ABONE OL

Bazı Bakanlıkların Teşkilatlarında Değişiklik Yapıldı
Bugün yürürlüğe giren Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığına ilişkin düzenlemelerinde bazı değişiklikler yaptı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına ilişkin değişiklikler
**Bakanlık “Personel Daire Başkanlığı” kapatıldı ve Personel Daire Başkanı kadrosu iptal edildi. Kapatılan daire başkanlığına tahsis edilmiş olan kadroların merkez teşkilatı bünyesinde yer alan diğer birimlere dağıtılmasında ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkili olacak.
**Bakanlıkta “Personel Genel Müdürlüğü” kuruldu ve görevleri belirlendi. Bu birim içine; 1 genel müdür, 6 genel müdür yardımcısı ve 15 daire başkanı olmak üzere toplam 22 kadro ihdas edildi. Yeni kurulan genel müdürlüğün teşkilatlanması tamamlanıncaya kadar bu birime ait görev ve yetkiler, 53 sayılı Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihten önce görevli ve yetkili olan birimler tarafından yapılacak.
Dışişleri Bakanlığına ilişkin değişiklikler
**Bakanlıkta, İkili Siyasi İşler Genel Müdürlüğü sayısı 9'dan 10'a çıkarıldı.
**Bakanlığın, yurt içinde dış ilişkilerin yürütülmesi açısından önem ve gereklilik taşıyan yerlerde Bakan teklifi ve Cumhurbaşkanı onayı ile açabileceği irtibat bürosu sayısı da 7'den 10'a çıkarıldı.
53 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi
CUMHURBAŞKANLIĞI TEŞKİLATI HAKKINDA CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ
MADDE 1- 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 67 nci maddesinin birinci fıkrasının (n) bendi yürürlükten kaldırılmış, aynı fıkraya (ı) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiş ve sonraki bentler buna göre teselsül ettirilmiştir.
4"i) Personel Genel Müdürlüğü,"
MADDE 2- 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 77/A maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.
"Personel Genel Müdürlüğü
MADDE 77/B- (1) Personel Genel Müdürlüğünün görev ve yetkileri şunlardır:
a) Bakanlığın personel politikası ve planlaması ile personel sisteminin geliştirilmesi ve  performans  ölçütlerinin  oluşturulması  konusunda  çalışmalar  yapmak ve  tekliflerde bulunmak,
b) Bakanlık personelinin atama, nakil, terfi, emeklilik ve benzeri özlük işlemlerim yürütmek,
c) Bakan taraflından verilen diğer görevleri yapmak."
MADDE 3-1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 83 üncü maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.
MADDE 4- 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 130 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "dokuz" ibaresi "on" şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 5- 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 158 inci maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan "yediyi" ibaresi "'onu" şeklinde değiştirilmiştir.
MADDE 6- Ekli (1) sayılı listede yer alan kadro iptal edilerek 2 sayılı Genel Kadro ve Usulü Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin eki (I) sayılı Cetvelin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümünden çıkarılmış ve ekli (2) sayılı listede yer alan kadrolar ihdas edilerek 2 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin eki (I) sayılı Cetvelin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bölümüne eklenmiştir.
GEÇİCİ MADDE 1- (1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında Personel Dairesi Başkanı kadrosunda bulunan personelin görevi başkaca bir işleme gerek kalmaksızın sona erer ve hakkında 3 sayılı Üst Kademe Kamu Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usûllerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 6 ncı maddesi hükümlerine göre işlem tesis edilir.
(2)  Mevzuatta bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kapatılan Personel Dairesi Başkanlığına ve yöneticisine yapılan atıflar yeni oluşturulan Personel Genel Müdürlüğüne ve yöneticisine yapılmış sayılır.
(3)  Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Personel Genel Müdürlüğünün teşkilatlanması tamamlanıncaya kadar, bu birime ait görev ve yetkiler, bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin yürürlüğe girdiği tarihten önce görevli ve yetkili olan birimler tarafından yerine getirilir.
(4)  Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile iptal edilen kadro hariç olmak üzere, bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kapatılan Personel Dairesi Başkanlığına tahsisli kadroların mevcutlu olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı merkez teşkilatı bünyesinde yer alan diğer birimlere dağıtılmasında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir.
MADDE 7- Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
MADDE 8- Bu Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.
(1) SAYILI LİSTE
KURUMU     : AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI
TEŞKİLATI : MERKEZ
İPTAL EDİLEN KADROLARIN
SINIFI
UNVANI
DERECESİ
ADEDİ
GIH
Personel Dairesi Başkanı
1
1
TOPLAM
1
(2) SAYILI LİSTE
KURUMU     : AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI
TEŞKİLATI : MERKEZ
 
İHDAS EDİLEN KADROLARIN
 
SINIFI
UNVANI
DERECESİ
ADEDİ
GIH
Personel Genel Müdürü
1
1
GİH
Genel Müdür Yardımcısı
1
6
GIH
Daire Başkanı
1
15
 
TOPLAM
22

 
Anahtar Kelimeler:
TeşkilatBakanlık
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.