ABONE OL

Orda Bir Hukuk Fakültesi Var Uzakta

 

2010-2011 öğretim döneminde ilk öğrencilerini alan Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Samsun Merkez Kurupelit kampüsünde şimdiki İktisat Fakültesinin binasında eğitime kapılarını açtı. Şimdi ki dedik çünkü Kurupelit Kampüsünde ki iktisat fakültesi olarak eğitim veren bina Hukuk Fakültesi olarak yapılmıştı. Bir sene sonra, hala hangi saiklerle alındığı belli olmayan bir kararla Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi Samsun’un Çarşamba ilçesine taşındı. Bu yazımızda amacımız Çarşamba ilçesini kötülemek değildir çünkü Çarşamba ilçesi doğal güzellikleriyle Karadeniz’in en büyük ve en güzel ilçelerindendir. Fakat unutulmamalıdır ki bir hukuk fakültesinin ilçede eğitim vermesi de son derece yanlıştır. Hukuk fakülteleri bağlı oldukları üniversitelerin saygınlık ve reklam fakülteleridir. Düşünün ki hukuk fakültesinde eğitim alan öğrenciler o ilin; barosundan, bölge adliye mahkemesinden, hukuksal imkânlarından yoksun olarak eğitim almaya çalışmaktadırlar. Hukuk öğrencilerinin bu sosyal olanaklarının ellerinden alınışı, en azından bu imkânlara ulaşamamalarının yarattığı sıkıntı tartışmasızdır.  

 

Maalesef ders verecek öğretim üyesi sıkıntısı çeken bu hukuk fakültesine alanında yetişmiş birçok hocada kadrolu olarak çalışmaya gelmemektedir. Yine birçok öğretim üyesi fakültenin ilçede değil de il merkezinde olması durumunda gelebileceklerini belirtmektedirler. Hali hazırda bu fakültede ders veren birçok öğretim üyesi de yönetimin rica/minnet ve özverisiyle; İstanbul, Ankara, Kayseri, Diyarbakır vb. gibi illerimizde bulunan Hukuk Fakültelerinden günübirlik olarak gelip eğitim vermektedirler. Bu durumun da zorlukları açıktır. Maalesef ders programı da hocaların Samsun dışındaki illerden gelmesi nedeniyle her gün değişmektedir. Öğrenciler ders programı takibi yapmakta, ertesi günün ders programını dahi bilememektedirler.

 

Hukuk camiasında ortak görüş Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi öğrencilerine yazık edildiğidir ve yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı fakültenin Türkiye’de hak ettiği yere gelemediği ve hak ettiği değeri göremediği belirtilmektedir. Evet, bu fakülte Samsun Merkez’de eğitime devam edebilseydi bugün hukuk fakülteleri sıralamasında ülkemizde ilk 10(on) hukuk fakültesi içinde yer alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kadar olumsuzluğa rağmen Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi mezunları, YÖK’ün hazırladığı “Adalet Bakanlığı Adli Yargı Sınavı Başarıları” isimli listede Hukuk Fakülteleri arasında 10.(onuncu) sırada yer alarak bir başarıya imza atmıştır. Düşünün ki bu fakülte mezunlarının hâkimlik, savcılık sınavında en büyük rakipleri içinde yer alan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi gibi fakültelerde tek ders sınavı 3(üç) ders uygulanırken Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesinde 1(bir) ders olarak uygulanmaktadır. Bu durumun yarattığı haksız yarış ve rekabete rağmen mezunlarının Türkiye’de ilk 10(on) dereceye girmeleri gerçekten çok büyük bir başarıdır.

 

Temennimiz Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi ve öğrencilerine dolayısıyla geleceğin hukukçularına yazık edilmemesidir…

 

Hızır Bismişah

 

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Mehmet 6 ay önce

Çok önemli bir noktaya değinmişsiniz. Bir yerde eğitim kaliteli değilse, konu alanında yetkin kişiler tarafından verilmiyorsa o eğitimden nasıl bir fayda beklenir bilemiyorum.

Misafir Avatar
Abbas 6 ay önce

İlk 10 çok mütevazi olmuş

Misafir Avatar
Sedat 6 ay önce

Kıbrıs Avrupa Lefke Universitesine gidin.Buradaki ogreciler ile bir görüşün. Yurtlarin yemekhanesi yok.Yurt ogrencilerine verilen sabah ve aksam yemeği ucretini ikisini birlestirsen bile disarida bir öğün yemek alamiyorsun. Yur daki bir blokta 2 aydır banyonun sicak suyu akmiyor. Ketil ile su ısıtılıp öğrenciler banyo yapıyor..Sorunlari gundeme getirmenizi bekliyoruz

Misafir Avatar
ali veli 6 ay önce

muhtemelen fakülteyi sürgün amaçlı kullanmak içindir.

Misafir Avatar
Gokhan 6 ay önce

Sen git hukuk fakültesini ilçeye taşı akıl la izah edilmeyecek bir iş.

Misafir Avatar
İsmet 6 ay önce

Yanlış ve mantıksız işlerin cezasını bu gençlik çekmemeli.Samsun bu yanlıştan tez vakitde dönmelidir.