Gelir Vergisi Oranının %15'ten %20'ye Çıkması Bazı Memurları Etkilemiyor
Maaştan kesilen gelir vergisi oranı yükseliyor


Devlet memurlarının aylık brüt maaşlarından her yıl Ocak ayında %15 oranında gelir vergisi kesilirken, yılın ilerleyen aylarında (maaş durumlarına göre farklı aylarda) %20 oranında gelir vergisi kesilmekte ve izleyen aylarda bu oran bazı memurlar için %27’ye yükselebilmektedir.
İlgili memur hakkında uygulanan gelir vergisi oranının yükselmesi, aylık net maaşının azalmasına yol açarken, asgari geçim indirimi ve engelli indirimi uygulamaları nedeniyle, bazı memurların net maaşını hiç etkilemeyebilmektedir.
Engelli indirimi, memurun gelir vergisi oranı uygulanacak olan gelir matrahından indirilirken; asgari geçim indirimi ise gelir vergisi oranı uygulanmak suretiyle belirlenen gelir vergisi miktarından indirilmektedir.
Memurun geliri üzerinden hesaplanan (engelli indiriminden yararlanıyor ise bu da dahil edilerek) aylık gelir vergisi tutarının, ilgili memur hakkında geçerli olan AGİ tutarından daha az olduğu durumlarda, asgari geçim indiriminden eksik yararlanılması söz konusu olabilmektedir. Gelir vergisi oranının yükselmesi, bu  durumda olan memurların net maaşının azalmaması veya azalması gerekenden daha az azalması  sonucunu doğurmaktadır.
Uygulamada karşılaşılan durum


Gelir vergisi oranının %15’ten %20’ye yükseldiği durumlarda bazı memurların maaşının etkilenmediği durumu anlatmak bakımından, örnek seçtiğimiz bazı unvanlarda görev yapan ve asgari geçim indirimi ile engelli indirimi durumları tabloda belirtilen bazı memurlarla ilgili olarak 2017 yılının ikinci altı aylık dönemindeki bilgilere aşağıda yer verilmiştir.
 
Hakkında uygulanan gelir vergisi oranı %15’ten %20’ye çıkmasına rağmen net maaşı değişmeyen bazı memurlar (2017 yılının ikinci yarısında)
UNVANI
D/K
Hizmet
Engelli İndirimi
Asgari Geçim İndirimi
Aylık Net Maaş
Gelir Vergisi Oranı
 %15 veya %20
Vaiz
2/3
25
2.derece
Eş çalışmıyor, 3 çocuk
3.761 TL
Avukat
1/4
25
1.derece
Bekar/Eş çalışıyor, 2 çocuk
4.494 TL
Öğretmen
1/4
20
1.derece
Bekar/Eş çalışıyor, 1 çocuk
3.471 TL
Polis Memuru
1/4
25
1.derece
Eş çalışıyor, 1 çocuk
4.050 TL
Şube Müdürü
1/4
25
1.derece
Eş çalışıyor, 1 çocuk
4.579 TL
Şef
1/4
25
2.derece
Eş çalışmıyor, 3 çocuk
3.646 TL
Mühendis
1/4
25
1.derece
Eş çalışmıyor, çocuksuz
4.883 TL
Memur
1/4
25
2.derece
Eş çalışmıyor, 3 çocuk
3.417 TL
Hizmetli
1/4
25
2.derece
Eş çalışmıyor, 2 çocuk
3.017 TL
Hemşire (mesleki lisans)
1/4
25
1.derece
Eş çalışmıyor, 1 çocuk
3.981 TL
VHKİ
1/4
25
1.derece
Bekar/Eş çalışıyor, 1 çocuk
3.235 TL
NOT:
-Aile yardımı bakımından, çocukların 6 yaşından büyük oldukları varsayılmıştır..
-Döner sermayeden yararlananlar için, sabit döner sermaye ödemesi (net ek ödeme miktarı kadar) hesaplamaya dahil edilmiştir.
-Çalışılan kurum, yer ve bölgeden kaynaklı ödeme farklılıkları dikkate alınmamıştır.
-Yabancı Dil Tazminatı dikkate alınmamıştır.

Memurunyeri 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ilknur 12 ay önce

Benim esim bir sirkette dagitim personeli olarak calisiyor. Uc kurus bayram ikramiyesi, agi cocuk parasi maasi prim de dahil toplamda 2300 tl kazaniyor ve bu parayi kazanmak icin bir komyon dolusu urun dagitiyor yaklasik 2 tona yakin.iş
bulamadigim icin evde cocuguma bakiyorum. Ve cok uzuluyorum bu duruma.750 tl ev kirasi faturalar yedigimiz ictigimiz derken ve 400 tl ye yakin bir kesintiyle ay basini getirmeye calisiyoruz.yazik ya bu millete zaten aldigimiz herseye vergi oduyoruz,bari emegimizi birakin.

Misafir Avatar
mehmet 1 yıl önce

399a tabi memurların tüm aldıkları brüt oldğundan 9. ayda %27 lik dilime girmekteydi.siz neyin kafasını yaşıyorsunuzki sayısı çok az olan engeliyi örnek gösteryorsunuz.

Misafir Avatar
Memur 1 yıl önce

Bu durumda memur ocakta zam almayacak.

Misafir Avatar
Umut 1 yıl önce

Ne saçmalıyorsun yazdığınız siz de bir okuyun.Genele hitap edin

Misafir Avatar
adil düzen 1 yıl önce

kaç engelli memur var, bu haber geneli yansıtmıyor. Geneli ilgilendiren şu; millet yüzde 27 oranına giriyor son iki ay yerlisi yabancı bütün futbolcular yüzde 15 ödüyor, yazık bu emek mahkumu işçi ve memura.