Hakem Kurulu Ne Zaman Toplanıp Kararını Açıklayacak?
Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na ilişkin detaylar; Toplu Sözleşme Görüşmelerinin Yapılma Usul ve Esasları ile Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Kurum İdari Kurullarının Teşkili, Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin 9'uncu ve 11'inci maddesinde açıkça belirtilmektedir.

Toplu Sözleşme Görüşmelerinin Yapılma Usul ve Esasları ile Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Kamu Personeli Danışma Kurulu ve Kurum İdari Kurullarının Teşkili, Çalışma Usul ve Esaslarına İlişkin Yönetmeliğin 9. maddesi

Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurma

MADDE 9 – (1) Toplu sözleşme görüşmeleri sonunda toplantı tutanağı imzalanmasından veya tespit tutanağı düzenlenmesinden itibaren üç işgünü içerisinde toplu sözleşme görüşmelerinin ilgili bölümüne ilişkin tutanağı imzalamaya yetkili olanlar, taraf oldukları bölüm için Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurabilir.

(2) Toplantı tutanağı, başvuru sırasında Kurula sunulur.

(3) Tespit tutanağı düzenlenmiş uyuşmazlıkla ilgili olarak Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurulması halinde ise tespit tutanağı Devlet Personel Başkanlığınca Kurula sunulur.

(4) Toplu sözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanmasına rağmen tarafların Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvurmaması halinde, kamu görevlilerine takip eden iki mali yıl boyunca uygulanacak mali ve sosyal haklar, genel hükümlere göre belirlenir.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun çalışma usulü

MADDE 11 – (1) Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, Kurula son başvuru tarihini takip eden gün, Başkanın çağrısı üzerine Başkanın belirleyeceği yerde çalışmalarına başlar.

(2) Kurul, Başkan dahil en az sekiz üyenin katılımı ile toplanır.

(3) Mazereti nedeniyle toplantıya katılamayacak üyelerin yerine yedekleri çağrılır.

(4) Çalışma programı, toplantı gündemi, toplantı veya tespit tutanağını inceleme usul ve esasları ile toplantıya ilişkin diğer hususlar Başkan tarafından belirlenir.

(5) Kurul, yapılan başvuruları beş gün içinde inceler ve kararını verir.

(6) Kurul, ihtiyaç duyması halinde tarafları dinleyebilir.

(7) Kurul, toplantıya katılanların çoğunluğu ile karar alır. Kurul üyeleri çekimser oy kullanamazlar. Oyların eşitliği halinde Başkanın bulunduğu taraf çoğunluğu sağlamış sayılır.

(8) Karara katılmayan üyeler, ayrı ayrı veya birlikte, karşı oy şerhini ve gerekçesini tutanağa yazdırır.

(9) Kurul kararları kesindir ve toplu sözleşme hükmündedir.

(10) Kurul kararları taraflara üç gün içerisinde yazılı olarak bildirilir ve Resmî Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilir.

(11) Kurulun sekreterya hizmetleri Devlet Personel Başkanlığınca yürütülür. 
Loading...
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Kemal 7 ay önce

Sendika baskanina tessekkurler bu teklife imza atmak memuru satmakti simdi hukumet agirlikli hakem heyeti memura darbe vurcak

Misafir Avatar
Memur 7 ay önce

Ülke bir an önce erken seçime gitmeli

Misafir Avatar
süresiz sözleşmeli 7 ay önce

belediyelerdeki 4 b li çalışan sözleşmelilere 3+1 nerede hep biyere verip verip diğerlerini görmemezlikten gelmeyin süresiz sözleşmelilere kadro bizde insanız

Misafir Avatar
Arifi 7 ay önce

Sayın Başkan 2 sene için yuzde 20 diyerek yine bir çuval inciri berbat
Etti.bunun boyle olacağı belliydi..
Hakem kuruluşuda ilk sene için yuzde
5+5 ikinci sene içinde yuzde 4+4 verecek ...

Misafir Avatar
m.an 7 ay önce @Arifi

KATILI-YORUM ...BENCEDE AYNISI OLACAK DİYE DÜŞÜNÜYORUM TEK İSTEĞİM BAYRAM İKRAMİYESİ VE EMEKLİLİLERE AİLE YARDIMI OLSUN HİÇ OLMAZSA!

Beğenmedim (0)