ABONE OL

Çözüm Esnek Mesai!

Ancak ‘İnsanlar işe nasıl gidecek?’in cevabı verilmeden atılan adım kaosa kapı araladı. Çözüm olarak ise vardiyalı mesai öne çıktı. Uzmanların ısrarla vurguladığı modele ilişkin adım üç büyükşehirden geldi. İstanbul’da belediyede, Ankara ve İzmir’de de valilikler esnek çalışmaya geçti.

Grip sezonunun başlamasıyla vaka piki endişe verici hale geldi. Çağrılar yetersiz kalınca devlet sert önlemleri devreye soktu, toplu taşımada ayakla yolcu kısıtlaması getirildi. Ancak işleyişin devam etmesini sağlayacak tedbirler alınmayınca karar kağıt üstünde kaldı. Çözüm ise belediyelere kaldı. İBB Başkanı İmamoğlu “Bu yasak 2 milyon yolcuyu taşımıyoruz anlamına geliyor. Yasak benden çözüm senden olmaz” dedi.

ANKARA’DA DÖRT FARKLI ÇALIŞMA SAATİ

İlk çözüm adımı İBB’den geldi. Otobüslerde yoğunluğun azaltılması için uygulanabilir tek çözüm olarak gösterilen kademeli mesaiye geçileceğini duyuran İmamoğlu “06.00-15.00 mesaisi başlayacak” dedi. İzmir Valisi Selim Köşger de Konak’taki kamu kurumlarında pazartesiden itibaren farklı mesai saati uygulamasına geçileceğini bildirdi. Ankara Valiliği ise dört farklı mesai çizelgesinin hazırlandığını açıkladı.

İŞ SAATLERİNİN AYRILMASI BALIK İSTİFİ OTOBÜSÜ RAHATLATIR

Bilim insanları, toplu taşımada yığılmanın önüne geçilmesi için kademeli mesai uygulanmasını defalarca dile getirmişti. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan “Vatandaşlar aynı zaman diliminde işte olabilmek için mecburen kalabalık toplu taşıma araçlarına biniyor. Halbuki mesaileri kademelendirirseniz kalabalıkları önlersiniz” demişti. Yalnızca yasaklamanın yetersiz kalacağını belirten Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de “İnsanlar işe gitmek zorunda. Kademeli mesai yarar sağlar” ifadesini kullanmıştı.

ÇÖZÜM VARDİYA DÜZENLENMESİNDE

Toplu taşımada ayakta yolcu kısıtlaması, plansız şekilde hayata geçirilince vatandaşın mağduriyeti büyüdü, duraklar doldu taştı. Bulaş zincirini kırmadaki en kritik tedbirlerden biri olan kademeli ya da esnek mesai ise bilim insanlarının ısrarlı uyarılarından sonra devreye girdi. Ankara ve İzmir Konak’ta valiliğe bağlı kurumlarda artık farklı mesai saatlerinde çalışılacak. İBB Başkanı İmamoğlu, benzer kararın İstanbul’da da uygulanacağını söyledi.

Salgınla mücadelede vaka sayıları artınca yeni önlemler devreye girdi. Test sonucu pozitif çıkan ya da hastalarla teması olup da evlerinde izolasyonda bulunması gerekirken dışarı çıkan kişiler, artık yurtlarda zorunlu olarak karantinaya alınacak. Bulaş zincirini kırmada en önemli faktör olan kademeli ya da esnek mesai sistemi de yaygınlaşıyor. Toplu taşımadaki kalabalık ve ofislerde yoğun şekilde bir araya gelmeleri önleyecek düzenleme İstanbul, Ankara ve İzmir’de devreye giriyor. İçişleri Bakanlığı’nın getirdiği toplu taşımda ayakta yolcu taşıma yasağını değerlendiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Yasak benden, çözüm senden olmaz. İstanbul’a hep beraber çözüm bulmalıyız” dedi. İmamoğlu, toplu taşıma konusunda çözüm için mesai düzenlemesi getirilmesi gerektiğini söyledi. Fox TV’ye konuşan İmamoğlu “İstanbul’un çözümü Ankara’dan gelmemeli. Şu anda alınan yasağa bakarsınız 2 milyon yolcuyu taşımıyoruz demek anlamına geliyor. Valimiz ile toplantı yaptık. İstanbul’a çözümle çıkacağız. Bunun içinde mesai düzenlemesi var. İstanbul’da toplu taşıma oranı şu anda yüzde 50. İnsanlar çok yoğun bir şekilde özel araç kullanıyor. Toplu taşıma konusunda çözüm, mesai düzenlemesi. Örneğin İBB çalışanları mesaiye 6’da başlayacak, 3’te bitirecek” ifadesini kullandı. Alınan karara göre binlerce yolcunun taşınamayacağını, ek otobüs de koyamayacaklarını anlatan İmamoğlu, şunları söyledi: “Önümüzdeki hafta İstanbul’a özel çözümlerimizle sahaya çıkacağız. Bunun içinde mesai düzenlemesi de var. Böylece farklı zamanlamaları planlayacağız. Şu anda hem valilik hem de büyükşehir tarafında bir heyet oluşturduk. Çünkü İstanbul’un kendine özel bir çözümü olmak zorunda. Düzenleme burada çalışılır, karar verilir, Ankara’ya gönderilir, kimse yetkili o açıklar. Burada herkesin bir emek verdiğinin farkındayım ama en önemli şey koordinasyon.”

SADECE MİLLİ GÜNLER KUTLANACAK

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de Konak ilçesindeki kamu kurumlarında 14 Eylül’den itibaren farklı mesai saati uygulamasına geçileceğini açıkladı. Köşger, şunları kaydetti: “Listede bulunan kamu kurum ve kuruluşları için mesai saatleri sabah 08.00-12.30, öğlen 13.00-16.30 olarak, bazı kamu kurum ve kuruluşları için ise mesai saatleri sabah 09.00-13.00, öğle 13.30-17.30 olarak belirlenmiştir. Konak ilçesi dışındaki tüm ilçelerimiz sabah 08.30-12.30 öğlen, 13.3017.30 arasındaki mesai saatleri uygulamasına devam edecektir.” Köşger, kurumlar arasında İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğünün de arasında olduğu 53 kurumun yer aldığını bildirdi. Ayrıca İzmir’de milli günler ve mahalli kurtuluş günü kutlama törenleri dışındaki tüm sosyal etkinlikler yasaklandı. Ankara Valiliği de ‘kontrollü sosyal hayat’ kapsamında salgının bulaş hızının kontrol altına alınması amacıyla mesai düzenlemesine gitti. Valiliğe bağlı kurumlarda 4 farklı mesai saati uygulanacak. Alınan kararla, ilgili kurumların mesai saatleri 08.00-17.00, 08.3017.30, 09.00-18.00, 10.00-19.00 şeklinde dört farklı şekilde uygulanacak.

İSTANBUL’DA BİR GÜNDE 3 MİLYON 700 BİN KİŞİ TOPLU TAŞIMA KULLANIYOR

İstanbul’da ağustos sonu itibariyle, toplu taşımada yolculuk sayısı yüzde 5,7 arttı. Günlük yolculuk, 3 milyon 700 bini geçti. Yolcuların yüzde 48,1’i otobüsü, yüzde 27,9’u metro-tramvayı, yüzde 12,5’i Metrobüs’ü, yüzde 7’si Marmaray’ı ve yüzde 4,4’ü denizyolunu tercih etti. Araç hareketliliği en fazla 15.00-18.00 saatleri arasında, trafikte en fazla yoğunluk hafta içi 15.00-17.00, hafta sonu 15.00-18.00 saatleri arasında yaşanırken yaka geçişleri, en yoğun 17.00-18.00, en az 03.00-04.00 saatleri arasında gerçekleşti. Trafik yoğunluğu indeksi Mayıs ayında sokağa çıkma yasaklarının da etkisiyle 13 olarak ölçülmüştü. Sokağa çıkma yasağının esnetildiği Haziran ayında yüzde 135 artarak 30’a yükseldi. Temmuz ve Ağustos aylarında ise 24 olarak kaydedildi.

ARTIK SÖZ BİTTİ: SİVİL EKİPLER UYARMADAN İŞLEM YAPACAK

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, kentte koronavirüs tablosunun iç açıcı olmadığını, vaka sayısında artış yaşandığını söyledi. Denetimlere katılan Şimşek “Vakalar artıyor, artık sözün bittiği yerdeyiz. Arkadaşlarımız bundan sonra ceza yazmaktan hiçbir şekilde tereddüt etmeyecekler. Uyarıdan ziyade ceza yazma dönemi başladı. Maske takmadan dolaşanları da ekiplerimiz tespit edip, ceza yazacaklar. Özellikle ara ve ana caddelerde sivil ekiplerimiz olacak” dedi.

‘MASRAFLAR SENDEN’ HÜKMÜ REVİZE EDİLDİ

‘FİRARİ’ POZİTİFLER YURTLARA KONULACAK


İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, Kovid-19 nedeniyle evde izolasyon koşullarını ihlal edenler, karantina süreçlerini yurt ve pansiyonlarda tamamlayacak. Yurt ve pansiyonların güvenliği, mülki idare amiri gözetiminde kesintisiz sürdürülecek, bunun için yeteri kadar personel görevlendirilecek. Tedbirlere göre, izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan geçici nitelikte yerlerde konaklayan kişilerin izolasyon süreçlerini geçirmek/tamamlatmak üzere valilerce yurt ve pansiyon gibi yerler belirlenecek. Yurt veya pansiyonların yönetimi vali tarafından görevlendirilecek bir mülki idare amirinin genel koordinasyonunda sağlanacak. Buraların her türlü temizlik hizmetleri ve diğer lojistik ihtiyaçları AFAD tarafından karşılanacak. Beslenme ihtiyaçları, AFAD koordinasyonunda Türk Kızılay tarafından giderilecek. Ziyaretçi kabul edilmeyecek. Yurtlarda 24 saat güvenlik olacak. İzolasyon süresince tahakkuk edecek iaşe ve ibate bedeli valiliklerce karşılanacak. Önceki gün Sivas’tan başlayarak 17 ilde alınan kararlarda masrafların karantinayı ihlal eden kişilerden tahsil edileceği belirtiliyordu.

MASKE TAKMAMANIN FATURASI

72 saat karantina, 10 kitap okuma ‘cezası’

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, maske takmayan kişilere 3 gün karantina ile en az 10 kitap okuma zorunluluğu getirdiklerini belirtti. Denetimlere katılan Kaldırım, sosyal medya yaptığı paylaşımda “Bugün yaptığımız denetimlerde maske takmayan 65 kişiye 900’er TL idari para cezası verilmiş. 3 gün karantinada kalma zorunluluğu ve en az 10 kitap okuma uygulaması getirilmiştir. Bu tedbirleri ve denetimleri sıkı bir şekilde uygulamaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi. Kitap okumanın ‘ceza’ olarak nitelendirilmesi tepki çekti.

"NE KADAR HASTA O KADAR PARA" KABUL EDİLEMEZ

Ankara Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği performansa dayalı ek ödemenin ‘kabul edilemez’ olduğunu belirtti. Ağustos itibariyle devreye giren ve üç ay geçerli olacak karara tepki gösteren Ankara Tabip Odası ayrıca Başkent’te günde 30 sağlıkçının virüse yakalandığını duyurdu.

Ankara Tabip Odası (ATO) Sağlık Bakanlığının belirlediği performansa dayalı ek ödemeye tepki gösterdi. ATO “Ek ödeme salgın nedeniyle takip edilen kayıtlı kişi sayısına göre performansa bağlanmıştır. Performansa dayalı olan her türlü ödeme kabul edilemez. Ödeme yapılacaksa maaşa yansıyan performansa dayalı olmayan bir ödeme yapılmalıdır” açıklaması yaptı. Ek ödemenin tüm Aile Sağlığı Merkezi (ASM) çalışanlarına verilmesi gerektiğini belirten ATO “Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışma barışını bozan sadece tavan ücretlerinin açıklandığı bu düzenleme kabul edilemez. Aile Sağlığı Merkezi’nde Kovid’le mücadele bir ekip işidir. Bu ekip temizlik personeli, yardımcı sağlık personeli, hemşire, ebe ve aile hekiminden oluşur. Ödeme yapılacaksa tüm ASM çalışanlarını kapsayacak şekilde adaletli bir ödeme şeklinde olmalıdır” çağrısını yaptı. Yönetmelik ile Kovid-19 nedeniyle rapor almak zorunda kalan ASM çalışanlarının ücret kaybına uğratılmasının sona erdiğini hatırlatan ATO, şunları kaydetti: “Bu kısıtlama kaldırılarak tüm sağlık raporları ve izinler için geçerli hale getirilmeli ve Koivd nedeniyle ücret kaybı yaşamış olan tüm sağlık çalışanlarına geriye dönük ödeme yapılmalıdır.” Öte yandan Ankara Tabip Odası Başkanı Dr. Ali Karakoç, Başkent’te salgının kontrolden çıktığını söyledi. Medyasccope TV’ye konuşan Karakoç “Ankara’da günde 30’dan fazla sağlık çalışanı virüse yakalanıyor, hastalar hastane koridorlarında yatak bekliyor” dedi. Karakoç, hastaların evlerinde düzensiz bir şekilde takip edildiğini savundu.

ADIYAMAN’DA 10 GÜNDE 4 BİN VAKA

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman’da son 10 günde PCR testi ile belirlenen bin 200 vaka olduğunu söyledi. Tutdere “Ancak bununla bitmiyor. PCR testi dışında bir de tomografi ile pozitif olduğu tespit edilen hastalar var. Uzmanlar tarafından tomografi sonucunda koronavirüse bağlı zatürre olduğu tespit edilen pozitif hastaların çoğuna PCR testi gerek görülmediği için sadece tomografide pozitif olanlar da eklendiğinde 10 günlük vaka sayısı 4 bini aşıyor” dedi.

DİYARBAKIR’DA 600 SAĞLIKÇI POZİTİF

Diyarbakır Tabip Odası, ağustos raporunu paylaştı. Raporda “Bazı günler 650-700 olmak üzere ortalama 400-450 hastada PCR pozitifliği saptanmaktadır. 700’ün üzerinde hasta kliniklerde 135’in üzerinde hasta yoğun bakım ünitelerinde yatmaktadır. 600’e yakın sağlık çalışanına tanı konulmuştur” denildi.

BÖCEK'E SOLUNUM DESTEĞİ VERİLİYOR

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in koronavirüs tedavisi sonrası akciğerlerinde meydana gelen tahribat nedeniyle entübe edilerek, solunum cihazına bağlandığını söyledi. Prof. Dr. Özkan, “Makineye bağlı şu anda, takipleri devam ediyor. Çok kısa bir zamanda olmasa da yavaş yavaş iyileşecek” dedi. Büyükşehir Belediyesi de Böcek’in 24 saat içerisindeki durumunun stabil olarak devam ettiğini açıkladı.
Kaynak : Karar
 

Anahtar Kelimeler:
Çözüm Esnek Mesai!
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.