdürleri sanki her yetki kendilerinde sanıyor. Masaya yumruk vurarak benim sendikama geçeceksin diyebiliyor. Ben diğer sendikalarda böyle birşey görmedim. gelirler toplantı yaparlar katılan katılır. Sendikanız öğretmenin personeli birebir baskı altına alarak işlem yapıyor

Misafir Avatar
Hatice 12 ay önce

Daha önce üyenizdim. İstifa edip eğitim bir sen e üye oldum. Çok isabetli bir karar verdiğimi düşünüyorum. Şu anki sendikamdan çoooook memnunum. Sizler bu işi beceremiyorsunuz

Misafir Avatar
Veli can 12 ay önce

İyi de kardeşim siz bu işi zaten beceremiyorsunuz ki. Bırakın bu işleri yaaa. Sizlerle bu sendikacılık yürümez. Boşsunuz boş.

Misafir Avatar
Ayşe 12 ay önce

Sizin o yıllar önce görevden alınan müdürlerinizden az çekmedik biz. Asıl sendika baskısını sizin üyeniz olan okul müdürlerinden yedik biz. Ne anlatıyon sen. Şu anda müdürlerden sendikal bir baskı görmüyoruz. Herkes kendi asli göreviyle uğraşıyor.

Misafir Avatar
Tamer 12 ay önce

2013’te görevden alındım. Baktım Türk Eğitim Sen başkanı bizi savunamadı. Ben de bir süre sonra Eğitim Bir sen e üye oldum. Çok ilgilendiler. Çok yardımcı oldular. 1 yıl sonra tekrar idareci oldum. Şu an Eğitim Bir Sen liyim. Gayet de memnunum. İşin hakkını veriyor adamlar

Misafir Avatar
Onur 12 ay önce

2013’te Türk eğitim sen li bir okul Müdürü iken görevden alındım. Sendikam bana sahip çıkmadı. Resmen kafamız kesildi. 20 yıllık idarecilikten sonra tekrar öğretmenliğe dönmek zorunda kaldım. Neredeydiniz o zaman.

Misafir Avatar
Bozkurt 12 ay önce

Cumhurbaşkanının memur sen i destekler nitelikte konuşması gayet normal. Çünkü her sıkıntıda bu sendika üyeleri vatanı milleti için çalışır. Daha yeni hain darbe girişimi süreci yaşadık. Bu sendikanın tüm üyeleri kendini sokaklara, tankların silahların önüne attı. Günlerce nöbet tuttu. Ya siz? Ya sizin kamu sen in üyeleri neredeydi. Neden meydanlarda üyelerinizi göremedik. Hadi cevap verin bakalım

Misafir Avatar
Hatun 12 ay önce

Bak seeen. Basına da gücü yetmiyormuş bunların. Ne yapacaktın gücün yetseydi. Eski Türkiye yok artık. Öyle istediğinizi istediğiniz yere getirme dönemi bitti tabi. Zorunuza gidiyor haliyle.