ABONE OL

4C'yle İlgili Önemli Görüş
DAĞITIMDA KAYITLI YERLERE

İlgi: Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığının 25.12.2017 tarihli ve 19743215-30669 sayılı yazısı.

696 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 18'inci maddesi çerçevesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4'üncü maddesinin mülga (C) fıkrası kapsamında çalışmakta olanların, mezkur Kanunun 4'üncü maddesinin (B) fıkrasına göre ihdas edilecek sözleşmeli personel pozisyonlarına atama işlemlerinin yapılmasına kadarki süre zarfında bunlar hakkında uygulanacak hükümler hususunda görüş talep eden ilgi yazı incelenmiştir.

Mezkur Kanun Hükmünde Kararnamenin 18'inci maddesi ile 657 Sayılı Kanuna eklenen Geçici 43'üncü maddede, ''Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/12/2017 tarihi itibarıyla ay esasına göre kısmi süreli çalıştırılmakta olanlar ile saat ücreti karşılığı çalışmakta olanlar hariç olmak üzere bu Kanunun 4'üncü maddesinin mülga (C) fıkrası kapsamında tahsis edilmiş geçici personel pozisyonlarında çalışmakta olanlar, pozisyonlarının tahsis edildiği teşkilat ve birimde, halen yürütmekte oldukları hizmetleri aynı şekilde yerine getirmeye devam etmek üzere, bu Kanunun 4'üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında ihdas edilecek sözleşmeli personel pozisyonlarına bu maddesinin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren doksan gün içinde kurumlarınca geçirilirler...'' hükmü yer almaktadır. 

Görüldüğü üzere, mezkur Kanunun 4'üncü maddesinin mülga (C) fıkrası kapsamında çalışmakta olanların aynı Kanunun 4'üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında ihdas edilecek sözleşmeli personel pozisyonlarına söz konusu maddenin yürürlüğe girdiği 2/1/2018 tarihten itibaren doksan gün içinde geçirileceği hüküm altına alınmıştır.

Bu kapsamda çalışanların mezkur Kanunun 4'üncü maddesinin (b) fıkrasına göre sözleşmeli personel pozisyonlarına atama işlemlerinin yapılmasından evvel bu işleme esas teşkil edecek pozisyonların il bazında sayısının, unvanının ve ücretlerinin belirlenerek kurumlar itibarıyla tahsisinin yapılması gerekmektedir.

Diğer taraftan mezkur Kanunun 4'üncü maddesinin mülga (C) fıkrası kapsamında bulunanların istihdamlarına imkan veren usul ve esasları düzenlemek üzere yayınlanan ilgili Bakanlar Kurulu Kararlarının uygulama süresinin 2017 yılı sonunda ereceği bilinmektedir.

Yukarıda zikredilen Kanun Hükmünde Kararnamenin 18'inci maddesi hükmünde geçici personelin mezkur Kanunun 4'üncü maddesinin (B) fıkrası kapsamında sözleşmeli personel statüsünde geçiş işlemlerinin bir süreç içerisinde gerçekleştirileceği öngörülmüş, ilgili personelin bu süreç içerisinde görevlerine son verileceğine dair herhangi bir hükme yer verilmemiştir. İlgili personelin atama işleminden sonra da ''halen yürütmekte oldukları hizmetleri aynı şekilde yerine getirmeye devam etmek üzere'' şeklindeki hükmün bir gereği olarak görevlerine devam edecekleri açık olduğundan söz konusu personelin mevzuat statülerinden yeni statülerine atanıncaya kadar kurumlarında görevlerine devam etmelerinin mümkün ve gerekli olduğu anlaşılmaktadır.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Veli 2 yıl önce

Yardımcı Hizmetler Sınıfının tümden kaldırılması ve bu sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personelin kurumlarında Genel İdare Hizmetleri Sınıfına dahil Memur unvanlı kadrolara atanması suretiyle, bu hizmet sınıfının varlığından kaynaklı sorunlar da ortadan kalkacaktır.

Misafir Avatar
16spor 2 yıl önce

Ben şimdi bu durumdan şu sonucu çıkarttım ;Biz 4-C lilerin statüleri 02.01.2018 tarihi itibari ile kaldırılmıştır.Devletin işleyişinin aksamaması veya kurumların işleyişinde yavaşlama yada zaaf oluşmaması için görevlerimizi aynı şekil ve ünvanda devam ettirip , 4-B ye atandıktan sonra da aynı pozisyonlarda çalışmaya devam edeceğiz.Lakin 02.01.2018 tarihinden resmi olarak 4-B ye geçişimiz arasında geçen süre içerisinde bir hak kaybı olmaması için,arada ki maaş ve maddi özlük haklarımızı da resmi geçiş esnasında karşılanacağını,anlıyorum .Bilmem yanlış mı düşünüyorum ?

Misafir Avatar
Abdullah 2 yıl önce

Konu: Yardımcı Hizmetler Sınıfının Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmesi talebi
Yardımcı hizmetler sınıfında bulunan personellerden ön lisans, lisans ve yüksek lisans mezunları olmasına rağmen kurumlarca görevde yükselme sınavı açılmadığından donanımlı birçok personel bulunduğu pozisyon itibari ile atıl olarak kendi hallerine terk edilmiştir.
657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi, on hizmet sınıfından biri olan ve sayıları 107 bini bulan Yardımcı Hizmetler Sınıfında çalışan kamu görevlilerinin şu zamana kadar bir meslek grubu olarak tanımlanmadığı da bilinmektedir.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda yapılacak bir değişiklikle, Yardımcı Hizmetler Sınıfındaki yüksek okul ve fakülte mezunu olan bütün personele memur statüsü verilerek Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınmasını talep etmekteyiz.

Misafir Avatar
sukut-u hayal 2 yıl önce

Yardımcı hizmetlerin durumu ne olacak?