Toplu Sözleşme Süreciyle İlgili İlginç İddia

Kamuajans.com - Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Karakaş, Star Gazetesinde kaleme aldığı yazıda, toplu sözleşme sürecinde tewetter'da açılan hashtegler ve bunları yayan hesaplarla ilgili araştırmanın, kendilerini bu etkinliği yapan bir yazılım şirketine ulaştırdığını söyledi. Sahte hesaplar ve robotlarla toplu sözleşme sürecinde devreye girenlerin amacının toplumsal muhalefeti harekete geçirmek olduğunu belirten Karakaş'ın iddiasına göre sendikalar da bu sürecin paydaşı oldu.

KAMU (MEMURLAR) 17.09.2017, 23:13 17.09.2017, 23:37
Toplu Sözleşme Süreciyle İlgili İlginç İddia

Kamuajans.com - Sosyal medyada yapılan algı operasyonları sadece sokak hareketlerini örgütlemek, kaosa zemin hazırlamak için değil realiteden uzaklaştırılmış, bilinçli olarak üretilen materyalleri yaygınlaştırarak insanları düşünsel açıdan manipüle etmek için de kullanılır. İnsanları aldatma sanatı olarak bilinen sosyal mühendislik dediğimiz bu yöntemi en iyi kullanan yapılardan biri ise hiç şüphesiz FETÖ’dür.

Türkiye, 31 Mayıs 2013 yılında Sosyal medyada “manipülasyon” ve “algı operasyonu” ile yüzleşti. Gezi olaylarına polis müdahalesinin gerçekleştiği 31 Mayıs’ta photoshop’lanarak paylaşılan kareler, hesap sahiplerinin bile haberi olmadan otomatik olarak dakikada atılan 3 bin tweet, kaosu tetik-lemeye yönelik açılan etiketler ve 950 bine ulaşan tweetler...  Profesyonelce önceden yapılmış bir hazırlık vardı. Polis müdahalesi geldiği dakikalarda “Taksim’de panzerle ezilen genç resmi” denilerek paylaşımlar yapıldı. Oysa ortada panzerle ezilen bir genç yoktu. On binlerce kişi tarafından eş za-manlı paylaşılan foto başka bir ülkede bot motorundan yaralanan kişiye aitti. Onbinlerce kişinin Taksim’e toplandığı yolunda atılan fotoğraflar ise Mısır’ın başkenti Kahire’deki Tahrir Meydanı’ndaydı. 2012 Avrasya Maratonu’na ait fotoğraflar bile photoshop’lanarak eylemcilerin köprüden geçe-rek, Taksim’e gittiği yönünde ifadelerle paylaşılıyordu. Görsellerle meydana getirilen dezenformasyon tavan yapıyordu. Örneğin, göstericilerin Cevahir AVM’yi zaptettiği, eylemler 48 saat daha devam ederse AB kararlarına göre hükümetin düşeceği yalanı bir anda sosyal ağları esir alıyor, kirli operas-yonlara tam gaz devam ediyorlardı.

Benzer bir süreci 6-7 Ekim 2014 tarihinde yaşıyorduk. Terör örgütü yandaşları Filistinli bir çocuğa ait ayakkabıların fotoğrafını paylaşarak, “Ka-til devlet” ifadeleriyle algı operasyonlarına başlıyordu. Gezi’den deneyimli olan kaos timleri devreye giriyor, sahayı terörize ediyor, toplumu zehirliyor, PKK tarafından üç gün boyunca gerçekleştirilen katliamları da perdeliyordu.

Elbette sosyal medyada yapılan algı operasyonları sadece sokak hareketlerini örgütlemek, kaosa zemin hazırlamak için değil realiteden uzaklaş-tırılmış, bilinçli olarak üretilen materyalleri yaygınlaştırarak insanları düşünsel açıdan manipüle etmek için de kullanılır. İnsanları aldatma sanatı olarak bilinen sosyal mühendislik dediğimiz bu yöntemi en iyi kullanan yapılardan biri ise hiç şüphesiz Fetulahçı Terör Örgütü’dür. Ne denli uzman-laştığını gördüğümüz tarih 17-25 Aralık 2013’tür.

Öğrencilere talimat verildi

17-25 Aralık Türkiye’de sahte sosyal medya hesaplarının en yoğun biçimde açıldığı ve siyasi iradenin önce FETÖ sonrasında ise terör koalisyonu tarafından sınır tanımaksızın hedef alındığı tarihtir. Kaldı ki, Antalya’daki FETÖ iddianamesinde, örgüt üyelerinin öğrencilere sahte sosyal medya hesapları açarak, hükümet aleyhine mesaj atılması talimatı verdiği belirtilmişti. İddianamede, özelikle 17-25 Aralık sonrasında birden fazla sahte sosyal medya hesabından hükümet aleyhine, örgüt lehine mesaj atılması yönünde talimatlar verildiğine dikkati çekilmiş, iddia; deliller ve sanık ifade-leriyle belgelenmişti. Yolsuzluk süsü verilmiş darbe girişiminin sosyal medya ayağı da daha sonra deşifre edilmiş, bot hesap da denilen robot hesaplar-la yapılan çirkin operasyonlar kayıt altına alınmıştı. FETÖ tarafından istenilen etiketleri TT listesine sokmak için kullanılan sahte robot hesaplar kısa süre sonra buharlaşmış, 15 Temmuz işgal girişimi öncesinde yeniden aktifleştirilmiş, hain gecede sabaha kadar algı yönetimi denenmiş, millet sahayı kontrol altına alıp, sokakları FETÖ’cülerden temizlediği saatlerde söz konusu hesaplar kendilerini dondurmuştu. Ama vazgeçmemişlerdi. Çok rahat millet ve ülke karşıtı olan çevrelerle koalisyona girebilme yeteneğini de kazanmışlardı.

Bu kez koalisyonun tüm bileşenleri 2017 Ağustos ayında sahneye çıktılar. Takvimler 4. Dönem Toplu Sözleşmesini gösteriyor, sosyal medyada manipülatif paylaşımlar başlıyordu. Kamu görevlilerinin 2018-2019 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere yürütülen  4. Dönem Toplu Sözleşme Görüşmeleri başladığı ilk gün, kullanıcılar tarafından takipçi artırmak için parayla satın alınabilen robot hesaplar devreye sokuldu. Söz konusu hesapların fotoğrafları sahte, kimlikleri gizli, takipçileri sınırlı, yönetenler ise emekçilerin haklarının peşinde değil, yeni bir kaos planı peşindeydi.

İlk toplantıda Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın masadan beklentilerini açıklayıp, tekliflerini sıralamaya başladığı anda sosyal medya müfterileri devreye girdi, ‘Hashtag’lar açıldı, kelimeleri silah olarak kullanıp, insanları kendi doğrularına zorlamak isteyen toplum mühendisleri isnat etme, yaftalama, sahte istatistik/veriler üzerinden psikolojik manipülasyona başladılar. Kamu görevlileri-nin sinir uçlarını tahriş etmeye yönelik ilk hamleye masada yetkisiz, sahada etkisiz olan sendikalardan destek geldiğinde, Gezi ve 17-25 Aralık trolleri gizemli hesaplarını devreye soktu. Gün boyu algı operasyonu denediler, masayı provoke etmek ve sahayı kışkırtmak için yetkisiz ve etkisiz sendikalar tarafından üretilen sahte materyalleri algı oluşturmaya yönelik organize olarak yaymaya başladılar. O günün istatistiği hayli ilginç… Masayı hedef alan sahte hesap sayısı 117. Sahte hesapların paylaşımları ise 1.095. Yaptıkları ise etkisiz ve yetkisiz sendikaların yaptığı paylaşımları neredeyse bire bir kopyalayıp, imla hatalarını bile düzeltmeden paylaşmak. Açılan hashtag’e verilen destek ise acziyetlerini görmemizi sağlıyor. İlk hedefleri Türkiye gündeminde en çok konuşulan konular anlamına gelen Trending Topic (TT) listesine girmekti. Girdiler de. Ama küçük bir araştırma yaptık. Gerçek bir insan tarafından kullanılıyor süsü verilen sahte hesapları inceledik önce… Sahte hesapları yönlendirenin bir yazılımcı olduğunu gördük. Anlamak zor olmadı. Söz konusu sahte hesapların geçmişini UMED sosyal medya ekibi taradığında, karşımıza amatörce yazılımcının reklamını yapan paylaşım-larla karşılaştık. Söz konusu yazılımcı artık şirketleşmiş. Sosyal medya uzmanı arkadaşlarımız söz konusu şirketle iletişime geçti, söylediği ilk söz; “Bu bizim profesyonel işimiz, 3.000 TL vereni TT listesine 20 dakikada yerleştiririz” şeklinde oldu. Yazılımcı şirketin, olayı inkâr etmesini beklerken Toplu Sözleşme masasını provoke etmek için para aldığını itiraf eden açıklamasıyla karşılaştık.

Parayı kimlerin verdiğini elbette açıklamadı, ancak anlamak hiç de zor değil… Milletin gündemine hiçbir zaman giremeyenler, bot hesaplar üze-rinden sahte gündem oluşturma gayretine girişmişti. Ana kumanda kendilerinde, tetikçileri yazılım firması, bir düğmeye basıldığı anda önceden hazır-lanan materyaller,  gerçek kullanıcı görünümündeki botlar tarafından tweet olarak gönderiliyor. Gönderilen tweetler ise kamu görevlileri tarafından paylaşılıyor süsü veriliyor; botlar, otomatik olarak attıkları tweetlerle Memur-Sen’i hedef alıyor…

Süreç, 4. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ilk oturumundan, imza sürecine kadar aynı şekilde yürütülüyor. Materyaller değişiyor ancak sü-reci hedef alan 117 sahte hesap sayısı değişmiyor. Yaptıkları paylaşımlar ilk gün bin 95 iken sona doğru 3 bin sayılarını aşıyor. Bu da kesenin ağzı-nın tetikçileri kullananlar tarafından biraz daha açıldığını gösteriyor. Söz konusu 117 sahte hesabı yalnız bırakmayan hesaplarda var.

Kaos planları

“2018 için 4+3.5, 2019 için 4+5”lik teklif sunulduğunda hareketlendiklerini görüyoruz. Teklif kabul edilip, 4. Dönem Toplu Sözleşmede 45 maddesi genel, 213 maddesi hizmet kollarının olmak üzere toplam 258 maddede bağıtlanan kazanımlar elde edildiğini duydukları anda, toplumu galeyana getirmeye, manipüle etmeye, etkilemeye ve algı oluşturmaya başladıklarını görüyoruz. Onlar yazıyor, sadece sahte hesaplar değil, Türki-ye’nin karşı karşıya kaldığı her küresel operasyonda aktif görev alan ve çoğunun IP adresi yurtdışında gözüken fenomen hesaplar devreye giriyordu. Zaten pusuda bekletiliyor, gerektiğinde kullanılıyorlardı. Milli iradenin tecellisini engellemeye yönelik her türlü faaliyetinin figüranı olan bu hesaplar etkisiz ve yetkisiz sendikalarla bir oluyor,   beşli çetenin başlattığı yeni kaos planında rol alıyorlardı. Sabah olduğunda ise meşru sendikacılığı tartışılır hale getirmeyi başaramadıklarını anlıyor, inlerine çekiliyorlardı. Yazılımcı firmanın kazandığı ise yanına kar kalıyordu. 

Sabah
Yorumlar (3)
Wolvorine 3 yıl önce
Hayatımda böyle bir komplo teorisi hikayesi duymadım cia bizi kıskanıyor.
sinan 3 yıl önce
Pes.Doğrusu. Bunu da fetö ye bağladınız ya .Kamudanhaberin anketinde hayır sözleşme başarılı değil diyenlerin oranı %95. Ozaman o site de fetöcü mü?
... 3 yıl önce
2018 için 4+3.5, 2019 için 4+5”lik teklif .manipülasyonu falan bilmem ama doğrusu bu teklif ve bunun kabul edilmesi türk sendikacılığı açısından yüz yılda bir kazanılan tarihi hatta tarih üstü bir başarıdır.. yaşa, varol sen sen sen sen di kaaaaa...
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 20 40
3. Leicester City 20 39
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 18 33
8. Chelsea 20 30
9. Arsenal 20 30
10. Aston Villa 18 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Wolverhampton 20 23
14. Crystal Palace 20 23
15. Burnley 19 22
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 20 18
18. Fulham 19 13
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 20 8
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13