İşe Yeni Giren Mühendis İle 40 Yıllık Mühendis Maaşı Farkı
Devlet memuriyetine girenlerin hizmet sürelerinin artması, kazanılmış hak aylık derecelerini ve kadro derecelerini de etkiler. Kadro derecesindeki ve/veya kazanılmış hak aylık derecesindeki yükseliş, genellikle memurların aylık ücretlerine artış olarak yansımakta ancak bu artışın miktarı unvanlara göre değişebilmektedir.

Bu kapsamda, memuriyete 8/1’deki Mühendis kadrosunda yeni başlamış olanlar ile Mühendis kadrosunda 40 yıl görev yapmış ve kazanılmış hak aylık seviyesi 1/4’e ulaşmış olanların aylık net maaş miktarları arasında, 2019 yılının ilk yarısında (%15 gelir vergisi diliminde) ne kadar fark olduğu konusunda hazırladığımız Tabloya aşağıda yer verilmiştir.

Ancak Tabloya bakıldığında, Mühendis unvanlı kadroda memuriyete başlayanlar ile Mühendis kadrosunda 40 yıllık hizmeti bulunanların aylık net maaşları arasındaki farkın, yıllar süren meşakkatli hizmetin karşılığı sayılabilecek bir düzeyde olmadığını görmekteyiz.

Yeni başlayan mühendis ile 40 yıllık mühendis maaşı arasındaki fark (2019 yılının ilk yarısında)

Derece - Kademe

Hizmet Süresi (Kıdem Yılı)

Aylık Net Maaş

8/1

Yeni başlayan

5.123 TL

1/4

40 yıl

5.802 TL

Aylık Net Maaşlar arasındaki Fark

679 TL

NOT: Aylık maaş hesaplamasında;

  • Aile yardımı ve asgari geçim indirimi bakımından, bekar (ya da eşi çalışan) ve çocuksuz personele göre değerlendirme yapılmıştır.
  • Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.
  • Çalışılan kurumlardan ve yerlerden kaynaklı ödeme farklılıkları (zam ve tazminat, sosyal denge tazminatı gibi) dikkate alınmamıştır.
  • Yabancı dil tazminatı ödemesi,  zorunlu bireysel emeklilik sigortası primi kesintisi, sendika aidatı kesintisi ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemesi dikkate alınmamıştır.
memurunyeri.com 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mühendis 12 ay önce

Tekniker ile maaş farkı da çok az.Bu da gösteriyor ki beyin patlatmadan sorumluluk almadan tekniker olmak daha iyi.zaten herkese 3600 ek gösterge çıkarsa muhendis olmanın hiç bir cazibesi kalmaz.