ABONE OL

Sağlıkta, 3600 Ek Gösterge, Kadro Ve Unvan Ayrımı Yapılmadan Herkese Verilmelidir

Tüm sendikaların, 3600 ek göstergenin kadro ve unvan ayrımı yapılmadan bütün memurları kapsayacak şekilde herkese verilmesinden yana olduğunu açıklayan Taşkın, şunları söyledi.

“Bilindiği gibi Sayın Cumhurbaşkanımız seçimler öncesinde 3600 ek göstergeyle ilgili bir söz vermişti. Bugüne kadar netleşmeyen 3600 ile ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sayın İbrahim Kalın bir açıklama yaptı: ‘İmamlar, öğretmenler, hemşireler ve polisler, dört ana kategoride 3600 ek göstergeye çıkartılmasıyla ilgili çalışma devam ediyor. Tek bir paket halinde geçirilmesi planlanıyor. Gündemden çıkarma ya da unutma söz konusu değil. Çalışma tamamlandığında Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği bu söz kamuoyuyla paylaşılacaktır, henüz bir tarih yok...” dedi. 657 Sayılı Kanuna tabii olarak çalışan memurların merakla beklediği 3600 ek gösterge konusunun 4 kadro da çalışanları kapsayacak olmasının pek çok sakıncaları var ve biz, bu hususlara defaatle işaret etmiştik. Öncelikle düzenlemenin imam, öğretmen, hemşire ve polis kadrolarında çalışanları kapsayacak olması sistemi tıkayacaktır! Çalışma barışı, moral ve motivasyon bozulacaktır. Sağlık teşkilatlarında pek çok kadro mensubu yan yana aynı ortam da çalışmaktadır. Yan yana aynı ortam da çalışan bir kadronun ek göstergesini 3600’e yükseltip diğer kadrolar da çalışanları bu haktan mahrum ederseniz, burada sistem tıkanır. Çalışma şevki kalmaz. Çalışanlar arasında ayrımcılık yapılamaz. Başta, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırıdır.

3600 ek gösterge düzenlemesinin kimleri kapsayacağı net olarak bilinmediği gibi yapılan açıklamalar doğrultusunda sağlık teşkilatlarında sadece “Hemşire” unvanlı kadrolar da çalışanlardan söz ediliyor olması ciddi olarak yadırganmakta ve devletin kendi çalışanları arasında kadro ve unvanlarına göre ayrımcılığa tabii tutması çeşitli endişelere yol açmaktadır. Bu düzenleme adaletsizliğe yol açacaktır. Böyle bir düzenleme de kesinlikle hakkaniyet yoktur. Bakınız, son düzenlemelerle hemşire ve sağlık memuru kadrolarında çalışanlar eş değer meslek sayılmıştır. Halen sağlık memurlarından hemşire olarak çalışanlar vardır. Düzenleme ile sağlık memurlarına hemşirelik kadrolarına geçiş hakkı verilmiştir. Ebe kadrosunda çalışanların görev tanımında da, hemşirenin yaptığı tüm iş ve işlemleri yapacağı belirtilmektedir. Örneğin Acil Servis de hemşire, sağlık memuru, paramedik, doktor, hatta ebe aynı ortam da çalışıyor. Burada sadece hemşire için özel bir düzenleme yapılması hakkaniyete ve eşitlik ilkesine aykırıdır ve vicdani duyguları yaralar. Böyle bir düzenleme personel arasında ciddi huzursuzluklara ve işin aksamasına neden olur.
Sonuç olarak, Anayasanın eşitlik ilkesi ve hukuk kuralları çerçevesinde bu haksızlığın ve çalışanlar arasında ayrımcılığa neden olacak böyle bir düzenlemenin yaratacağı olumsuzlukların giderilmesini ve sağlık teşkilatlarında çalışan tüm memurları ve emeklilerini de kapsayacak şekilde düzenlenmesi gerekmektedir. Anadolu Sağlık Sen olarak, böyle bir düzenlemenin yaratacağı olumsuzlukların endişesini taşıyor ve bu önemli hususu ilgililerin ve kamuoyunun dikkatine sunmayı bir görev addediyoruz.”

Anahtar Kelimeler:
3600 Ek GöstergeSağlıkta
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Sağlık çu 2 yıl önce

4 yıllık mezunlara verilmeli hastanelerde doktorlar hastaları dinlemşyor bile hiç olmaya diğer çalışanların göstergeleri arttırsında hastalarımız biraz güler yüz görsün

Misafir Avatar
Mustafa 2 yıl önce

Sağlık-sen den istifa edeceklermiş ederseniz edin.Göstermeden önce hastalara daha güleryüzlü ve saygılı olun.

Misafir Avatar
lab tek 2 yıl önce

sadece hemşirelere verilirse o zaman vay sağlık senin haline üyelikten istifalar tavan yapar. o zaman sağlık sen de yetki ,metki kalmaz şimdi onlar düşünsünnnnn. yapılması gereken 1 derece kademeye düşen herkese 3600 ek gösterge verilmelidir veya 2200 derecede olanlar 3600 olmalıdır veya yüzbinlerce askerlere yapılan düzenleme bizlere de yapılmalıdır okul türü bölüm türü meslekle ilgili olmaksızın gözetilmeksizin askerlere 3600 verilmişti bizlerede tüm lisans mezunlarına ayrım gözetilmeksizin 3600 ek gösterge yapılmalıdır kısacası bırakın bu durumu sağlık sen düşünsün bu tasarı sadece hemşirelere ve toplum sağlığı saglık memurlarına çıkarsa onlarda hemşire sayıldığı için o zaman sağlık sende üye diye kimse kalmaz yetkiside biter bunu bildikleri için bırakın zamana neler yapacaklar görelim arkadaşlar.

Misafir Avatar
bence 2 yıl önce

açık öğretim fakültesi mezunlarına verilmemeli.

Misafir Avatar
sence 1 yıl önce @bence

peki açıköğretim bitip üstüne yüksek lisans ve doktora yapanlara verilmeli. Engin görüşünle bizleri aydınlatırmısın

Beğenmedim (0)