ABONE OL

2020'de Zabıt Katibi Alımı Olacak Mı? Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi Alımı Başvuru Şartları? Zabıt Katibi Nasıl Olunur?


Adalet Bakanlığında zabıt katibi olmak isteyenler, gereken başvuru şartları ile zabıt katibi alım sürecini merak ediyor. Haberimizde zabıt katibi alım ilanlarını takip eden ve bakanlığın ilgili kadrolarında çalışmak isteyenler için gerekli bilgileri derledik.

* Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanmış zabıt katibi alım ilanı henüz yok. Fakat Adalet Bakanı Gül Cüneyt Özdemir'in Youtube kanalında Strateji ve Bütçe ile Maliye'den onay aldıkça ilana çıkacağız ifadelerini kullandı.

Zabıt katibi adaylarının uygulama sınavında, verilen metne sadık kalarak, yanlışsız olarak en az doksan kelime yazmaları gerekiyor. Uygulamalı sınavda başarılı olanlardan en fazla doğru kelime yazan adaydan başlanarak Adalet Bakanlığına alınacak zabıt katibi kadro sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava çağrılıyor. Sözlü sınavdan sonra sonuçlar ilan ediliyor.

Zabıt kâtibi unvanı için istenen belge yada belgeler;

- Bilgisayar veya daktilografi dersini başarıyla tamamladığını gösteren sertifika yada; 

- Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü

- Adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı

- Adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden

mezun olduğuna dair belgenin aslı, noter veya komisyon başkanlığınca ya da ilgili öğretim kurumunca onaylı örneği başvurularda istenir.

Zabıt Katibi Genel Şartlar:

a) Türk vatandaşı olmak,

b) İlk defa atanacaklar için yapılacak sınavın son başvuru günü olan 16 Temmuz 2019 tarihinde 657 sayılı Kanunun 40 inci maddesindeki yaş şartlarını taşımak ve merkezî sınavın (lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için KPSS-2018) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını bitirmemiş olmak,(lisans, önlisans ve ortaöğretim mezunları için 1 Ocak 1983 ve sonra doğumlu olanlar)

c) Askerlikle ilgisi bulunmamak veya askerlik çağma gelmemiş olmak, askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut ertelenmiş ya da yedek sınıfa geçirilmiş olmak,

d) 657 sayılı Kanunun 48/1-A/5 bendinde sayılan suçlardan mahkûm olmamak,

e) 657 sayılı Kanunun 53 üncü maddesi hükümleri saklı kalmak kaydı ile görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı bulunmamak,

f) Kamu haklarından mahrum olmamak,

g) Arşiv araştırması sonucu olumlu olmak.

Adalet Bakanlığı Sözleşmeli Zabıt Kâtibi Pozisyonlarımla Görev Alabilmek için; 

a) Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulları, meslek yüksekokullarının adalet bölümü, adalet önlisans programı, adalet meslek lisesi veya diğer lise ya da dengi okulların ticaret veya bilgisayar bölümlerinden mezun olmak.

b) Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak.

c) Uygulama sınavından en az bir hafta önce Bakanlık internet sitesinde ilan edilecek yazılı metinler arasından, sınav sırasında her bir grup için komisyon tarafından çekilecek kura sonucu belirlenen ve adaylara yazılı olarak verilen bir metinden daktilo veya bilgisayar ile üç dakikada yanlışsız en az doksan kelime yazmak, 

Adayların UYGULAMA SINAVINDA yanlışsız olarak en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı ile yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarlan nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir.

İdarî işler, bilgi işlem ve yazı işleri ile diğer müdürlük hizmetlerinin yürütülmesinde: Zabıt Kâtibinin Görev ve Sorumlulukları 

a) İş bölümüne göre kendisine verilen işleri biriktirmeden zamanında yapmak.

b) Dosyaları ve evrakı zamanında kaydetmek.

c) Yargılaması devam eden dosyaları eksiksiz ve düzenli bir şekilde muhafaza etmek. ç) Başkan, daire başkanı, üye, Cumhuriyet başsavcısı, Cumhuriyet başsavcıvekili ve Cumhuriyet savcısının uygun göreceği evrakın havalesini yapmak.

d) Müzekkereleri yazarak, takip ve tekid işlemlerini yapmak.

e) Duruşma ve keşif işlemlerinde hazır bulunarak tutanağı yazmak ve imzalamak. f) Cumhuriyet başsavcılığı işlemleri ile daire ara kararlarının gereğini yapmak.

g) Karar ve tutanakları başkan, daire başkanı, üye, Cumhuriyet başsavcısı, Cumhuriyet başsavcıvekili ve Cumhuriyet savcısının bildirdiği şekilde dikkat ve itina ile yazarak imzalamak.

ğ) Fizikî olarak bilirkişilere teslimi gereken dosyalarla ilgili işlemleri yapmak.

h) Her türlü tebligat evrakını hazırlamak.

ı) Dizi pusulası düzenlemek.

i) Dosya incelenmesine nezaret etmek ve dosya inceleme tutanağını düzenlemek.

j) İşi biten dosyaları arşive kaldırtmak.

k) Mevzuattan kaynaklanan veya başkan, daire başkanı, üye, Cumhuriyet başsavcısı, Cumhuriyet başsavcıvekili, Cumhuriyet savcısı ya da müdürün vereceği diğer görevleri yerine getirmek.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
35 yaş 3 ay önce

Lütfen yaş sınırı kaldırılsın yada yükseltilsin.

Misafir Avatar
metin 2 hafta önce @35 yaş

yooo banane 35 yaşına kadar nerdeydin

Beğenmedim (1)
Misafir Avatar
mert 3 ay önce

Allahına kurban halil bilgin+

Misafir Avatar
Enis bingöl 5 ay önce

Ben tıbbi sekreterlik bölümü 2 yıllık üniversitesini okudum lise ve üniverste de 10 parmak klavyesini öğrendim başvuru yapabilir miyim?

Misafir Avatar
güleer 1 ay önce @Enis bingöl

f klavye biginiz olması gerekır

Beğenmedim (2)
Misafir Avatar
Enis bingöl 5 ay önce

Ben tıbbi sekreterlik bölümü 2 yıllık üniversitesini okudum lise ve üniverste de 10 parmak klavyesini öğrendim başvuru yapabilir miyim?

Misafir Avatar
35 5 ay önce

binlerce üniversite mezunu insanı mağdur eden şu otuz beş yaş sınırını kaldırın ne olur

Misafir Avatar
halil bilgin 3 ay önce @35

Bu adamın mesajına dislike atanlar... 35 yaşına gelmeyecekmiş gibi davranıyor... Zaman su gibi akıyor... 20 li yaşlardayken bir bakmışsın 35 li yaşlara gelmiş de geçmişsiniz...

Beğenmedim (4)