Radyoloji Çalışanlarının Çalışma Saatleri Düzenlensin

Avrupa Birliği ile entegrasyon gerekçesi ile 5947 Sayılı Üniversite Ve Sağlık Personelinin Tam Gün Çalışmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 9 uncu maddesi ile 3153 Sayılı Radiyoloji Radiyom Ve Elektrikle Tedavi Ve Diğer Fizyoterapi Müesseseleri Hakkında Kanuna madde eklenerek maddede “İyonlaştırıcı radyasyonla teşhis, tedavi veya araştırmanın yapıldığı yerler ile hu iş veya İşlemlerde çalışan personelin haftalık çalışma süresi 35 saattir. Bu süre içerisinde, Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikte belirtilen radyasyon dozu limitleri de ayrıca dikkate alınır. Doz limitlerinin aşılmaması için alınması gereken tedbirler ile aşıldığı takdirde izinle geçirilecek süreler ve alınacak diğer tedbirler Sağlık Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenir77 hükmü yer almıştır. Bu madde ile radyasyon çalışanlarının haftalık çalışma süreleri 25 saatten 35 saate çıkarılmıştır. Avrupa’nın bazı ülkelerinde haftalık çalışma süresi 35 saat olmasına rağmen, genellikle bu ülkelerde günlük çekim sayısına belli bîr sınırlama getirilmiştir. Avrupa ve OECD ülkelerinde bir radyoloji teknisyeni günlük mesai saatinde ortalama 20-25 hasta ve ortalama 50-60 ekspojur (şutlama) yaparken ülkemizde ise bir teknisyen ortalama 75-80 hasta ve ortalama 250 ekspojur (şutlama) yapmaktadır. Bu yapılan düzenleme, söz konusu alanda çalışan sağlık personelinin sağlığını korumaktan uzak, yaşam ve sağlık hakkım ihlal eden bir düzenleme olduğundan Avrupa însan Haklan Sözleşmesi ve Anayasa hükümleri ile uyum sağlamamaktadır.

Radyasyon, başta kanser olmak üzere kısırlık, büyüme ve gelişme geriliği, gelecek nesillerde görülebilecek sakatlıklar ve doğal yaşam süresinin kısalması gibi pek çok ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. İyonlaştırıcı radyasyonla çalışan personel açısından zarar doğuran unsur sadece maruz kalınan radyasyonun doz oranının yüksekliği değil, maruz kalman çalışma süresinin uzunluğudur. Bu personele diğerlerinden daha kısa çalışma süresi öngörülmesinin temel nedeni de radyasyona maruz kalman sürelerin kısaltılarak sağlıklarının sarar gütmesinin önlenmesidir. Belirlenen doz limitlerinin altında radyasyona maruz kalan sağlık personelinin çalışma süresi arttıkça sağlıklarının olumsuz etkilenmesi riski de artmaktadır.

Radyasyon Güvenliği Yönetmeliğime göre de “yıllık doz sınırları” Yönetmeliğin 10 uncu maddesine göre “sağlığa zarar vermeyecek şekilde” uluslararası standartlara uygun olarak belirlenmek zorundadır. Ayrıca iyonizan radyasyon alanında ölçü olarak kabul edilen doz faktörünün yanında zaman faktörü de ölçümlerin bir diğer ayağını oluşturmaktadır. Bu durumda çalışma süreleriyle ilgili değişikliklerin ivedilikle yapılması çalışanların sağlıklarının korunması bakımından önemini arttırmaktadır. Bu kanun teklifi İle 25 saatten 35 saate çıkarılan çalışma süresinin tekrar 25 saate indirilerek gerekli denetim ve gözetimin etkin bir biçimde yerine getirilmesi sağlanmadan, radyasyon kaynaklarıyla çalışan sağlık personelinin sağlıklarının olumsuz yönde etkilenmesi önlenecek ve söz konusu sağlık personelinin mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır.


MADDE GEREKÇELERİ
MADDE 1- 3153 sayılı Radyoloji, Radiyom ve Elektrikle Tedavi ve Diğer Fizyoterapi Müesseseler! Hakkında Kanunun Ek 1 inci maddesinde yer alan “35” ibaresi “25” şeklinde değiştirilerek, radyasyon kaynaklarıyla çalışan sağlık personelinin sağlıklarının olumsuz yönde etkilenmesi önlenecek ve söz konusu sağlık personelinin çalışma sürelerinden ileri gelen mağduriyetlerinin ortadan kaldırılması sağlanacaktır,
MADDE 2- Yürürlük maddesidir,
MADDE 3“ Yürütme maddesidir. 

KANUN TEKLİFİ

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.