ABONE OL

Emeklerinin Karşılığını Alamayan Sağlık Çalışanlarının Motivasyonu Bozuluyor
Türkiye’de sağlık çalışanlarına hak ettikleri değerin verilmediğine ve mesleğin onurunun kalmadığına vurgu yapan Taşkın, dibe çökmüş moralin, bozuk psikolojinin ve mobbingin tavan yaptığı ülkemizde sağlık çalışanlarının bile birbirleriyle olan ilişkilerinin bozulduğunu dikkat çekerek şunları söyledi:
“Sağlık çalışanlarının mesleki özel günlerinde birkaç süslü kelime sorunların üstünü örtmeye yetmiyor. 3600 ek gösterge de, yıpranma payında, döner sermaye de olduğu gibi verilen sözlerin yerine getirilmemesi sorunları bir süreliğine öteliyor. Emeklerinin karşılığını alamayan sağlık çalışanlarının morali bozuluyor, motivasyonunu kaybediyor, başta idareciler olmak üzere sendikalara güvenini kaybediyor. Siyasi ve sendika referanslarıyla atanan niteliksiz ve ehil olmayan idarecilerin iş bilmezliği, referanslarına hizmet etmeleri, personeller arasında kayırmacılık yapılması, disiplin soruşturmalarının sopa gibi kullanılması vb. nedenler yüzünden sağlık çalışanlarının işyeri huzuru bozuldu. Siyasi referansın verdiği güçle sağlık çalışanı üzerinde baskı kurmaya çalışan, yalan ve iftiralarla haksız yere soruşturma geçiren sağlık çalışanları mağdur ediliyor. Yasal olarak 3 ay ile sınırlandırılan geçici görevlendirilmeler adeta cezaya dönüştürülüyor. Hakkını arayanların üzerinde sopa gibi kullanılan geçici görevlendirmeler özellikle farklı sendikalara üye olanlar üzerinde gözdağı maşası gibi kullanılıyor. Niteliksiz idarecilerin başlı başına sorun olduğu teşkilatta sağlık çalışanlarının sorunları çözülemiyor ve sürekli öteleniyor. Bütün bu olumsuzluklar sağlık çalışanlarını yorgun düşürüyor, yıpratıyor ve içsel olarak tehlikeli sonuçlara taşıyor. Nitekim son zamanlarda İstanbul ve İzmir’de meydana gelen olaylar sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu ruhsal durumu açıklamaya yeterlidir.
Teşkilat mensuplarından çok sayıda şikâyet alıyoruz. Bu hususları ilgililerin dikkatine sunuyoruz, ancak yetkililerin duyarsızlığı sorunların büyümesine neden oluyor. Sağlık çalışanları artık dayanamayacak hale geldi. Bedenen ve ruhen yorgun ve çökmüş bir teşkilatın mensupları topluma nasıl yardımcı olabilir? Gece gündüz demeden, dinlenemeden özveriyle çalışan teşkilat mensupları enerjisini toplum sağlığı için harcarken, sorunların çözülememesi sağlık çalışanlarını karamsarlığa, ümitsizliğe ve netice de ruhen çökmelerine neden oluyor. Psikolojik baskıya maruz kalan sağlık çalışanları arasında memnuniyetsizlik hat safhada. Sağlık teşkilatlarında adeta torpil enflasyonu yaşanıyor. İdarelerin adamları yüksek döner alıyor: Rahat birimlerde çalıştırılıyorlar. Torpilli personeller, komisyonlarda görevlendirilerek daha fazla döner sermaye almaları sağlanıyor. Çalışanlar sabit döner sermayeye mahkûm ediliyor. Bu tür komisyonlara devamlı aynı kişilerin görevlendirmesi dikkat çekicidir. Torpili olmayanlar ise döner sermayeden daha az alıyor. Personele mobbing uygulayan idarecilerin en ağır şekilde cezalandırılmaları için gerekli düzenlemelerin yapılmasından yanayız.

Radyoloji, laboratuar, anestezi teknisyenlerinin, ebe ve hemşireler, doktorlar, sağlık memurları, hizmetli, memur ve şef, vs. sağlık teşkilatlarında farklı meslek gruplarında çalışanların farklı sorunları var. Mesleki, sosyal ve kültürel olarak bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekiyor. Sağlık çalışanlarının beklentilerine cevap verilmiyor. Bunun yanı sıra sağlık çalışanları, iş ve işyeri sorunlarıyla karşı karşıyadır. Bu sorunlar nedeniyle pek çok aile bölünmüş durumdu. Ailelerin bölünmesi onlarda daha ciddi sorunlar ortaya çıkarıyor.
Sağlık teşkilatlarında çalışan personelin iş ve işyeri sorunlarının bir an önce çözülmesini istiyoruz. Sağlık teşkilatlarında çalışanların özlük haklarının düzeltilmesi, iş ve işyeri sorunlarından kaynaklanan mesleki, sosyal ve ekonomik sorunların giderilerek huzurlu ve mutlu bir çalışma ortamı sağlanmasından yanayız.”


 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
emir 9 ay önce

ne emeği veriyorlar ki gidin hastanelerede görün bakalım. hastaneler laşkalaşmış.
hasta ve hasta yakınlarına neler yapıyorlar. o kadar şikayet etmeme rağmen hiçbirşey olmuyor. çünkü balık baştan kokmuş.