ABONE OL

Yurtdışında Daimî Görevlere Atanacak Personel Hakkında Yönetmelikte Değişiklik (14 Mayıs 2020)
Söz konusu Yönetmelik 1 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 514'üncü maddesi ile 3 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 3'üncü maddesi gereğince yürürlüğe konuldu.

22 Kasım 2018 tarihli ve 359 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan Yurtdışında Daimi Görevlere Atanacak Personel Hakkında Yönetmeliğe 21'inci maddeden sonra gelmek üzere ''Ticaret Bakanlığı'nın yurtdışı teşkilatında görevlendirilecek personeli bakımından, 8'inci maddenin ikinci fıkrasının birinci cümlesinde belirlenen yurtdışında daimi görev süresi en çok dört yıl olarak uygulanır. Yönetmeliğin diğer hükümleri bu personele uygulanmaya devam olunur.'' şeklinde ek 1'inci madde eklenmiştir.

Açıklamalarda bahsedilen 8'inci maddede Haklarında ceza soruşturması, kovuşturması veya aylıktan kesme ve daha ağır bir cezayı gerektirecek disiplin soruşturması açılanların dış göreve atanmalarının soruşturma ve kovuşturma sonuna kadar erteleneceği belirtilmektedir.

Yurtdışında daimi görevlere en fazla iki kez atanılabilir ve görev süresi en çok üç yıl olmakla birlikte üç yıllık süre bir yıla kadar uzatılabilir. Üç yıllık sürenin uzatılması için hizmetin gerektirdiği hallerde bakanlıklarda ve bağlı, ilgili veya ilişkili kuruluşlarında bakan onayı, Cumhurbaşkanlığına bağlı, ilgili veya ilişkili kuruluşlarda ise üst yönetici onayı gerekmektedir. 

Yurtdışında daimi görevden yurtiçindeki görevine dönen, ancak yeniden yurtdışına atanmak isteyen kamu görevlilerinin, yurtiçinde iki yıldan az olmamak üzere yurtdışındaki görev süreleri kadar hizmet yaptıkları takdirde bu istekleri gerçekleşebilir.

Atama için öngörülen nitelikleri taşımadıkları sonradan anlaşılanlar veya bu nitelikleri sonradan kaybeden ama yurtdışında daimi göreve atananmış kişilerin daimi görevine süre beklenmeden son verilir.

Yurtdışında daimi göreve atananlardan haklarında birinci fıkrada sayılan nitelikte soruşturma açılanların söz konusu görevine, süre beklenmeden son verilebilir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.