ABONE OL

Belediyeler Yardım Kampanyası Düzenlemesine İçişleri Bakanlığı'ndan Engel

Mevzuatımızda, kamu yararına uygun olarak, amaçlarını gerçekleştirmek, muhtaç kişilere yardım sağlamak ve kamu hizmetlerinden bir veya birkaçım gerçekleştirmek ya da destek olmak üzere “gerçek kişiler, demekler, kurumlar, vakıflar, spor kulüpleri, gazete ve dergilerin” yardım toplayabilecekleri 2860 sayılı Yardım Toplama Kanununda düzenlenmiştir.

Anılan Kanun ile; gerçek kişiler, kurumlar, demek ve vakıfların, açtıkları banka hesabı üzerinden kişilerin para yatırması veya bir makbuz karşılığında para toplanmasına ilişkin usul ve esasları belirlenmiştir.

Bu kapsamda Kanunun 6’ncı maddesinde yardım toplayacak gerçek kişiler ve kurumlar yetkili makamdan izin alma zorunluluğu düzenlenmiş; 7’nci maddesinde ise yardım toplama faaliyeti bir ilin birden fazla ilçesini kapsıyorsa o ilin valisi, yardım toplama faaliyeti birden fazla ili kapsıyorsa yardım toplama faaliyetine girişecek gerçek veya tüzel kişilerin yerleşim yerinin bulunduğu ilin valisinden izin alınacağı ve izni veren valilik tarafından ilgili valiliklere ve İçişleri Bakanlığına bilgi verileceği hüküm altına alınmıştır.

Buna rağmen son günlerde bazı yerel yönetimler başta olmak üzere kurum, vakıf ve demeklerin 2860 Sayılı Yardım Toplama Kanununun açık hükümlerine rağmen herhangi bir izin almadan bazı hesaplan ilan ederek yardım toplama faaliyetine giriştikleri görülmüştür.

Yasalarımızda yerel yönetimlerin Yardım Toplama Kanunundan muaf olduklanna dair herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Dolayısıyla belirli banka hesaplan ilan ederek vatandaşlardan yardım talep etmek gibi yardım toplama faaliyetlerine ilişkin tüm iş ve işlemleri Yardım Toplama Kanunu hükümlerine uygun olarak yapmak zorundadırlar.

Bu kapsamda olan kurum, demek ve vakıfların ivedilikle uyarılarak, bu kapsamdaki faaliyetlennin. uygulamalarının Yardım Toplama Kanununun hükümlerine uygun yürütmesinin sağlanması; ikaza rağmen mevzuata uygun faaliyet yürütmeyenler ile ilgili anılan Kanunun 6'ncı maddesinin “...İzm alınmadan girişilen yardım toplama faaliyetleri güvenlik kuvvetlerince derhal menedilir ve sorumlular hakkında kovuşturma yapılır." hükmü çerçevesinde gerekli işlemlerin yapılması hususunda.
Bilgi edinilmesi ve gereğini arz ve rica ederim.
 

Kamuajans.com/ÖZEL

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
sinan 2 ay önce

Bu dönemde de ben yoksam kötüdürü başardınız ya Aferin size.

Misafir Avatar
Özgür 2 ay önce

Devlet içinde devlet olmaz. Kampanya yapılacaksa izin alınacak. Ankara ve İstanbulun belediye başkanları riyakarlığı bırakıp vatandaşa hizmete başlasın

Misafir Avatar
zırve 2 ay önce

cemaatler bazı vakıflar yıl boyu topluyo.

Misafir Avatar
Anadolu isyanı 2 ay önce

Bu nedir şimdi? Ayıptır ayıp, millet bunu unutmayacak