ABONE OL

Memur Ve Yakınlarının Hastanede Yararlanabileceği Yatak Sınıfları

Resmi sağlık kurumlarındaki hasta yatakları, sağlık kurumunun özelliğine göre çeşitli sınıflara ayrılmış olup, bu yerlerde yatarak tedavi görecek memurlar ile memur yakınlarının hangi sınıf yataktan yararlanabileceği ise ilgili memurun kadro derecesine göre farklılık göstermektedir.Devlet memurunun kadro derecesine göre sınıfları belirlenen hasta yataklarından (resmi sağlık kurumlarındaki yataklardan); memurun kendisi, eşi ve bakmakla yükümlü olduğu ana, baba ve aile yardımı ödeneği kapsamındaki çocukları yararlanabiliyor.

Yatakların üç sınıf olarak belirlendiği yerlerdeki uygulama

Memur ve/veya yakınları, yatakların 3 sınıfa ayrılmış olduğu resmi sağlık kurumlarındaki yataklı tedavilerinde;

*Memurun kadro derecesi 1, 2, 3 veya 4 ise birinci sınıf yatakta yatırılırlar.

*Memurun kadro derecesi 5, 6, 7, 8, 9 veya 10 ise ikinci sınıf yatakta yatırılırlar.

*Memurun kadrosu diğer derecelerde ise üçüncü sınıf yatakta yatırılırlar.

Yatakların iki sınıf olarak belirlendiği yerlerdeki uygulama

Memur ve/veya yakınları, yatakların 2 sınıfa ayrılmış olduğu resmi sağlık kurumlarındaki yataklı tedavilerinde;

*Memurun kadro derecesi 1, 2, 3 veya 4 ise birinci sınıf yatakta yatırılırlar.

*Memurun kadrosu diğer derecelerde ise ikinci sınıf yatakta yatırılırlar.

Lüks odadan yararlanma

Yataklı tedavi kurumlarında lüks oda bulunduğu durumlarda, kadro derecesi 1 ve 2 olan memurlar ile bu memurların yakınları lüks odada yatırılırlar.

Kadro derecesine uygun yatağın olmaması

İlgili sağlık kurumunda, memurun kadro derecesine göre memur veya yakınının yatması gereken sınıfta yatak bulunmadığı durumlarda, tedavinin gecikmesinde sakınca varsa hasta daha üst sınıf yatakta yatırılır ve sınıf farkı ücreti alınmaz. Ancak, tedavinin gecikmesinde sakınca bulunmuyorsa, sınıf farkı ücreti ilgili memurdan alınmak şartıyla memurun isteği üzerine hasta üst sınıf yatakta yatırılabilir.

Görevden dolayı tedavide yatak sınıfı

2330 sayılı Nakdi Tazminat ve Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki görevlerden dolayı yaralandığı veya sakat kaldığı için resmi sağlık kurumlarında yataklı tedavi gören memurlar, kadro derecelerine bakılmaksızın birinci sınıf yatakta yatırılır.


memurunyeri 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.