ABONE OL

Kamu Zararları Genelgesi (2020/5)
Bilindiği üzere, Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik 19 Ekim 2006 tarihli ve 26324 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak 1 Ocak 2006 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girerek uygulanmaktaydı ancak, 15 Haziran 2019 tarihli ve 30802 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan ''Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'' ile Kamu Zararlarının Tahsiline İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik yapıldığından Yönetmeliğin uygulanmasında iş ve işlemlerin daha etkin ve hızlı bir şekilde yürütülmesi ve uygulama birliğinin sağlanması için Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında aşağıdaki hususlara riayet edilecektir.

1) Kamu zararlarından kaynaklanan alacaklarda takibe yetkili birim merkez teşkilatında Strateji Geliştirme Başkanlığıdır. Taşra teşkilatında ise İlçe Sağlık Müdürlüğü kurulmayan yerler ile İl Sağlık Müdürlüğünde İl Sağlık Müdürünün sorumluluğunda destek hizmetlerine ilişkin görev, yetki ve sorumlulukların yerine getirildiği Başkanlıkta; İlçe Sağlık Müdürlüğü kurulan yerlerde İlçe Sağlık Müdürlüğünde; Hastaneler ile Ağız ve Diş Sağlığı Merkezlerinde Başhekimin sorumluluğunda İdari ve Mali Hizmetler Müdürlüğü bünyesinde, kamu zararlarının takip ve tahsili ile ilgili iş ve işlemler yürütülecektir.

2) Bakanlık taşra teşkilatında gerçekleştirilen kontrol, denetim veya inceleme sonucunda tespit edilen zarara ilişkin hususlar, ilgili harcama yetkilisinin görüşünü de içeren ve harcama birimi tarafından düzenlenen Yönetmeliğin eki Ek-1'de yer alan Değerlendirme Formu ile birlikte İl Sağlık Müdürünün (idarenin taşrada bulunan en üst yöneticisi) değerlendirmesine sunulacaktır.

İl Sağlık Müdürünün harcama yetkilisi olduğu ancak tespit edilen zararın harcama yetkilisinin (İl Sağlık Müdürünün) karar veya onayı ile meydana gelmediği durumda değerlendirme, İl Sağlık Müdürü tarafından yapılacaktır. İl Sağlık Müdürünün gerek görmesi halinde hukuk biriminin görüşüne, sorumluların veya ilgililerin bilgisine başvurabilir ve değerlendirme altmış gün içerisinde sonuçlandırılır.

Ancak, zarara ilişkin işlemde İl Sağlık Müdürünün harcama yetkilisi olması durumunda değerlendirme merkezde yapılacağından, İl Sağlık Müdürünün (zarara ilişkin işlemdeki harcama yetkilisi) görüşünü de içeren ve harcama birimi tarafından düzenlenen Yönetmeliğin eki Ek-1'deki Değerlendirme Formu ve zarara ilişkin tüm belgeler Strateji Geliştirme Başkanlığına gönderilecektir. Bu birim tarafından da bağlı olduğu üst yönetici değerlendirmesine sunulacaktır. Strateji Geliştirme Başkanlığının bağlı olduğu üst yöneticinin gerek görmesi halinde hukuk biriminin görüşüne, sorumluların veya ilgililerin bilgisine başvurabilir ve değerlendirme altmış gün içerisinde sonuçlandırılır. Değerlendirme sonucu ise Yönetmelik hükümlerine göre işlem tesis edilmesi için ilgili İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilecektir.

GENELGE
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.