ABONE OL

Sözleşmeli Kamu Personeli Yönetmeliği'ne Sosyolog Unvanının Eklenmesi
6/6/1978-7/15754 Tarih ve Sayılı Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar’ın, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4’üncü maddesinin (B) fıkrası hükmü uyarınca kamu idare, kurum ve kuruluşlarında mali yılla sınırlı olarak sözleşme ile çalıştırılan ve işçi sayılmayan kamu hizmeti görevlileri hakkında uygulan yönetmeliğin 4 sayılı cetvel (ek:22/11/2010-2010/1169) sözleşmeli personel pozisyon unvanları ile asgari nitelikleri gösterir cetvel’de sosyolog ünvanının yer almaması, sözleşmeli pozisyonunda çalıştırılmak üzere kadro tahsis edilen alımlarda sosyologların yer almamasına neden olmaktadır.

Çoğu kamu personeli istihdamının da sözleşmeli şekilde yapıldığı göz önüne alındığında, sosyologlar bu istihdam alanlarının dışında kalmaktadır. İlaveten Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 2020 yılı için 4B Sözleşmeli Personel Pozisyonlarına göre yapılan ücret sözleşmesinde ünvan olarak sosyologlar yer almaktadır. Bu durum da Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nda sözleşmeli sosyolog işlemlerinin yapılabildiğini; yani Bakanlıkta sözleşmeli pozisyonda bulunmasına engel bulunmadığını ancak yukarıda bahsini ettiğimiz esaslarda yer almaması çelişki doğurmaktadır.

Son olarak ASDEP personeli içinde de sosyologlar bulunmaktadır ve ASDEP personeli de ilgili ekli cetvelde yer almaktadır. Yani bu proje bünyesinde sözleşmeli olarak sosyologlar istihdam edilmesine rağmen bağımsız bir ünvan olarak cetvelde yer almamaktadır. Benzer işi yapan meslek mensupları da ayrı olarak aynı cetvelde yer almaktadır. Burada bahsi geçen tüm belgeler ekte gönderilmiştir. Sürekli revize edilen meskur yönetmeliğin revize edilerek sosyolog ünvanının ilgili yönetmelikteki 4 sayılı cetvele eklenmesi talep edilmektedir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
murat 2 hafta önce

kesinlikle katılıyorum neredeyse sosyologlar unutuldu.