banner220

Yeniden Belirlenen Memuriyet Mahalli Sayılan ve Sayılmayan Yerler
Kamuajans.com - “Memuriyet mahalli” kavramı, 6245 sayılı Harcırah Kanununda tarif edilmiş ve memuriyet mahalli dışında kalan yerlerin ise “başka yer” sayılacağını hükme bağlamıştır. Öte yandan, Maliye Bakanlığı tarafından çıkarılan Harcırah Kanunu Genel Tebliğleri ile de memuriyet mahallinin sınırlarına ilişkin belirlemeler yapılmıştır.

Memuriyet mahalli

6245 sayılı Harcırah Kanunu, Memuriyet Mahalli kavramının; “Memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü, büyükşehir belediyelerinin olduğu illerde ise il mülki sınırları içinde kalmak kaydıyla memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu ilçe belediye sınırları içinde kalan ve yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler ile belediye sınırları dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu yerlerin devamı niteliğindeki mahaller ve kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerleri,” ifade edeceğini hükme bağlamıştır.

Memuriyet mahalli sınırları yeniden belirlendi

Bu yıl imzalanan ve 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren hüküm ifade edecek olan 4.Dönem Toplu Sözleşmede, harcırah ödemeleri bakımından memuriyete mahalline ilişkin hükümler de  yer aldı.

Toplu Sözleşmede, Maliye Bakanlığı tarafından memuriyet mahalli konusunda yeni bir tebliğ çıkarılıncaya kadar, 6245 sayılı Harcırah Kanunu uygulamaları bakımından hangi yerlerin memuriyet mahalli sayılacağı belirtildi.

Buna göre, konuya ilişkin bir tebliğ çıkarılıncaya kadar, 1 Ocak 2018 tarihinden itibaren;

**Kurumları tarafından sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerler,

**Büyükşehir belediyelerinin olduğu illerde, il mülki sınırlan içinde kalmak kaydıyla, memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu yerleşim birimlerinin bağlı olduğu ilçe belediye sınırlan içinde kalan ve aynı zamanda yerleşim özellikleri bakımından bütünlük arz eden yerler ile söz konusu ilçe belediye sınırları dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu yerlerin devamı niteliğindeki mahaller,

**Büyükşehir belediyelerinin olmadığı illerde, memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü yerler, memuriyet mahalli kabul edilecek.

memurunyeri.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.