ABONE OL

Kamudaki Unvan Değişikliği Sınavıyla İlgili Sorunlar ve Çözüm Önerileri
Görüldüğü üzere yasa, devlet memurluğunu bir meslek olarak kabul etmekte ve bunlara sınıfları içinde en yüksek derecelere kadar ilerleme imkanı sağlanmasını, sınıflar içinde ilerleme ve yükselme istemlerinin liyakat sistemine dayandırılmasını öngörmektedir. bu iki ilkenin temelinde, objektif kurallar çerçevesinde işin ehline verilmesi ve hak etme kavramı yatmakta olup, kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin tek güvencesinin de, hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesinden geçeceği de tabiidir.(kamu denetçisi muhittin mihçak)


Örnek-1 Sağlık Bakanlığı personeli öğretmenlik bitirse; bağlı olduğu kuruluşta ünvan değişikliği sınavında öğretmen kadrosu açılmadığından istediği kariyer mesleği yapamamaktadır.


Örnek-2 Milli Eğitim Bakanlığı personeli ziraat mühendisliği bitirse; bağlı olduğu kuruluşta ünvan değişikliği sınavında ziraat mühendisi kadrosu açılmadığından istediği kariyer mesleği yapamamaktadır vb.örnekler çoğaltılabilir. Bu durum kariyer ve liyakat ilkelerine uymamaktadır.


Yaşanılan sorunlar ;


* Norm Kadro kısıtlaması 


* Kurumlar hizmet gerekliliği şartını koyarak bazı ünvanlı kişileri mağdur etmektedir.


* Kurumlar arası geçişler; belirli bir sistematiği, bir düzeni olmadığı için çok zor olduğu bilinmektedir.


Sorunun çözülebilmesi için öneriler ;


*Kurumlar unvan değişikliği sınavlarında personellerinin talepleri doğrultusunda hizmet gerekliliğini sorun etmeden kariyer ve liyakat ilkeleri gereği talep olan kadroları açması


* Artan nüfüsa binaen norm kadrolar güncellenmeli


*Kurumlar arası geçişlere bir standart getirmek ve düzenleme yapmak (Devlet Memurları Kanunu’nun 74. Maddesinde “Memurların bu Kanuna tabi kurumlar arasında, kurumların muvafakatı ile kazanılmış hak dereceleri üzerinden veya 68 inci maddedeki esaslar çerçevesinde derece yükselmesi suretiyle, bulundukları sınıftan veya öğrenim durumları itibariyle girebilecekleri sınıftan, bir kadroya nakilleri mümkündür” maddesi yer almaktadır.)Bu maddeyi uygulamak.


* Merkezi olarak ünvan değişikliği sınavı yapılarak kendi kuruluşunda yükselemeyen personel sınav sonucu kadrosunun bulunduğu kuruma atanabilecektir.


Buradaki amaç mağduriyeti olan personelin kariyer ve liyakat ilkeleri gereği ünvan değiştirerek mesleğini icra etmesidir.


Kamu hizmetlerinin etkin ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesinin tek güvencesinin de, hizmetin yetişmiş, ehil kamu görevlilerince yerine getirilmesi ve bu sayede sevdiği ve istediği mesleği yapacak olan personelin verimliliğinin artacağı şüphe götürmeyen bir husustur.


Saygılarımla.

Hakan Sartaş
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.