ABONE OL

Gayretli Çalışan Memura 2.775 TL Ödenebilir

Kurumlarındaki olağanüstü gayret ve çalışmalarından dolayı Devlet memurlarına her defasında “2.775 TL” tutarında para ödülü verilebiliyor.

Hangi hallerde, kimlere, hangi amirler tarafından ödül verilebileceği ile verilecek para ödülünün ne kadar olabileceğine ilişkin hususlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenmiştir. Bu düzenleme kapsamında, kurumlarındaki olağanüstü gayret ve çalışmalarından dolayı Devlet memurlarına her defasında “2.775 TL” tutarında para ödülü verilmesi mümkündür.

Memura para ödülü verilmesinin şartları

Devlet memurunun para ödülü alabilmesi için; üç defa başarı belgesi almış olması, üç defa başarı belgesi aldığı için kendisine üstün başarı belgesi verilmiş olması ve ilgili amirleri tarafından ödül verilmesinin uygun görülmesi gerekir.

Konuya ilişkin olarak 657 sayılı Kanunda yer alan belirlemeye göre;

**Görevli olduğu kurumda olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle, kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında, kamu zararının oluşmasının önlenmesinde ve önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında, kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkinlik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladığı belirlenen memura başarı belgesi verilir. Memurun başarı belgesini, merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde vali, ilçelerde ise kaymakam verir.

**Üç defa başarı belgesi alan memura, üstün başarı belgesi verilir. Memurun üstün başarı belgesini, merkezde bağlı veya ilgili bakan, illerde vali, ilçelerde ise kaymakam verir.

**Üstün başarı belgesi alan memura, merkezde bağlı veya ilgili bakan ve illerde ise vali tarafından uygun görülmesi halinde para ödülü verilir.

Ancak, memurun üstün başarı belgesi almış olması, kendisine mutlaka para ödülü verileceği anlamına gelmeyeceği gibi, kamu kurum ve kuruluşlarında ödül verilebilecek personel sayısı da bazı sınırlamalara tabidir.

Memura verilecek para ödülüne ilişkin sınırlamalar

Memurlara verilecek para ödülü; her defasında verilebilecek ödül miktarı ve ödül verilebilecek personel sayısı bakımından sınırlamaya tabidir.

**Ticaret Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında, bir yıl içinde verilebilecek ödül sayısı, ilgili kurumun yılbaşındaki dolu kadro sayısının en çok binde 20’si kadar olabiliyor.

Diğer kurumlarda bir yıl içinde verilebilecek ödül sayısı ise ilgili kurumun yılbaşındaki dolu kadro sayısının en çok binde 10’u kadar olabiliyor.

**Memura bir defada verilebilecek para ödülünün miktarı, ödül verme tarihinde geçerli olan en yüksek Devlet memuru aylığının en çok %200’ü kadar olabiliyor.

Ayrıca, bir yıl içinde verilebilecek ödül sayısının aşılmaması kaydıyla, aynı memura aynı yıl içinde birden fazla ödül verilebilir.

Verilebilecek para ödülünün miktarı

Bir memura bir defada verilebilecek para ödülü miktarı, en yüksek Devlet memuru aylığının %200’üne kadar olabiliyor.

2020 yılının ilk yarısında geçerli olan aylık katsayısına göre, en yüksek Devlet memuru aylığı 1.387,58 TL olduğundan, memura bir defada verilebilecek ödülün miktarı da en çok “2.775 TL” tutarında olabiliyor.


memurunyeri 

Anahtar Kelimeler:
MemurçalışanGayretli
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
GAZİKENTLİ 2 ay önce

BİZİM O KADAR GAYRETLİ VATAN SEVER MEMUR OLARAK BEŞ İŞİ BİRDEN GÖTÜRDÜK MALESEF YAĞCI VE CEMAATÇİ OLAN MEMURLARA BELGE VERDİLER ALLAHINDAN BULSUNLAR

Misafir Avatar
34hk 2 ay önce

kanun varda, bunu adaletli şekilde uygulayacak amir mi var bu ödülleri çalışanlar değil yalakalar alıyor. bunu amirin insafına bırakmamak lazım başka ölçme araçları var

Misafir Avatar
bu ortamda hele hastanede ise 2 ay önce

hiçbir izne tabi olmadan risk altında olan herkes bu ödülü hak ediyor....duyurulur...duyan olursa...