ABONE OL

Kamuda Yeni Dönem! Arabulucu Bakan Geliyor..
AK Parti’nin Kızılcahamam’da gerçekleştirilen 29. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın basına kapalı bölümünde milletvekillerine, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin birinci yılına yönelik değerlendirmeler yapıldı. Yeni sistemle ilgili sunum yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sistemin kendisinde değil uygulamada bazı aksaklıkların olduğu vurgulandı. Yaşanan aksaklıklara sebep olan başlıklar arasında ekonomideki dalgalanmalar, genel seçimlerin Kasım 2019 yerine 24 Haziran 2018’de yapılmasından dolayı, yeni sisteme 17 ay erken geçilmesi, altı ay süren mahallî seçim süreci, Suriye ve Irak’ta yaşanan gelişmelerin bölgeye etkisi olduğu öğrenildi. Ayrıca, yetki devri konusunun önemli sorun alanlarından biri olduğunun altı çizilirken; başlangıçta yüzde 39 olan yetki devri oranının yüzde 45’e çıktığı, ancak bu oranın daha da yükselmesi gerektiği vurgulandı.

Oktay’ın çözüm tavsiyeleri şöyle:

-Yetki devri yaygınlaştırılacak. Devredilen yetkilerin kullanımı ve uygulaması kontrol edilecek, izlenecek ve raporlanacak.
- Vekâleten yapılan atamalara sınırlama getirilecek.
-Mahallî yönetim hizmetlerinin hızlandırılması ve etkinleştirilmesine yönelik ‘Yetki kullanımı’ çalışması yapılacak.
- Bakanlık, kurum ve kuruluşların Külliye’deki iş ve işlemlerini kurumsal olarak takip edebilecekleri irtibat noktaları belirlenecek.
-Bakanlıklarda, bakan başkanlığında en geç iki haftada bir koordinasyon toplantısı yapılacak. En geç haftada bir defa da bakan yardımcıları koordinasyon toplantısı düzenlenecek; toplantı sonuçları bakana raporlanacak.
- Birden çok bakanlığı ilgilendiren kararname ve kararlarda, tüm ilgili taraflarla istişare güçlendirilecek. Kesişen alanlarda çözüme ulaşılmayan konularla ilgili oluşan koordinasyon eksikliğini giderecek ‘ara bulucu bakan’ şeklinde bir ara birim oluşturulacak.
- Cumhurbaşkanlığı Merkez Teşkilatı, Parti ve Meclis grubu yürütme organlarından talep edilen verilerin standart formatları belirlenecek ve ortak bir veri havuzunda toplanacak.
- Meclis komisyonunda tartışılan kanuni düzenlemeler, sivil toplum ve kamuoyu nezdinde anlatılarak kamuoyu desteği sağlanacak.
-Sosyal medya ve YouTube gibi kanallar daha aktif kullanılacak. Sistemin tanıtımı, toplumda kabul görmüş kişiler aracılığıyla yapılacak.
- Geçiş sürecinin etkin yönetilmesi amacıyla izleme ve takip sistemi kurulacak.


Kaynak : Türkiye 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
sıra sistemi 8 ay önce

il içi ve il dışı yer değiştirmede sıra sistemi olmalıdır

Misafir Avatar
Öğretmen 8 ay önce

Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir Din Kültürü ve İngilizce dersleri 1.sınıftan itibaren müfredata konulmalıdır

Misafir Avatar
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın 8 ay önce

Sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır öğretmenlere lojman tahsis edilmelidir elektrik su doğalgaz İnternet gıda ücreti bedava olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır il içi ve il dışı atamada sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır