ABONE OL

Hukuk Fakültesinde Okuyan Memurlar 35 Yaş ve Staj Sorunlarına Çözüm Bekliyor
Bilindiği gibi hâkim ve savcılık sınavına katılacaklarda aranılacak şartlar 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununa uygun olarak düzenlenmektedir. Bu kanuna göre; avukatlık mesleğinden alınacak hâkim ve savcı adayları için, avukatlık mesleğinde fiilen en az üç yıl çalışmış olmak ile yazılı yarışma sınavı için giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 45 yaşını doldurmamış olanlar, diğer adaylar için ise giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olanlar başvuru yapabilmektedirler.

Bu şartlar istenildiğinde Hukuk Fakültelerimizde öğrenim gören birçok memur arkadaşımız(öğretmenler, subaylar, polisler vb.) Hâkimlik ve Savcılık sınavlarına katılamamaktadırlar. Hâlbuki bu kişiler zaten devletimizin memurudur ve kurumlar arası geçiş gibi düşünülerek yaş şartı aranmamalı ya da en azından esnetilmelidir. Bu durum hem kendi içinde çelişkilerle doludur hem de başarılı birçok insanı mağdur etmektedir. Ayrıca bir diğer sorun ise bu kişilerin memuriyet görevlerini ifa ederken stajlarını yapamamalarıdır. Kamuoyuna yansıyan haberlere göre Ekim ayında “Yargı Reformu Paketi” TBMM gündemine gelecek ve yasalaşacaktır. Kamuoyunun haklı bulduğu bu insanların taleplerinin de Yargı Reformu paketinde karşılanması tek temennimizdir.
Bu insanların CİMER’e yaptıkları başvuruyu aşağıda aynen paylaşıyoruz:

Sayın Cumhurbaşkanım;

…………. Üniversitesi ………… Hukuk Fakültesi 4. Sınıf öğrencisiyim. Bildiğiniz gibi hâkim ve savcılık sınavına katılacaklarda aranılacak şartlar 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar Kanununa uygun olarak düzenlenmektedir. Bu kanuna göre; avukatlık mesleğinden alınacak hâkim ve savcı adayları için, avukatlık mesleğinde fiilen en az üç yıl çalışmış olmak ile yazılı yarışma sınavı için giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 45 yaşını doldurmamış olanlar, diğer adaylar için ise giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olanlar başvuru yapabilmektedirler.

Ben ve benim gibi birçok arkadaşım halen ülkemizin çeşitli üniversitelerinde Hukuk Fakültesi öğrencisi olarak öğrenim görmekteyiz aynı zamanda 657 sayılı DMK’ya bağlı çalışan memuruz. Yukarıda belirttiğimiz yaş şartından dolayı Hâkimlik ve Savcılık sınavlarına katılamamaktayız. Memur olan biz ve bizim durumumuzda ki adaylar için 2802 sayılı kanunda yapılacak bir düzenleme sonucu adı geçen sınavlara katılabilir ve çalışırken staj yapabiliriz. Bu konuda takdirlerinizi ve yardımlarınızı bekler saygılar sunarız.

Ad Soyad 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Alp 12 ay önce

Ankara hukukta okuyorum ve memurum temennim odur ki yetkili kişiler bu haberi görür derdimize çare olurlar yetenekli, işini hakkıyla yapacak devlet terbiyesi almış kişilere yardımcı olunmasını canı gönülden istiyorum.

Misafir Avatar
Muhalefet şerhi 12 ay önce

Hakim savcilik mesleği 657 sayılı kanunla değil 2802 sayılı kanunla duzenlenmistir kurumlar arasi gecis gibi dusunulemez hakimlik meslegin fitrati itibariule tecrube isteyen bir meslek olup hali hazirda vasifsiz onlarca hukuk fakultesinden mezun olan vasifsiz binlerce sözüm ona basarili! hukuk fakültesi mezunu varken bu kisilerin boylesine devletin omurgasi olan bir yapiya yerlesmelerini dogru bulmuyorum. Bununla birlikte hakimlik ve savcilik stajinin 5 yila cikartilmasi ve bu staj surecinin daha sıkı denetlenerek sonucunda karar verilmesi gerekir. Not: Hakim ya da savci degilim. Adayida degilim.

Misafir Avatar
Utku 12 ay önce

Adaletli sözlü sınav derdi bitti de memurların hakim savcılığı yaşla kaçırması kaldı

Misafir Avatar
Özcan 12 ay önce

Mesajları yayınlamak için okuyan sayın görevli benim mesajım suç hakaret v.b.iceren icerikte değil neden yayinlamadiniz lütfen yayınlar mısınız? Az önce yazdım edebiyat öğretmeni 5 mülakatta n elenen

Misafir Avatar
ÖZCAN 12 ay önce

Selçuk Hukuk Fakültesini 2012 de bitirmiş 18 yıllık Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeniyim.2012-2015 yılları arasında 3 ü adli hâkimlik ;1'ı idari hakimlik; 1 ı de Kamu Denetçiliği Kurumu uzman yrd. Olmak üzere 5 yazılı sınavda başarılı oldum;ancak 5 mülakatta da elendim.Halen Meb de Türk Dili ve Edebiyat Öğretmeni olarak çalışıyorum, avukatlik stajı da mevcut halde yapamiyorum.Sayın Cumhurbaskanımızdan ve TBMM den bu konuda gerekli düzenlemeleri yapmasını bekliyoruz.

Misafir Avatar
Hakkı YENMİŞ 12 ay önce

Bu konuda hakkımız yendi özellikle mülakatlarda ama hiçbir şey yapılacağına inanmıyorum

Misafir Avatar
Ahmet 13 ay önce

Selçuk Hukuk fakültesinde okuyorum aynı zamanda burada öğretmenim çok yerinde ve güzel bir yazı yetkililer umarım bu sorunlarımıza duyarlılık gösterirler