Memur Zammı İle İlgili Flaş Teklif! Canlı Yayınlansın...
Ankara’da bir araya gelen Türk Yerel Hizmet-Sen şube başkanlarının istişare toplantısının açılış konuşmasını Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci yaptı.

YAKLAŞAN TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ
Gündemi ve yaklaşan toplu sözleşme süreci hakkında açıklamalarda bulunan Kahveci, “Kamu çalışanlarının emeği ve alın teri ile sendikacılık yapıyoruz. Birileri gibi kişilere kurumlara sırtımızı dayamıyoruz” diyerek şunları söyledi:

KAHVECİ: KAMU ÇALIŞANLARI VE EMEKLİLER, ENFLASYON ORANLARININ ÇOK ALTINDA RAKAMLARA MAHKÛM EDİLDİ
Yetkili sendikaların yaptıkları 4 toplu sözleşmede de kamu çalışanlarının haklarını ileriye götürecek hiçbir kazanım elde edemediklerine dikkat çeken Kahveci, bugünlerde sendikal baskıdan şikâyet edenlerin zamanında kendi yaptıklarının bedelini ödediklerini söyledi.

“2018 ve 2019 yıllarında yaşanan çarşı pazar enflasyonu kamu çalışanlarını ve emeklileri ciddi düzeyde etkilemiş, aldıkları ücret zammı daha cebe girmeden eriyip gitmiştir” diyen Kahveci konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Yetkili olan sendikalar, yetkilerinin haklarını veremiyorlar. Yaşadığımız süreçte rakamlarla bunu açıkça görebiliyoruz. 4 tane toplu sözleşme yaptılar, çalışanların haklarını ileriye götürebilecek hiçbir kazanım elde edemediler. 2018 yılında gerçekleşen enflasyon 20 dolaylarındadır. Ama yetkili sendikaların hangi rakamlara imza attığını çok iyi biliyorsunuz. Gıda enflasyonuna bakarsanız TÜİK rakamlarına göre %30, çarşı pazarın gıda enflasyonu ise %50’nin üzerinde yaşanıyor. Bizim kullandığımız mal ve hizmetler ortadadır. Memurun gelirinin yüzde 70’i gıda ve kiraya gidiyor. TÜİK rakamları memurun enflasyonunu yansıtmıyor.

'ENFLASYON HEDEFİ KADAR ZAMMA KARŞIYIZ'
Biz yıllardır toplu görüşmelerde bu konuyu masaya yatırdık. Enflasyon hedefi kadar oranlara imza atılmasının karşısındayız. 2018 ve 2019 yıllarında yaşanan çarşı pazar enflasyonu kamu çalışanlarını ve emeklileri ciddi düzeyde etkilemiş, aldıkları ücret zammı daha cebe girmeden eriyip gitmiştir. Bu zam oranlarına imza atanların derdi ise, Türkiye Kamu-Sen’i toplu sözleşme masasına oturtmamaktır. Çünkü yaptıkları kirli pazarlığa tanık istemiyorlar. Ama bütün çalışanlarımız bilmelidir ki, Türkiye Kamu-Sen kanunun kendisine tanıdığı hakkı kullanmaktadır. Yetkili ama etkisizlerin bu oyununa asla izin vermeyecektir.”

KAHVECİ: KAMU ÇALIŞANLARI HAKLARINI KİM KORUYOR GÖRSÜN!
Bu ülkede sendikacılık adına, hakların daha ileri götürülmesi adına açlık grevini dahi gündem getirenlerin Türkiye Kamu-Sen olduğuna dikkat çeken Kahveci, “İş güvencesi bizim vazgeçilmezimizdir, kırmızıçizgimizdir. Şimdi Sayın Cumhurbaşkanının ağzından da duyduk, demek ki doğru yoldayız.” dedi.

'CANLI YAYINLANSIN'
Türkiye Kamu-Sen’in yıllardır, “Toplu sözleşme masasında kim ne diyor canlı yayınlansın” dediğini kaydeden Kahveci, konuşmasına şu şekilde sürdürdü;

'% 30 ZAM ALDINIZDA ELİNİZİ Mİ TUTTUK'
“Şimdi masada Türkiye Kamu-Sen olmasın, diğerleri olmasın dertleri var. Buyurun oturun Türkiye Kamu-Sen’in olduğu ortamda siz yüzde 30 zam aldınız da elinizi mi tuttuk? “Çalışanlar için yapacağınız her eylem için varız” dedik ama siz bunu yapacak cesareti gösteremediniz. Beceriksizliğinizi başka sendikalara yıkma çabasındasınız. Masadaki yaptıkları yanlışlar ortaya çıkmasın çabasındalar. Biz o masada onların inayetiyle değil kanunun ve 400 bin üyemizin yetkisiyle oturuyoruz, bunu engelleme şansları yok. Biz yıllardır, “Toplu sözleşme masasında kim ne diyor canlı yayınlansın” dedik. Memurlar izlesin istiyoruz ama bahane üretip başka sendikalar masada olmasın diyorsun.”

DAYANIŞMA AİDATI
Diğer sendikaları etkisizleştirmek için dayanışma aidatını gündeme taşıdıklarını belirten Kahveci, “Dayanışma aidatı meselesini gündeme getiriyorlar. Yerel hizmet kolunda çok yaşanan bir meseledir bu. Hiç bir ülkede yok böyle bir uygulama. Gelin sendikalı olmayı özendirmek adına sendika aidatlarını yükseltelim. Dayanışma aidatı talebinin istemenin amacı diğer sendikaları nasıl etkisizleştiririm derdidir. Bize cevap vermeye çalışmışlar geçtiğimiz günlerde ama o taleplerimizi bile doğru düzgün anlayamamışlar. Dayanışma aidatı gibi bir talebin hayata geçmesi mümkün değildir.” dedi.

'ALIM GÜCÜNÜ ARTIRACAK BİR ARTIŞ TALEBİMİZ OLACAK'
Toplu sözleşmeye yönelik hazırlıklara aylar öncesinden başlandığına dikkat çeken Genel Başkan, enflasyonun üzerinde, alım gücünü artıracak bir artış talebimizin olacağını kaydetti.

3600 EK GÖSTERGE
Gündemin önemli konularının başında gelen ek gösterge düzenlemesi hakkında da görüşlerini ifade eden Kahveci, “3600 ek gösterge konusunda kamu çalışanlarının ciddi bir beklentisi oluştu. Biz bu konuda ciddi bir çalışma yaptık ve kanun teklifi TBMM’de duruyor. Bizim bu çalışmamız yol haritası olabilir. Yetkililere bunu ilettim, en son sayın Cumhurbaşkanına da konuyu ifade ettim. Dört meslek grubu denildi ama biz bütün kamu çalışanlarını kapsamasını istiyoruz. Eğer diğer kamu çalışanları bu kapsam dışında tutulursa çalışma barışı zedelenir.” dedi.

Çalışma hayatının diğer konuları hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Kahveci konuşmasına şu şekilde devam etti:

SÖZLEŞMELİLER, 657 VE İŞ GÜVENCESİ
“Sözleşmeliler meselesi hep gündemimizde. Bölünmüş bir aileyle çalışan nasıl huzur bulacak? Sözleşmeli çalışma bizim nezdimizde doğru bir istihdam modeli değil. Sözleşmelilere daha önce kadro verildi şimdi de verilebilir. Bir taraftan kadroya alıp bir taraftan sözleşmeli alımı devam ediyor. Bu olmaz. Eleman temininde güçlük çekilen bölgelere göndermek adına sözleşmeli aldıklarını ifade ediyor yetkililer. O zaman bizde “Motive edici tedbirler alınsın” dedik. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu zaman zaman yine gündeme geliyor. İş güvencesini tartışmaya açmadan 657 üzerine konuşabiliriz. Ama iş güvencesi açılırsa biz yokuz. Kıdem tazminatı işçinin hakkı tırpanlanacak bu olmaz. Mutlak mutabakat sağlanmalı.

YARDIMICI HİZMETLER'E BİR KEREYE MAHSUS GİH KADROSU
Yardımcı hizmetliler konusunda çalışmalarımız sürüyor. 115 bin civarında bu rakam. Bir çoğu lisans hatta yüksek lisans yapmış. Bir kereye mahsus GİH kadrosuna alınmalıdırlar. Mübaşirlere bu uygulama yapıldı. Bütçeye bir yükü yok. Motive olacak insanlar. Biz bu konuda imza topladık, Sayın Cumhurbaşkanına mektup gönderdik takip etmeye devam edeceğiz.”

1 MAYIS’TA TÜRKİYE KAMU-SEN SAMSUN’DA
“1 Mayıs’ta Samsun’dayız” diyen Genel Başkan, Milli mücadelenin 100. yılı nedeniyle orada olduğumuzu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizi yad edeceğimizi söyledi. Kahveci, “Toplumun tüm kesimlerinin sorunlarını dile getireceğiz. Adına yakışır şekilde biz 1 Mayıs’ı kutlayacağız. Gaz, cop vs. ile değil, biz tüm güzellikleri ile kutlayacağız. Tüm kamu çalışanlarını ve vatandaşlarımızı davet ediyorum” dedi.Kahveci, son olarak Türk Yerel Hizmet-Sen Şube Başkanları Toplantısı’nın hayırlara vesile olmasını diledi. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Hakan 12 ay önce

Ne talebi kardeşim. Kim tınlar sizi. Madem talepte bulunuyorsunuz, şimdiye kadar hangi talebiniz kazanıma dönüştü. Bırakın bu oyalama taktiklerini. Kazanımların tek adresi vardır. O da Memur-Sen’ dir

Misafir Avatar
Ali 12 ay önce

E zamanında önce siz talep ettiniz bu dayanışma aidatını. Şimdi ne oldu.

Misafir Avatar
Ayten 12 ay önce

Yüzünüze gözünüze dursun o kadar kazanım. Göremiyorsunuz. Göremeyeceksiniz de

Misafir Avatar
Ali 12 ay önce

Toplu sozlesmeler canli yayinlansin biz memurlar sendikamizin ne konustugunu bilelim.

Misafir Avatar
Hadi Oradan 12 ay önce

Bu söylediklerinizi daha öncede duyduk ama gelgelim sonuç hep aynı insanların gururlariyla bu kadar oynamayı bırakın %3 4 5 bandında gelen zamlar hangi hakkımızı korudunuz bugüne kadar gece yarısı imzaları biz atmadık ah almayın dua alın emin olun bu size daha iyi gelecek